Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111902 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

ΖΕ21 έγραψε: φιλε kehmeno θα ηθελα μερικες διευκρινησεις γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το αντικειμενο 1.εννοεις 10-12 κυβικα η τονους? 2.ποια ασφαλιστικα μετρα εννοεις? 3.εχεις τον ιδιο ξυλολεβητα? Εχω προσφατα ενταχθει στο προγραμμα εξοικονομω με 2600 ευρω για λεβητα .Εδω και λιγες μερες προσπαθω να κανω μια καλη επιλογη με αυτο το ποσο,αντε και λιγο παραπανω,και δεν μπορω να αποφασισω.Διαβαζω για ξυλολεβητες απλους για πυρολυτικους και για pellet και εχω πελαγωσει.Ευελπιστω στη βοηθεια των φιλων του φορουμ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


κατ αρχην αποφασισε το καυσιμο που θες ...και μετα προχωρα σε περισσοτερες λεπτομερειες :)
υπαρχουν σημαντικες διαφορες μεταξυ πελλετ και ξυλου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111943 από ΖΕ21
Απαντήθηκε από ΖΕ21 στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
φιλε dimlyk μαλλον καταληγω στο ξυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111950 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Μονο που αν καταληγεις στο ξυλο και ΔΕΝ εχεις προμηθευτει ακομα, αστο για την επομενη σεζον!
Τωρα θα σου φερουν ξυλα τα οποια θα ειναι μουσκεμα - φρεσκοκομμενα και δεν προλαβαινουν να χασουν την υγρασια τους οτι και να κανεις! Κατοπιν η ιστορια λεβητας ξυλου θα σου γινει ενα μαρτυριο γιατι δεν θα εχεις καυσιμο που να αποδιδει!

Η θερμανση με ξυλα θελει προγραμματισμο και αγορες πριν το καλοκαιρι! Τωρα οτι και να κανεις, θα εχεις εναν λεβητα μεσα στις πισες και ενα σπιτι κρυο ή καταναλωσεις τρελες για να το ζεστανεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112445 από kehmemo
Απαντήθηκε από kehmemo στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

ΖΕ21 έγραψε: φιλε kehmeno θα ηθελα μερικες διευκρινησεις γιατι δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το αντικειμενο 1.εννοεις 10-12 κυβικα η τονους? 2.ποια ασφαλιστικα μετρα εννοεις? 3.εχεις τον ιδιο ξυλολεβητα? Εχω προσφατα ενταχθει στο προγραμμα εξοικονομω με 2600 ευρω για λεβητα .Εδω και λιγες μερες προσπαθω να κανω μια καλη επιλογη με αυτο το ποσο,αντε και λιγο παραπανω,και δεν μπορω να αποφασισω.Διαβαζω για ξυλολεβητες απλους για πυρολυτικους και για pellet και εχω πελαγωσει.Ευελπιστω στη βοηθεια των φιλων του φορουμ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

10-12 τόνους,πιθανόν 17 κυβικά δεν γνωρίζω.Όσον αφορά τα ασφαλιστικά ένας καλός υδραυλικός θα σου τα προτείνει και θα βάλει αυτά που πρέπει.Η μαμά στο χωριό τον έβαλε πέρυσι και ζεστάθηκε το σπίτι αν και με ξύλα που δεν ήταν ξερά με όλα τα προβλήματα (πίσσα,πολλή βρωμιά κλπ)αλλά φέτος προνόησε και χθες έκανε και το πρώτο άναμα,παρατήρησα δε ότι όταν άνοιξα την πόρτα να τον φορτώσω περιορίστηκε το ντουμάνι.
Πάντως αν καταλήξεις σ'αυτόν νομίζω ότι είναι καλή επιλογή ,εύχρηστος,απλός,εύκολος στο καθάρισμα και αποδοτικός.Για τους πυρόλυσης νομίζω ότι είναι αποδοτικότεροι αλλά δες αν καθαρίζεται εύκολα,τι ξύλα θα κάψεις.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kehmemo. Αιτία: Συμπλήρωμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115890 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Φίλε ΖΕ21 εγώ έχω τον KITURAMI KF35, τον δουλεψα πέρισυ απο 16 Νοεμβρίου έως 5 Απριλίου και απο ώρα 16,00 2 γεμίσματα, σε σπίτι150 τ.μ. μαζονέτα στην πεδινή Ηλεία και έκαψα 7 τόνους. Το δεύτερο γέμισμα το έκανα κατά τις 8 με 9 το βράδυ και είχα ζέστη μέσα στο σπίτι μέχρι και τις 1.00 μετά τα μεσάνυχτα.Το πρωί, η θερμοκθασία του λέβητα ήταν στούς 42 βαθμούς. Απο ζέστη μέσα στο σπίτι, άλο πράγμα. μόνιμα 23 με 25 βαθμούς με εξωτερική θερμοκρασία 10 με 12 βαθμούς. Εμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο μειωνέκτημα που βρήκα, ήταν ότι όταν τον ανάβεις, ξεκινά ψυλά να δουλεύει ο κυκλοφορητής, με την θερμοκρασία του λέβητα ρυθμισμένη στούς 75 βαθμούς.Και αυτό είναι για λόγους προστασίας αλλά και για αποφυγή πίσσας. Τούτο είχε σαν αποτέλεσμα, να αργεί να ζεστάνει το σπίτι κάπου 30 λεπτά απο την στιγμή που θα τον ανάψεις. βέβαια αυτό είναι σχετικό και εξαρτάται απο την ποιότητα των ξύλων. Πάντος σου συνιστώ για καλίτερη απόδοση του μηχανήματος τα ξύλα που θα χρεισιμοποείς πρέπει να είναιξερά, χαμηλής υγρασίας και καλής ποιότητος. Εύκολος στον καθαρισμό, εγώ τον άδειαζα την στάχτη μία φορά την εβδομάδα και τα τούμπα κάθε 15 με 20 μέρες ένα καθάρισμα. Εντάξι θέλει λίγο αποσχόλιση, όπως όλοι οι λέβητες άλλωστε, αυτός πιστεύω οτι είναι ποιό εύκολος διότι έχει μεγάλον θάλαμο καύσης και σου δίνει χέρι. Εναι χωρίς δοχείο διαστολής με βαλβίδες ασφαλείας. δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα. θα τον συνιστούσα ανεπιφύλακτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116205 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

κρις έγραψε: Φίλε ΖΕ21 εγώ έχω τον KITURAMI KF35, τον δουλεψα πέρισυ απο 16 Νοεμβρίου έως 5 Απριλίου και απο ώρα 16,00 2 γεμίσματα, σε σπίτι150 τ.μ. μαζονέτα στην πεδινή Ηλεία και έκαψα 7 τόνους. Το δεύτερο γέμισμα το έκανα κατά τις 8 με 9 το βράδυ και είχα ζέστη μέσα στο σπίτι μέχρι και τις 1.00 μετά τα μεσάνυχτα.Το πρωί, η θερμοκθασία του λέβητα ήταν στούς 42 βαθμούς. Απο ζέστη μέσα στο σπίτι, άλο πράγμα. μόνιμα 23 με 25 βαθμούς με εξωτερική θερμοκρασία 10 με 12 βαθμούς. Εμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο μειωνέκτημα που βρήκα, ήταν ότι όταν τον ανάβεις, ξεκινά ψυλά να δουλεύει ο κυκλοφορητής, με την θερμοκρασία του λέβητα ρυθμισμένη στούς 75 βαθμούς.Και αυτό είναι για λόγους προστασίας αλλά και για αποφυγή πίσσας. Τούτο είχε σαν αποτέλεσμα, να αργεί να ζεστάνει το σπίτι κάπου 30 λεπτά απο την στιγμή που θα τον ανάψεις. βέβαια αυτό είναι σχετικό και εξαρτάται απο την ποιότητα των ξύλων. Πάντος σου συνιστώ για καλίτερη απόδοση του μηχανήματος τα ξύλα που θα χρεισιμοποείς πρέπει να είναιξερά, χαμηλής υγρασίας και καλής ποιότητος. Εύκολος στον καθαρισμό, εγώ τον άδειαζα την στάχτη μία φορά την εβδομάδα και τα τούμπα κάθε 15 με 20 μέρες ένα καθάρισμα. Εντάξι θέλει λίγο αποσχόλιση, όπως όλοι οι λέβητες άλλωστε, αυτός πιστεύω οτι είναι ποιό εύκολος διότι έχει μεγάλον θάλαμο καύσης και σου δίνει χέρι. Εναι χωρίς δοχείο διαστολής με βαλβίδες ασφαλείας. δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα. θα τον συνιστούσα ανεπιφύλακτα.[/quot


Καλησπερα πατριωτη απο το far west peloponese.
Xωρις δοχειο αδρανειας μηπως θες να πεις? γιατι εαν οντως ειναι σε κλειστο κυκλωμα χωρις δοχειο διαστολης ο υδραυλικος σου θελει κρεμασμα!
Πρωτη σου κινηση βγαζεις και πετας τις κοφτρες απο τα τουμπα στα σκουπιδια,
Δευτερη βαζεις την καμιναδα σου με καθοδικη κλιση τουλαχιστον 15 μοιρες προς την εξοδο,ετσι εχεις τα ιδια και καλυτερα αποτελεσματα αφου δημιουργειτα ενα φυσικο ταμπερ.
Τριτη και κυριοτερη =ΠΕΤΑ ΤΙΣ ΣΧΑΡΕΣ,το νερο θα ζεσταινει και απο την θρακα,θα κερδισεις σε χωρο καυσης και αν το σπιτι ηταν ζεστο μεχρι τις 1 ,αν κανεις τα παραπανω θα ειναι μεχρι τις 3,
Τελος δοκιμασε αντι να αναβεις και να σβηνεις τον λεβητα και να δουλευει στους 75 βαθμους(μαλλον με τερμα ανοιχτες τις θυριδες του μοτερ),προτιμησε να τον κρατας συνεχεια αναμμενο και ταιζε τον συντηρητικα καθε 3 ωρες με τισ θυριδες στην πρωτη ή δευτερη σκαλα και την θερμοκρασια του μεχρι τους 58-60 βαθμους.
Εχει παρει χωριανος τον ιδιο λεβητα και το εχουμε εξαντλησει το θεμα.
για οποια αλλη απορια με μεγαλη μου χαρα να σου απαντησω.
Φιλικα ο πατριδας σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ