Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157260 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
ο τροπος που πρεπει να λειτουργει το δοχειο...οσο ο θερμοστατης ζηταει ζεστη στο σπιτι ο λεβηταε στελνει κατευθειαν στα σωματα ...οταν κλεισει ο θερμοστατης ο λεβητας συνεχιζει να δουλευει μια και η καυση του ξυλου δεν ειναι πληρως ελεγχομενη οποτε οτι ενεργεια περισευει παει στο δοχειο ...

Φίλε dimlyk , με τι αυτοματισμό θα το πετύχει ο φίλος όλο αυτό? Καταρχήν θέλει τετράοδη και τρελό αυτοματισμό με αισθητήρια ... Μην τον μπλέκεις με τέτοια. Ο μόνος λόγος για να ακολουθήσεις αυτήν την πρακτική είναι ο λέβητας να μην έχει τα κότσια να ζεστάνει το δοχείο απο το οποίο να τραβάς ταυτόχρονα για τα σώματα και να είσαι αναγκασμένος να ζεστάνεις πρώτα τα καλοριφέρ και μετά να κάνεις εκτροπή νερού στο buffer.
Θεωρώ πως είσαι λάθος στην παραπάνω πρακτική. Το παραπάνω το έχω υλοποιήσει στο εξοχικό του αφεντικού μου σε βουνό γιατί το τζάκι νερού δεν μπορούσε να φορτισει θερμικά το δοχείο όταν παράλληλα τραβούσαν και τα σώματα. Επίσης να ξέρεις , με συνάδελφο Ηλ.Μηχανικό , κατασκευάσαμε αλγόριθμο σε arduino για να επιτύχουμε όλα τα παραπάνω και έγινε μπάχαλο καθώς ήταν κάπως απαιτητικό το project.Πολλά αισθητήρια , πολλοί παράμετροι , πολλές θερμοκρασίες αλλά δούλεψε. Καταφύγαμε σε αυτήν την λύση καθώς επαναλαμβάνω το πρόβλημα ήταν στο τζάκι νερού. Υπάρχει και ηλιοθερμία μαζί με μια μικρή αντλία θερμότητος.
Οπότε κατα κοινή πρακτική , θεωρώ πως ο λέβητας θα πρέπει να φορτίζει θερμικά το buffer και η τροφοδοσία των σωμάτων να γίνεται αποκλειστικά απο εκεί.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnmpeis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157263 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Αγαπητέ φίλε,
Για να κάνεις πιό σωστή δουλειά και να έχεις μια σχετική ασφάλεια σχετικά με το τι θα επιλέξεις, κάνε το εξής:
Υπολογισε μόνος σου την απόδοση των σωμάτων σου. Στο excel που σου επισυνάπτω , στην καρτέλα panel εισάγεις κάθε σώμα χωριστά και ανάλογα τις διαστάσεις του, και θα πάρεις θερμική ισχύ και παροχή . Χρησιμοποιησε τις τιμές 75-60-20 ,με ένα Δt 15c , δηλαδή θερμ.εισόδου 75 , θερμ.εξόδου 60 και θερμοκρασία χώρου 20c. Επέλεξε τύπο σώματος αναλόγως μήκους. Κάνε την σουμα και δες τα αποτελέσματα. Έστω οτι πχ. έβγαλες 30.000kcal/h συνολική απόδοση σωμάτων με συνολική παροχή 2000l/h , δηλαδή 2cm3 ανα ώρα. Συνυπολόγισε και πρόσθεσε και ένα μπόιλερ 120λίτρων και έχεις 35.000kcal , ήτοι 40kw περίπου.
Οπότε ψάχνεις για έναν ξυλολέβητα 40-45kw , κυκλοφορητή μεταβλητών στροφών (οπωσδήποτε αν έχεις ηλεκτροβάνες/αυτονομίες στα διαμερίσματα σου ή θερμοστατικές κεφαλές σώματα) όπου στις καμπύλες του μπορεί να αποδώσει αυτην την παροχή (πχ Grundfos Alpha 2 25-60) , επίσης κυκλοφορητή και τρίοδη θερμοστατική 55c για το δοχείο αδρανείας (υπάρχει και το έτοιμο Ladomat ή διάταξη oventrop) και τέλος το δοχείο αδρανείας 1500 λίτρων. Υπάρχουν διαφόρων ειδών , με έναν εναλλάκτη , με δυο ή το TIT (tank in tank) το οποίο έχει εμβαπτιζόμενο boiler για τα ZNX.

Αν έχεις μελέτη απο μηχανολόγο οπου ο ήδη υπάρχον λέβητας των 45000 ανταποκρίνεται όπως λες τότε όλα καλά, ψάξε κάτι σε αυτήν την ισχύ. Αν όχι , ίσως να είναι υπερδιαστασιολογημένος (το 80% και βάλε στην Ελλάδα) μαζί με τον κυκλοφορητή.
Να θυμάσαι πάντα οτι η απόδοση των σωμάτων προκύπτει απο την μελέτη σχετικά με τις απώλειες των προς θέρμανση χώρων και τέλος γίνεται με ακρίβεια η σωστή επιλογή λέβητα για οικονομική λειτουργία.
Αν θα βάλεις δοχείο αδρανείας , θα έχεις επιπλέον εξοικονόμηση απο την καυση των ξύλων καθως όλη αυτή η περίσσεια ενέργεια θα αποθηκέυεται στο δοχείο την οποία αργότερα θα χρησιμοποιείς. Τέλος , επέλεξε λέβητα με καλό controller και έλεγχο θερμοκρασίας καυσαερίων για ακόμη περισσότερη οικονομία ,ελεγχο καυσης και μεγάλα διαστήματα ανάμεσα στις τροφοδοσίες.
Οπότε πάρε μέτρο μολύβι και χαρτί και βγάλε τα παραπάνω που σου έγραψα για να πειραματιστείς και μόνος σου..

www.myengineeringworld.net/2011/07/blog-post.html

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnmpeis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157271 από johnmpeis
Απαντήθηκε από johnmpeis στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Φίλοι καλησπέρα , και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες.Valo ,πολύ πρακτικό το excellακι που μου έστειλες ,οι τιμές είναι αυτές που αναφέρεις και εσύ ,και θα το κρατήσω στο αρχείο μου αλλα και για να ξέρω τι γίνεται με τα σώματα.Τα σπίτια είναι συνολικά 220 τ.μ., 120 και 100.Ο έμπορος του κιτουράμι μου είπε τελικά ότι θέλει δικους του πίνακες , θερμοστάτες κ.τ.λ. , και δεν με συμφέρει , θα ανέβει πολύ , γιατί εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω τον ήδη υπάρχοντα θερμοστατη χώρου , έναν ψηφιακό olympia electronics , αλλά και τον πίνακα αυτονομίας που ήδη έχω.Iσχύει αυτό ή όχι?Δηλαδή όσοι βάλανε κιτουραμι σε υπάρχουσες εγκαταστασεις αλλάξανε και τουσ πίνακες , τους θερμοστατες και όλα?Λίγο υπερβολικό μου ακούγεται.Άλλο θέμα:Το δοχείο αδράνειας ζεσταίνεται ταυτόχρονα με τα σώματα ή με ότι περισσέψει?Και πάλι επαναλαμβάνω , σύμφωνα με την λογική μιλάω , θα συμφωνούσα με τον dimlyk ,δηλ. ο λέβητας να ζεσταίνει τα σώματα και το περίσσευμα ενέργειας να πηγαίνει στο δοχείο , για να στο δώσει όταν το ζητήσεις (π.χ. έπεσε η θερμοκρασία του λέβητα λόγω εξάντλησης του καυσίμου).Αν ζεσταίνεις δοχείο και σώματα μαζί,δεν θα αργήσουν να ζεσταθουν τα σώματα?Επαναλαμβάνω μιλάω με την λογική και όχι με γνώση , αν λέω μα@@@@@ες να με συμπαθατε .Τρίτο θέμα:Το υπάρχον δίκτυο σωληνώσεων του καλοριφερ είναι συνδεδεμένο με ηλιακό τριπλής ενέργειας.Σε αυτό θα συνδεθεί ο νέος λέβητας , χωρίς να καταργηθεί ο παλιός.Χρειάζομαι δοχείο αδράνειας με ενναλλακτη ή ΤΙΤ για να έχω ζεστό νερο ή απλό δοχείο?
Μετά την εξέλιξη με τον κιτουράμι , προσανατολίζομαι στην λύση:thermostahl ecowood plus 60 kw (για να έχω και το 20% παραπάνω που είπε ο Valo) ,έχει ψηφιακό πίνακα οργάνων με ελεγχόμενο βεντιλατερ με τρείς λειτουργίες , αισθητήρα καυσίμων , στα 1136 Euro, δοχείο αδρανείας VENMAN 1000 λίτρα στα 405 Euro ,και καμινάδα ανοξείδωτη διπλού τοιχώματος .Παιδιά τι λέτε ? να προχωρήσω? :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157272 από johnmpeis
Απαντήθηκε από johnmpeis στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Διόρθωση στο προηγούμενο μύνημα :το δοχείο 487 ευρω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157297 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

johnmpeis έγραψε: Φίλοι καλησπέρα , και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες.Valo ,πολύ πρακτικό το excellακι που μου έστειλες ,οι τιμές είναι αυτές που αναφέρεις και εσύ ,και θα το κρατήσω στο αρχείο μου αλλα και για να ξέρω τι γίνεται με τα σώματα.Τα σπίτια είναι συνολικά 220 τ.μ., 120 και 100.Ο έμπορος του κιτουράμι μου είπε τελικά ότι θέλει δικους του πίνακες , θερμοστάτες κ.τ.λ. , και δεν με συμφέρει , θα ανέβει πολύ , γιατί εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω τον ήδη υπάρχοντα θερμοστατη χώρου , έναν ψηφιακό olympia electronics , αλλά και τον πίνακα αυτονομίας που ήδη έχω.Iσχύει αυτό ή όχι?Δηλαδή όσοι βάλανε κιτουραμι σε υπάρχουσες εγκαταστασεις αλλάξανε και τουσ πίνακες , τους θερμοστατες και όλα?Λίγο υπερβολικό μου ακούγεται.Άλλο θέμα:Το δοχείο αδράνειας ζεσταίνεται ταυτόχρονα με τα σώματα ή με ότι περισσέψει?Και πάλι επαναλαμβάνω , σύμφωνα με την λογική μιλάω , θα συμφωνούσα με τον dimlyk ,δηλ. ο λέβητας να ζεσταίνει τα σώματα και το περίσσευμα ενέργειας να πηγαίνει στο δοχείο , για να στο δώσει όταν το ζητήσεις (π.χ. έπεσε η θερμοκρασία του λέβητα λόγω εξάντλησης του καυσίμου).Αν ζεσταίνεις δοχείο και σώματα μαζί,δεν θα αργήσουν να ζεσταθουν τα σώματα?Επαναλαμβάνω μιλάω με την λογική και όχι με γνώση , αν λέω μα@@@@@ες να με συμπαθατε .Τρίτο θέμα:Το υπάρχον δίκτυο σωληνώσεων του καλοριφερ είναι συνδεδεμένο με ηλιακό τριπλής ενέργειας.Σε αυτό θα συνδεθεί ο νέος λέβητας , χωρίς να καταργηθεί ο παλιός.Χρειάζομαι δοχείο αδράνειας με ενναλλακτη ή ΤΙΤ για να έχω ζεστό νερο ή απλό δοχείο?
Μετά την εξέλιξη με τον κιτουράμι , προσανατολίζομαι στην λύση:thermostahl ecowood plus 60 kw (για να έχω και το 20% παραπάνω που είπε ο Valo) ,έχει ψηφιακό πίνακα οργάνων με ελεγχόμενο βεντιλατερ με τρείς λειτουργίες , αισθητήρα καυσίμων , στα 1136 Euro, δοχείο αδρανείας VENMAN 1000 λίτρα στα 405 Euro ,και καμινάδα ανοξείδωτη διπλού τοιχώματος .Παιδιά τι λέτε ? να προχωρήσω? :S


1.Μπορείς να κρατήσεις τον θερμοστάτη χώρου και τον πίνακα αυτονομιών , αυτά δεν εμπλέκονται.
2.Ο λέβητας θα ζεσταίνει αποκλειστικά τα νερά του δοχείου αδρανείας, και απο εκεί θα τραβάς για τα σώματά σου. Τα σώματα σου θα αργήσουν να ζεσταθούν λιγάκι παραπάνω ΜΟΝΟ την πρώτη φορά που θα ανάψεις και θα είναι κρύα.Απο εκεί κι έπειτα το δοχείο θα είναι πάντα φορτισμένο , ο λέβητας θα διακόπτει την λειτουργία του όσο έχει ακόμη ξύλα κι αν όχι εσύ θα έχεις ζεστά νερά για τα σώματα σου μέχρι το επόμενο αναμμα. Αυτή είναι η λογική και εδώ είναι το σημείο που πετυχαίνουμε οικονομία και άνεση κρατώντας ''ενεργό'' το σύστημα χωρις μεγάλες θερμοκρασιακές διακυμάνσεις σε χώρο και νερά , που σε άλλη περίπτωση θα έπρεπε να σπαταλήσουμε παραπάνω ενέργεια για να επιτύχουμε.
Αν πας να μπλέξεις με εκτροπή στο δοχείο αφου ζεσταθούν τα σώματα ,θα χρειαστείς πολυ περισσότερα υλικά
(ηλεκτροβάνες , αυτοματισμούς ,αισθητήρια ,ελεγκτή , κυκλοφορητές , τρίοδες φορτίου) και θα το κάνεις χειρότερο πιστεύω. Ο μονος λόγος που χρειάστηκε να το κάνω έτσι είναι γιατί το τζάκι νερού δεν έιχε τα κάκαλα :P να ζεστάνει άμεσα δοχείο και σώματα και εξισορροπούσε μετά απο πολλές ώρες..
Δεν χρειάζεσαι τίποτε περισσότερο για το μποιλερ που έχεις, το αφήνεις ως είναι. Μια ηλεκτροβάνα μόνο και με διαφορικό θερμοστάτη με απομακρυσμένο αισθητήριο στην λήψη των ζεστών για να το κρατάς ζεστό και να μην χανεις ενέργεια.
Τον λέβητα θα τον ρίξεις παράλληλα στο κύκλωμα με βάνες για τυχόν εναλλαγή στο πετρέλαιο .
Δοχείο με 1500 λίτρα είσαι πολυ καλά.
Ανοξείδωτη μονωμένη καμινάδα διπλού τοιχώματος για καλό ελκυσμό να μην έχεις υγροποιήσεις .

Γνώμη μου?? Ναι! αν έχεις την δυνατότητα να προχωρήσεις.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ