Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22109 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Φιλε mitsara γεια σου.
Η καταναλωση που ειχα τον περσινο χειμωνα απο τον Νοεμβρη εως και τον Απριλη ητανε
περιπου γυρω στους 7 τονους ξυλο,ισως και ελαχιστα παραπανω.
Τα ξυλα που εβαζα ηταν ποτε ελιες ποτε πορτοκαλιες και καυσιες.
Ητανε ξυλα κομμενα περσι και μερικα προπερσινα δηλ.καταξερα.
Τα γεμισματα που εκανα ηταν τις πιο πολλες φορες 4 και ηταν απο τις 6-7 το πρωι
μετα στις 11-12 το μεσημερι 5-6 το απογευμα και τελος στις 11-12 το βραδυ πριν πεσουμε για υπνο!
Για το καθαρισμα τωρα τον καθαριζεις καθε πρωι κανονικη ρουτινα ειναι δεν ειναι τιποτα με το εργαλειο που δινει η εταιρεια απλα εγω καθισα και εφτιαξα δικα μου εργαλεια που βολευουν εμενα και ειναι παιχνιδακ΄.Μονο με την σχαρα που πρεπει να την σηκωνεις λιγο και ειναι βαρια αλλα θα βρεις τροπο. B)
Για φετος λεω να παρω μια ειδικη για αυτες τις υποθεσεις ηλεκτρικη σκουπα για ακομη πιο μεγαλη ευκολια. ;)
Για φετος καναμε και τα κουμαντα απο ξυλα και κοψαμε γυρω τους 30 με 35 τονους πορτοκαλιες υπολογιζω να βγουν ξερα πανω απο 15 τονους. ;)
Παντως να ξερεις παιζουν ρολο και αλλες παραμετροι οπως τι μονωση εχεις στο σπιτι σου τα
κουφωματα σε τι υψομετρο εισαι ποια ζωνη δηλ. β.Ελλαδα
νοτια θεσσαλια νησια κ.τ.λ.αλλα και το ειδος του καυσιμου που βαζεις π.χ αν ειναι φρεσκοκομμενα
δεν θα εχεις πολυ καλη αποδοση και θα γεμιζεις πισσες με αποτελεσμα κακη καυση μπουκωματα και υγρα.
Σε γενικες γραμμες εγω εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος με το ολο πακετο του kiturami kf 35 αν
και το εβλεπα με δυσπιστια στην αρχη καθως ειχα μαθει με το πετρελαιο.
Η αποσβεση εγινε μονοχρονις και εφετος παω λογω και των ξυλων για το ρεκορ των 50 ευρω τον μηνα εξοδα θερμανσης :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22117 από ΑΛΕΚΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΚΟΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
1 τονο τον μηνα μονο;;;σαν να μου φαινοντε πολυ λιγα :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22118 από asfet
Απαντήθηκε από asfet στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

ΑΛΕΚΟΣ έγραψε: 1 τονο τον μηνα μονο;;;σαν να μου φαινοντε πολυ λιγα :woohoo: :woohoo: :woohoo:


Σου φαίνονται λίγα γιατί έχεις εμπειρία από Ξάνθη, ενώ ο ΣΤΕΛΑΡΑΣ μένει στην Αργολίδα. Σε 600μ.υψόμετρο μεν, αλλά Νότια Ελλάδα. Καμία σχέση με εμάς του βόρειους :lol:

Έπειτα αν ο 1 τόνος αφορά ξερά ξύλα, είναι φυσιολογικό. Κοντά δύο τόνοι φρέσκα ξύλα, (απ' αυτά που αγοράζουμε εμείς :lol: )

Άννα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22528 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Σωστα τα λεει ο asfet.
Πραγματι ετσι ειναι αλλα τον ξυλολεβητα τον εβαλα τον Νοεμβριο οποτε
μισος Νοεμβρης,Δεκεμβρης.Γεναρης,Φλεβαρης,Μαρτης και λιγο ο Απριλης
περιπου μου ηρθε πανω κατω 1.5 τονος τον μηνα με ξερα ξυλα.
Εωσ 54 κιλα ξυλα πολυ ξερα μια πολυ κρυα μερα ζυγησα στην ζυγαρια με το βραδυ να ειναι στο μειον 7 με χιονι και παγο.
Εχουμε διαφορετικο κλιμα εδω πραγματι αλλα σε περονιαζει η υγρασια σε σχεση με την Β.Ελλαδα που ειναι καπως πιο βαρυ + το οτι βλεπουμε τον ηλιο πιο συχνα τον χειμωνα εδω κατω.
Σημερα μετακινησα καποια ξυλα κορμους τα οποια δεν σηκωνοντουσαν απο ενα ατομο οταν τα φρεσκοκοψαμε τελος Μαιου αρχας Ιουνη και ειδα πως ξεραθηκαν αρκετα.Να φανταστεις και εδω στο χωριο χτυπησε 42 με καυσωνες το καλοκαιρι και τους αλλαξε τα φωτα ολη την μερα.
Θα δουμε ποτε θα παρει και εμπρος ο kituramis και φετος αναλογα και τον καιρο βεβαια αλλα θελω να πιστευω τελος Οκτωβρη με αρχες Νοεμβρη.
Ειδομεν λοιπον......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30678 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Χαιρετω την παρεα του forum. :)
Επροχθες πρεπει να εκανα το καλυτεροτερο καθαρισμο ξυλολεβητα απο ολους τους κατοχους ξυλολεβητων. :P
Αφιερωσα 2.5 ωρες απο τον πολυτιμο χρονο μου,εγινα <αραπης>στην κυριολεξια
μαυρος αλλα εγινε σαν καινουριος και το χαρηκα πολυ!
Πηρα την ξυστρα εξυσα τον θαλαμο,μετα το εργαλειο για τα τουμπο τα καθαρισα και αυτα,τον μικρο θαλαμισκο των τουμπο τον εκανα γυαλι κι αυτον,την πορτα εσωτερικα,εβγαλα και επλυνα καλα τους ανοξειδωτους επιβραδυντες καυσαεριων,αλλαξα το σπιραλ της καπνοδοχου με καινουριο και τελος εναν εξωτερικο καθαρισμο του μηχανηματος και πραγματικα ελαμψε ο kituramis μου ;)
Οπως τον πρωτοπηρα εγινε,σενιος!Χαιροσουν να τον δεις...
Ξεχωρισα απ'τον μεγαλο σωρο και ντανιασα περιπου 1.5 τονους ξυλα ετοιμα για την πυρα με τα πρωτα κρυα που θα΄ρθουν και ειμαστε ετοιμοι για μαχη με τον Χειμωνα :evil:
Αν και ειναι νωρις ευχομαι καλο και ΖΕΣΤΟ χειμωνα σε ολους!

Μοναδικη παραφωνια ηταν το ανοιχτο δοχειο διαστολης που δυστυχως σκουριασε λιγο πιο πανω απ΄την μεση
καθότι γαλβανιζε,που ομως δεν το περιμενα απ΄τον πρωτο χρονο....επρεπε να τον αγοραζα απ΄την αρχη ανοξειδωτο,κουταμαρα μου... :unsure:
Καλο χειμωνα παιδια :)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΣΤΕΛΑΡΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32770 από ΓΙΑΝΝΗΣ 70
Απαντήθηκε από ΓΙΑΝΝΗΣ 70 στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Γεια σας παιδια
ειμαι νεος στο φορουμ και ψαχνομαι για αγορα ξυλολεβητα
εχω καταληξει στον κιτουραμι
αν μπορει καποις να μου απαντηση σε περιπτωση διακοπης ρευματος τι γινετε?
θα βαλω ανοιχτο δ.δ πρεπει να αγορασω εξτρα βαλβιδα ασφαλειας μια τετοια
www.telethermansi.gr/el-gr/Products.aspx...729c8e3#.UIAc3aNkrFn
ή εχει πανω ο λεβητας
Ειμαι ενα βημα πριν την αγορα απλως κολλαω στο θεμα ασφαλεια

εχω κιτουραμι πετραιλεο 7 χρονια ειμαι πολλυ ευχαριστημενος χωρις καμια βλαβη
ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ καιαπο εμενα οσο μπορουμε πιο φθηνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ