Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53527 από ainos
Απαντήθηκε από ainos στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

pantelis 77 έγραψε: kehmemo αυτα με την πολικοτητα και τα ηλεκτρολογικα δεν τα κατεχω, με τον θαλαμο καυσης και τα τουμπο που εχουν πιασει πισσα πως θα τα καθαρισω,στελαρα βαλε καμια φωτο να δουμε τι εχεις κανει και τον τροπο πως καθαριζεις την πισσα εγω τα ξυλα που καιω ειναι οξια, σημερα πειρα εναν μετριτη υγρασιας απο εναν φιλο και εχουν 17 με 20% υγρασια λεω να δοκιμασω μια μερα να παρω ξυλα απο λευκα που εχει ο πατερας μου και ειναι ξερα μηπως γλιτωσουμε την πισσα


Γεια σου Pantelis 77,

Αν κάψεις 1-2 φορές ξερά ξύλα (3ων ή 4ων ετών) θα καθαρίσει ο λέβητας.

Εγώ που καίω 1ος έτους ξύλα έχω λίγο πίσσα αλλά δεν διαπιστώνω κάποιο σοβαρό πρόβλημα στην λειτουργία ή στην απόδοση του λέβητα.

Η καμινάδα σου είναι μονωμένη?

Η ζωή είναι ωραία αλλά τα έχει με άλλον….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #53928 από σκυδρα
Απαντήθηκε από σκυδρα στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες.το θεμα μου λυθηκε με 2 κυκλοφορητη.θα χαρω και εγω να βοηθησω σε διαφορες αποριες εφοσον τον μαθω καλυτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54590 από pantelis 77
Απαντήθηκε από pantelis 77 στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
γεια σου φιλε ainos τωρα που ανεβασα την θερμοκρασια του νερου να ειναι στους 70 βαθμους δεν μου κανει πισσα και η καμιναδα δεν κανει υγροποιηση,την καμιναδα την εχω μονωμενη απο την πλακα του σπιτιου και πανω και ενα μετρο απο την πλακα και κατω δεν την εχω μονωσει θελω να την κανω και αυτην καποια μερα και το αλλο που διαπιστωσα απο την στιγμη που ανεβασα τον θερμοστατη στους 70 το βεντιλατερ δεν σταματαει να δουλευει και η θερμοκρασια του νερου φτανει το πολυ μεχρι 65 βαθμους αλα συνηθως ειναι62 με 63

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71272 από jimbar
Απαντήθηκε από jimbar στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
καλησπερα κ απο εμενα..ειμαι καινουργιος στο φορουμ και πριν λιγο καιρο μπηκε στην ζωη μου ο λεβητας kiturami kf-60.
ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με την επιλογη αυτη ,απλα θα ηθελα αν γνωριζει καποιος, να μου προτεινει:

α)ποιο προγραμμα ειναι καταλληλο για να λειτουργησει αψογα και οικονομικα?

β)ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος για να γινει ο καθαρισμος?

γ)που ειναι το καλυτερο σημειο για να τοποθετω τα ξυλα?μπροστα,στην μεση η¨στο πισω μερος του χωρου καυσης?
και γενικα οτι νομιζετε οτι μπορει να βοηθησει θα ειναι χρησιμο..

ευχαριστω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72232 από pantelis 77
Απαντήθηκε από pantelis 77 στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
καλησπερα jimbar και καλως ηρθες!για το πιο προγραμμα και εγω δεν το ξερω γιατι και ο υδραυλικος που το τοποθετησε δεν ηξερε να μου πει πολλα, και για το καθαρισμα και εγω ακομα ψαχνομαι, για τα ξυλα εγω εβγαλα τις σχαρες γιατι δεν χωρουσε μεγαλα ξυλα και αναγκαζομουνα να τα σκιζω ξανα και οταν εβαλα μερικες φορες κανα μεγαλο δεν μπορουσε να το καψει καλα και μονο το μαυριζε, εκτος απο αυτο πεφταν τα καρβουνα απο τις σχαρες και το πρωι δεν ειχε καρβουνα, ενω τωρα το βραδυ που παω για υπνο χαμηλωνω τον θερμοστατη τελειως ωστε αφου εχουν καει και τα τελευταια ξυλα να μην συνεχισει και δουλευει το βεντιλατερ κα κρυωνει ο θαλαμος οπου το πρωι το νερο στο κυκλωμα να ειναι περιπου στους 50 με 55 βαθμους και θαλαμος να εχει μεσα καρβουνα.τα ξυλα εγω συνηθως τα βαζω στην μεση αν καποιος εχει δοκιμασει κατι αλλο ας μας πει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73895 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Φίλε μου Βαγγέλη Είχα και εγώ πρόβλημα με την πίσα, και το έλυσα ως εξής. Αν και καίω ξερά ξύλα, εντούτοις πίσα εξακολουθεί να υπάρχει στον λέβητα. Εκανα το εξής πείραμα και είδα οτι έχει αποτέλεσμα. Κατ'αρχήν έχω ξυλολέβητα KITURAMI KF35, και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οπως διάβασα προσεχτικά το βιβλίο οδηγιών του κατασκευαστή,το οποίο σημειωταίο είναι πολύ λεπτομερέστατο, σε κάποιο σημείο λέει το εξής: ''Μην φορτώνετε μονομιάς μργάλη ποσότητα ξύλων τον λέβητα, αυτό θα είναι λόγος συρρίκνωσης της διάρκειας ζωής του λέβητα.(Γενικά με 20 κιλά καλά ξύλα, μπορεί να υπάρξει καύση4-5 ωρών)''
Αυτή λοιπόν την οδηγία έχω εφαρμόσει και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό. Σχεδόν καθόλου πίσσα στον λέβητα. Αυτή λοιπόν είναι η λύση για την πίσσα στον λέβητα, όσον αφορά λέβητες KITURAMI KF 35. Γιά άλλους λέβητες δεν ξέρω αν ισχύει. (πιθανόν να ισχύει). Οντος πράγματι με το πείραμα που έκανα είδα οτι αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Με 3 και όχι 6 ή 7 κούτσουρα που έβαζα πρίν,και λίγα λιανά, καίει περίπου για 4,5 ώρες σε θερμοκρασία λέβητα στούς 65 βαθμούς, και σχεδόν καθόλου πίσσα.
Δηλ. εγώ τι έκανα. Κατά της 3 ηώρα το μεσημέρι γέμιζα καλά τον λέβητα με ξύλα και τον άναβα. αυτό είχει σαν αποτέλεσμα ο λέβητας να γεμίζει καπνό. Αυτός ο καπνός δημιουργούσε την πίσσα. Αυτό συνέβαινε ακόμα και με ξερά ξύλα ελιάς ή οξυάς ή πουρνάρι (δηλ. καλής ποιότητας ξύλα)δηλ. ο λέβητας μπούκωνε και ο καπνός αυτός ερχόταν σε επαφή με τα κρύα τοιχώματα του λέβητα και διμηουργούσε υγροποίηση σχηματίζοντας την πίσσα. Τώρα με τα λίγα ξύλα που του βάζω δεν δημιουργείται το φαινόμενο αυτό.μετά όμως αφού ζεσταθεί ο λέβητας του βάζεις όσα ξύλα θέλεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ