Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43880 από kehmemo
Απαντήθηκε από kehmemo στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,
Κάτοχος (όχι εγώ αλλά η μαμά)εδώ και 10 μέρες kiturami kf35 σε χωριό της Θεσσαλονίκης.Ψάχναμε έναν λέβητα ξύλου απλό στη λειτουργία του καθόσο η μαμά μόνη και 72 ετών οπότε θέλαμε λέβητα στον οποίο να βάζει ξύλα και καθαρίζει τη στάχτη χωρίς ρυθμίσεις-ανοιξε κλείσε κουμπάκια,διακόπτες,κλπ και καταλήξαμε στον συγκεκριμένο.Σπίτι ανάλογο του Στελλάρα,38 ετών χωρίς μόνωση και τοίχους τσιγαρόχαρτα που ήθελε 3-3,5 τόνους από αυτό το δυσεύρετο υγρό σήμερα που λέγεται πετρέλαιο.
Πρώτες εντυπώσεις - ΑΠΛΟΣ σε λειτουργία,ιδιαίτερα οικονομικός(όσα περίπου ξύλα καίει το τζάκι τόσα θέλει και ο λέβητας)τα σώματα στους 70 βαθμούς καίνε.Θέλει νομίζω χρόνο να μάθει κάποιος να τον λειτουργεί σωστά αλλά είναι εντυπωσιακή η δουλειά που κάνει ο εγκέφαλος που δίνει την εικόνα πολλές φορές ότι ο λέβητας είναι σβηστός αλλά μόλις θέλει φλόγα να ζεστάνει το νερό ώπα και ανάβει.Απλή σύνδεση κλειστό δοχείο,συνδεμένο παράλληλα με τον λέβητα πετρελαίου(ανοιγμα με μία βάνα)χωρίς δοχείο αδράνειας και χωρίς Ladomat.Αυτά από μένα για την ώρα,περισσότερα μόλις σφίξουν λίγο τα κρύα.
Κόστος εγκατάστασης με όλα περίπου 2.400 ευρώ με καμινάδα inox 4 μέτρα διπλού τοιχώματος,μεγάλο δοχείο διαστολής,βαλβίδες,ασφαλιστικά και την αμοιβή του Γιώργου(υδραυλικός).Επίσης τον τοποθετήσαμε σε μεταλική βάση 65εκ (είπαμε η μαμά μόνη,μη μας βρίζει ότι την ταλαιπωρούμε)με κόστος 80 ευρόπουλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43883 από kehmemo
Απαντήθηκε από kehmemo στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

ΣΤΕΛΑΡΑΣ έγραψε: Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι την κυριακη που τον αναψα για πρωτη φορα εφετος
τα τρια τελευταια σωματα απο την μεση και κατω ηταν χλιαρα και απο την μεση κι επανω ζεματαγανε? :evil:
Περσι ολα καλα δεν το ειχα ξανα παθει αυτο ολα ζεματαγαν κανονικα αλλα φετιος δεν ξερω τι συνεβησε.Καποιος που να γνωριζει? :S
Α και εξαερωση εγινε 3 φορες κανονικοτατα....

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίσαμε στην αρχή αμέσως μετά τη σύνδεση,ο υδραυλικός μου είπε ότι μπορεί να είναι μικρός ο κυκλοφορητής(χρησιμοποιήσαμε έναν παλιό που τον είχαμε από μονάδα πετρελαίου) αλλά μετά από δύο μέρες λειτουργίας ζεματάνε όλα τα σώματα.Ο υδραυλικός(έχει τον ίδιο λέβητα) μας είχε πει ότι δουλεύοντας θα κάνουνε σιγά-σιγά μόνα τους εξαέρωση πράγμα που όντως έγινε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45258 από gkpap
Απαντήθηκε από gkpap στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

kehmemo έγραψε: Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,
Κάτοχος (όχι εγώ αλλά η μαμά)εδώ και 10 μέρες kiturami kf35 σε χωριό της Θεσσαλονίκης.Ψάχναμε έναν λέβητα ξύλου απλό στη λειτουργία του καθόσο η μαμά μόνη και 72 ετών οπότε θέλαμε λέβητα στον οποίο να βάζει ξύλα και καθαρίζει τη στάχτη χωρίς ρυθμίσεις-ανοιξε κλείσε κουμπάκια,διακόπτες,κλπ και καταλήξαμε στον συγκεκριμένο.Σπίτι ανάλογο του Στελλάρα,38 ετών χωρίς μόνωση και τοίχους τσιγαρόχαρτα που ήθελε 3-3,5 τόνους από αυτό το δυσεύρετο υγρό σήμερα που λέγεται πετρέλαιο.
Πρώτες εντυπώσεις - ΑΠΛΟΣ σε λειτουργία,ιδιαίτερα οικονομικός(όσα περίπου ξύλα καίει το τζάκι τόσα θέλει και ο λέβητας)τα σώματα στους 70 βαθμούς καίνε.Θέλει νομίζω χρόνο να μάθει κάποιος να τον λειτουργεί σωστά αλλά είναι εντυπωσιακή η δουλειά που κάνει ο εγκέφαλος που δίνει την εικόνα πολλές φορές ότι ο λέβητας είναι σβηστός αλλά μόλις θέλει φλόγα να ζεστάνει το νερό ώπα και ανάβει.Απλή σύνδεση κλειστό δοχείο,συνδεμένο παράλληλα με τον λέβητα πετρελαίου(ανοιγμα με μία βάνα)χωρίς δοχείο αδράνειας και χωρίς Ladomat.Αυτά από μένα για την ώρα,περισσότερα μόλις σφίξουν λίγο τα κρύα.
Κόστος εγκατάστασης με όλα περίπου 2.400 ευρώ με καμινάδα inox 4 μέτρα διπλού τοιχώματος,μεγάλο δοχείο διαστολής,βαλβίδες,ασφαλιστικά και την αμοιβή του Γιώργου(υδραυλικός).Επίσης τον τοποθετήσαμε σε μεταλική βάση 65εκ (είπαμε η μαμά μόνη,μη μας βρίζει ότι την ταλαιπωρούμε)με κόστος 80 ευρόπουλα

Καλησπερα,πολύ καλη τιμη αγορας και εγκαταστασης,αλλά θα μείνω στα 65 εκατ.σήκωμα.
Πολύ καλή ιδέα,ξεκουραστη.Μακάρι να το είχα κανει κι εγώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45621 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

gkpap έγραψε:

kehmemo έγραψε: Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα,
Κάτοχος (όχι εγώ αλλά η μαμά)εδώ και 10 μέρες kiturami kf35 σε χωριό της Θεσσαλονίκης.Ψάχναμε έναν λέβητα ξύλου απλό στη λειτουργία του καθόσο η μαμά μόνη και 72 ετών οπότε θέλαμε λέβητα στον οποίο να βάζει ξύλα και καθαρίζει τη στάχτη χωρίς ρυθμίσεις-ανοιξε κλείσε κουμπάκια,διακόπτες,κλπ και καταλήξαμε στον συγκεκριμένο.Σπίτι ανάλογο του Στελλάρα,38 ετών χωρίς μόνωση και τοίχους τσιγαρόχαρτα που ήθελε 3-3,5 τόνους από αυτό το δυσεύρετο υγρό σήμερα που λέγεται πετρέλαιο.
Πρώτες εντυπώσεις - ΑΠΛΟΣ σε λειτουργία,ιδιαίτερα οικονομικός(όσα περίπου ξύλα καίει το τζάκι τόσα θέλει και ο λέβητας)τα σώματα στους 70 βαθμούς καίνε.Θέλει νομίζω χρόνο να μάθει κάποιος να τον λειτουργεί σωστά αλλά είναι εντυπωσιακή η δουλειά που κάνει ο εγκέφαλος που δίνει την εικόνα πολλές φορές ότι ο λέβητας είναι σβηστός αλλά μόλις θέλει φλόγα να ζεστάνει το νερό ώπα και ανάβει.Απλή σύνδεση κλειστό δοχείο,συνδεμένο παράλληλα με τον λέβητα πετρελαίου(ανοιγμα με μία βάνα)χωρίς δοχείο αδράνειας και χωρίς Ladomat.Αυτά από μένα για την ώρα,περισσότερα μόλις σφίξουν λίγο τα κρύα.
Κόστος εγκατάστασης με όλα περίπου 2.400 ευρώ με καμινάδα inox 4 μέτρα διπλού τοιχώματος,μεγάλο δοχείο διαστολής,βαλβίδες,ασφαλιστικά και την αμοιβή του Γιώργου(υδραυλικός).Επίσης τον τοποθετήσαμε σε μεταλική βάση 65εκ (είπαμε η μαμά μόνη,μη μας βρίζει ότι την ταλαιπωρούμε)με κόστος 80 ευρόπουλα

Καλησπερα,πολύ καλη τιμη αγορας και εγκαταστασης,αλλά θα μείνω στα 65 εκατ.σήκωμα.
Πολύ καλή ιδέα,ξεκουραστη.Μακάρι να το είχα κανει κι εγώ.



Πραγματι παρα πολυ σωστη κινηση το να σηκωσεις τον λεβητα αυτον ψηλοτερα για να ειναι
πανευκολη η τροφοδοσια του. ;)
Τελικα η λυση για τα σωματα ηρθε κανοντας το εξης΄εκλεισα 3 σωματα τα πρωτα ετσι ωστε να υπαρχει καποια πιεση μεγαλυτερη στα τελευταια,εκανα ακομα 2 εξαερωσεις και λυθηκε το προβληματακι μου αυτο. :)

Κεημενο ναι οντως ο κιτουραμι ειναι λειτουργικοτατος και πολυ ευκολος σαν λεβητας στην λειτουργια του και δεν ζηταει πολλες ρυθμισεις σαν καποιους αλλους με διαφορες αλυσιδες,ταμπερ κ.τ.λ.
Τον δουλευει καποιος πολυ απλα π.χ βαζοντας ξυλα μεσα και τον κανονιζεις απο τον εσωτερικο θερμοστατη που εχει μεσα απο το σπιτι για την επιθυμητη θερμοκρασια που θες να εχεις.Αυτο1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45686 από alex5815
Απαντήθηκε από alex5815 στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Στελαρα το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με του πετρελαιου

ψαχνοντας το βρηκα χωρις να ειμαι υδραυλικος η καυστηρατζης .
αν εχεις θερμοστατικες κεφαλες ,βγαλτην μια μια και απλως θα ξεβιδωνεις λιγο την βιδα που ειναι πανω στο σωμα και ξανα βιδωμα ,γιατι μαλλον πιανουν κατι δεν ξερω σκουριες αλατα και δεν κυκλοφοραει το νερο κανονικα,με το ξεβιδωμα και ξανα βιδωμα θα δουλεψουν μια χαρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45855 από kehmemo
Απαντήθηκε από kehmemo στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Στελάρα βάλε καμιά φώτο από τα εξαρτήματα που έφτιαξες για τον καθαρισμό του λέβητα γιατί τα μανίσια του είναι για τα σκουπίδια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ