Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111743 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
εγω θα σου απαντησω οτι ναι ειναι υποχρεωτικο ...χωρις να ειναι απολυτο ειναι η καλυτερη λυση .
οσο για την καταναλωση αυτη εξαρταται απο σενα και το σπιτι σου
αν παντως τοχεις αποφασισει για ξυλολεβητα ,,,φροντισε ν αγορασεις μερικους τονους απο τωρα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111789 από panos79
Απαντήθηκε από panos79 στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
σε βοηθητικο χωρο που εγινε αλλαγη χρησης σε κυριο 20τμ φιλος θελει να ζεσταθει με ξυλοσομπα νερου πρωτιστως αλλα επειδη δεν το πολυ πιστευει οτι μια σομπα θα ζεστανει 120τμ ρωταει αν μπορει να βαλει μεσα στο χωρο αυτον -κατι σαν γραφειακι για τον ιδιο θα ειναι- το kiturami.εκει ειναι τα κολεκτερ του σπιτιου εκει κ υποδοχη για καμιναδα εκτος απο το αντιαισθητικο κομματι εγκυμονει κανενας αλλος κινδυνος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111804 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
οι αναθυμιασεις αλλα κυθριως η βρωμα ?
ολα θα γινουν μαυρα απ την σταχτη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111813 από kehmemo
Απαντήθηκε από kehmemo στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

ΖΕ21 έγραψε: γεια σας και απο μενα.εχω σχεδον καταληξει στο να βαλω τον kiturami kf35.Μενω στη Λαμια σε σπιτι 120τμ με καλη μονωση.ειναι υποχρεωτικο το ανοιχτο δοχειο?υπαρχει καποιος απο την περιοχη που να τον εχει βαλει να ριξω μια ματια? ποσα περιπου ξυλα θα χρειαστω? ευχαριστω

Καλημέρα,
Νομίζω ότι δεν είναι καθόλου υποχρεωτικό,έτσι όπως λειτουργεί ο λέβητας δεν υπάρχει κανένας λόγος ασφάλειας και κανένας κίνδυνος.Βάζεις τα ασφαλιστικά που πρέπει και όλα οκ.Τώρα όσον αφορά τα ξύλα που θα χρειαστείς με καλή μόνωση όπως ανέφερες με 10-12 κυβικά νομίζω ότι θα είσαι οκ.Υποχρεωτικά είναι τα ξερά ξύλα που θα πρέπει να κάψεις για να έχεις λιγότερα καθαρίσματα από πίσσα.Πάντως σαν επιλογή νομίζω ότι είναι από τις καλές,εύκολος στη χρήση χωρίς συνεχείς ελέγχους εκτός από το να τον τροφοδοτείς ξύλα 2-3 φορές τη μέρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΖΕ21

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111815 από kehmemo
Απαντήθηκε από kehmemo στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

panos79 έγραψε: σε βοηθητικο χωρο που εγινε αλλαγη χρησης σε κυριο 20τμ φιλος θελει να ζεσταθει με ξυλοσομπα νερου πρωτιστως αλλα επειδη δεν το πολυ πιστευει οτι μια σομπα θα ζεστανει 120τμ ρωταει αν μπορει να βαλει μεσα στο χωρο αυτον -κατι σαν γραφειακι για τον ιδιο θα ειναι- το kiturami.εκει ειναι τα κολεκτερ του σπιτιου εκει κ υποδοχη για καμιναδα εκτος απο το αντιαισθητικο κομματι εγκυμονει κανενας αλλος κινδυνος;

Καλημέρα ,
η αλήθεια είναι ότι θα βγάζει κάπνα όταν τον φορτώνεις και κάποιες αναθυμιάσεις,γενικά θα έχεις βρωμιά,καθάρισμα,στάχτες,εάν δεν έχει και εξαερισμό ο χώρος νομίζω ότι δεν είναι ο κατάλληλος.Πάντως κίνδυνος για πυρκαγιά λόγω θερμότητας του λέβητα ξέχνα το δέν υπάρχει είναι απόλυτα μονωμένος και ασφαλής.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panos79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111892 από ΖΕ21
Απαντήθηκε από ΖΕ21 στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
φιλε kehmeno θα ηθελα μερικες διευκρινησεις γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το αντικειμενο 1.εννοεις 10-12 κυβικα η τονους? 2.ποια ασφαλιστικα μετρα εννοεις? 3.εχεις τον ιδιο ξυλολεβητα? Εχω προσφατα ενταχθει στο προγραμμα εξοικονομω με 2600 ευρω για λεβητα .Εδω και λιγες μερες προσπαθω να κανω μια καλη επιλογη με αυτο το ποσο,αντε και λιγο παραπανω,και δεν μπορω να αποφασισω.Διαβαζω για ξυλολεβητες απλους για πυρολυτικους και για pellet και εχω πελαγωσει.Ευελπιστω στη βοηθεια των φιλων του φορουμ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ΖΕ21.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ