Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117129 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Πατριώτη καλημέρα. Χθές δοκίμασα αυτό που με πρότεινες με τις σχάρες. Τον άναψα κατά τις 6 ηώρα το απόγευμα, στους 70 βαθμούς, με τον λέβητα γεμάτο [ποσότητα ξύλων ίση με τα προηγούμενα]. μέσα σε 15 λεπτά έποιασε την θερμοκρασία 63 βαθμούς,και ο κυκλοφορητής άρχισε να δουλεύει. Πράγμα που με τον παλαιό τρόπο ήθελε 20 λεπτά με μισή ώρα. Περίμενα να ποιάσει τους 70 βαθμούς, αλλά μάταια. Εκανε πολλά σκαμπανεβάσματα μεταξύ 65 και 53, αλλά τίποτα. τους 70 βαθμούς δεν τους έποιασε, όπως έποιανε με τον άλλο τρόπο. στο τέλος και μετά απο 2 ώρες περίπου, σταθεροποιήθηκε μεταξύ 58 και 65. Τότε κατέβασα την θερμοκρασία του λέβητα στούς 65, και ο λέβητας έσβηνε ποιάνοντας την θερμοκρασία και έπαιρνε ξανά. Επίσης να σου πώ ότι δεν χρειάστηκε να ρίξω άλο ξύλο, στις 12 που πήγα για ύπνο, η θερμοκρασία του λέβητα ήταν στους 55 βαθμούς. στις 1 η ώρα τα σώματα ήταν αρκετά ζεστά θα έλεγα. Το πρωί, ώρα 09.00, θερμοκρασία λέβητα 37 βαθμοί, και θερμοκρασία σπιτιού 21 βαθμοί με εξωτερική 16. Τώρα αυτή την στιγμή που γράφω αυτά ώρα 11.50, η θερμοκρασία του λέβητα είναι33. Όλα αυτά με ένα γέμισμα.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
1. Περισότερη διάρκεια ζέστης στο σπίτι
2. Οικονομία στα ξύλα.
3. Αδυναμία ανάπτυξης μεγάλης θερμοκρασίας στο λέβητα.
4. ποιό συχνό άδειασμα στάχτης.
Σύμφωνα με την άποψή μου λοιπόν και τα δικά μου δεδομένα, πιστεύω οτι.Τα αποτελέσματα είναι θετικά, ΄όχι όμως σε μεγάλο βαθμό. Όταν λέμε περισότερη διάρκεια ζέστης, κρατάει μικρότερη θερμοκρασία για περισότερο διάστημα. Εκείνο που όντος είναι σοβαρό και μου έκανε εντύπωση είναι η οικονομία στο ξύλο.Δεν ξέρω όμως, με τα πολλά κρύα και τις παγωνές τι θα γίνει, όταν θα χρειαζόμαστε μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον λέβητα. Αλλά όμως υπάρχει λύση, να ανάψεις τον λέβητα απο το πρωί, και θα έχεις την θέρμανση σε ικανοποιητικά επίπεδα.
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση και δεν ξέρω γιατί το έκανε ήταν τα πολλά [σε συχνότητα, όχι μεγάλα] σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία.
Δηλ.όντος η συμπεριφορά του λέβητα και τα αποτελέσματα, ήταν διαφορετικά.
Εγώ θα έλεγα ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος, να πάρουμε και μία άλλη άποψη για να βγάλουμε ποιό εμπεριστατομένα συμπεράσματα.
Αυτά πατριώτη, ιδωμεν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117135 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

κρις έγραψε: Πατριώτη καλημέρα. Χθές δοκίμασα αυτό που με πρότεινες με τις σχάρες. Τον άναψα κατά τις 6 ηώρα το απόγευμα, στους 70 βαθμούς, με τον λέβητα γεμάτο [ποσότητα ξύλων ίση με τα προηγούμενα]. μέσα σε 15 λεπτά έποιασε την θερμοκρασία 63 βαθμούς,και ο κυκλοφορητής άρχισε να δουλεύει. Πράγμα που με τον παλαιό τρόπο ήθελε 20 λεπτά με μισή ώρα. Περίμενα να ποιάσει τους 70 βαθμούς, αλλά μάταια. Εκανε πολλά σκαμπανεβάσματα μεταξύ 65 και 53, αλλά τίποτα. τους 70 βαθμούς δεν τους έποιασε, όπως έποιανε με τον άλλο τρόπο. στο τέλος και μετά απο 2 ώρες περίπου, σταθεροποιήθηκε μεταξύ 58 και 65. Τότε κατέβασα την θερμοκρασία του λέβητα στούς 65, και ο λέβητας έσβηνε ποιάνοντας την θερμοκρασία και έπαιρνε ξανά. Επίσης να σου πώ ότι δεν χρειάστηκε να ρίξω άλο ξύλο, στις 12 που πήγα για ύπνο, η θερμοκρασία του λέβητα ήταν στους 55 βαθμούς. στις 1 η ώρα τα σώματα ήταν αρκετά ζεστά θα έλεγα. Το πρωί, ώρα 09.00, θερμοκρασία λέβητα 37 βαθμοί, και θερμοκρασία σπιτιού 21 βαθμοί με εξωτερική 16. Τώρα αυτή την στιγμή που γράφω αυτά ώρα 11.50, η θερμοκρασία του λέβητα είναι33. Όλα αυτά με ένα γέμισμα.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
1. Περισότερη διάρκεια ζέστης στο σπίτι
2. Οικονομία στα ξύλα.
3. Αδυναμία ανάπτυξης μεγάλης θερμοκρασίας στο λέβητα.
4. ποιό συχνό άδειασμα στάχτης.
Σύμφωνα με την άποψή μου λοιπόν και τα δικά μου δεδομένα, πιστεύω οτι.Τα αποτελέσματα είναι θετικά, ΄όχι όμως σε μεγάλο βαθμό. Όταν λέμε περισότερη διάρκεια ζέστης, κρατάει μικρότερη θερμοκρασία για περισότερο διάστημα. Εκείνο που όντος είναι σοβαρό και μου έκανε εντύπωση είναι η οικονομία στο ξύλο.Δεν ξέρω όμως, με τα πολλά κρύα και τις παγωνές τι θα γίνει, όταν θα χρειαζόμαστε μεγαλύτερες θερμοκρασίες στον λέβητα. Αλλά όμως υπάρχει λύση, να ανάψεις τον λέβητα απο το πρωί, και θα έχεις την θέρμανση σε ικανοποιητικά επίπεδα.
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση και δεν ξέρω γιατί το έκανε ήταν τα πολλά [σε συχνότητα, όχι μεγάλα] σκαμπανεβάσματα στην θερμοκρασία.
Δηλ.όντος η συμπεριφορά του λέβητα και τα αποτελέσματα, ήταν διαφορετικά.
Εγώ θα έλεγα ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος, να πάρουμε και μία άλλη άποψη για να βγάλουμε ποιό εμπεριστατομένα συμπεράσματα.
Αυτά πατριώτη, ιδωμεν.



Πατριωτη πρωτα απολα καλημερα!
Δοκιμασε σημερα το ιδιο αλλα με περισσοτερα ξυλα,λογω οτι θα ειναι περισσοτερα και την επιθυμητη θερμοκρασια θα πισεις και οικονομια θα κανεις.
Δοκιμασε δηλαδη με την ποσοτητα ξυλων που θα εκαιγες πριν, τι αποτελεσματα θα εχεις τωρα αν τα βαλεις σε ενα γεμισμα ,μιας και χωραει περισσοτερα!
Πιστευω οτι θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα απο το να εκαιγες τα ιδια ξυλα με τις σχαρες,
Αν θες ανοιξε και μια σκαλα τις θυριδες,δοκιμαζεις και βλεπεις.

Πολλα χαιρετιματα περιμενω νεα σου!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117757 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Καλησπέρα πατριώτη. Προχθές την Δευτέρα έκανα μία δεύτερη δοκιμή χωρίς τις σχάρες. Λοιπόν πατριώτη, πρέπει να ξέρεις οτι δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο η ποσότητα όσο η ποιότητα. πολές φορές πετυχαίνεις αυτό που θές με την ποιότητα. Ειδικά με τους ξυλολέβητες, εκτός των άλλων σημαντικό ρόλο παίζει και τι ποιότητα ξύλων χρεισιμοποιείς. Βέβαια όλα τα καίει χωρίς κανένα πρόβλημα ,ακόμα και καλάμια να τον φορτώσεις θα τα κάψει, αλλά άλλη απόδοση έχεις με πολυκαιρικό ''ρεμαίνο'' πεύκο, και άλλο με ελιά ξερή ενός έτους. Άλλη απόδοση θα έχεις με λεύκες και άλλο με ξερόν ευκάλυπτο.
Τελικά πατριώτη να μην τα πολυλογώ, αυτή την φορά χρεισιμοποίησα ξερή ελιά και ξερόν ευκάλυπτο. του έριξα λοιπόν 2 κούτσουρα μεσαίου μεγέθους ελιά ξερή και 2 κούτσουρα ευκάλυπτο ξερό, και με αυτά τα δύο είδη ξύλων, τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα. Τους 70 βαθμούς τους έπιασε άνετα.
Τα υπόλοιπα ήταν όπως τα περιέγραψα σε παλαιότερο κείμενο. Μόνον που το σκαμπανέβασμα παρουσιάστηκε και εδώ βέβαια σε ποιό μεγάλη θερμοκρασία. πράγμα που δεν με πειράζει καθόλου μιάς και σταθεροποιείται τελικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #117919 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

κρις έγραψε: Καλησπέρα πατριώτη. Προχθές την Δευτέρα έκανα μία δεύτερη δοκιμή χωρίς τις σχάρες. Λοιπόν πατριώτη, πρέπει να ξέρεις οτι δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο η ποσότητα όσο η ποιότητα. πολές φορές πετυχαίνεις αυτό που θές με την ποιότητα. Ειδικά με τους ξυλολέβητες, εκτός των άλλων σημαντικό ρόλο παίζει και τι ποιότητα ξύλων χρεισιμοποιείς. Βέβαια όλα τα καίει χωρίς κανένα πρόβλημα ,ακόμα και καλάμια να τον φορτώσεις θα τα κάψει, αλλά άλλη απόδοση έχεις με πολυκαιρικό ''ρεμαίνο'' πεύκο, και άλλο με ελιά ξερή ενός έτους. Άλλη απόδοση θα έχεις με λεύκες και άλλο με ξερόν ευκάλυπτο.
Τελικά πατριώτη να μην τα πολυλογώ, αυτή την φορά χρεισιμοποίησα ξερή ελιά και ξερόν ευκάλυπτο. του έριξα λοιπόν 2 κούτσουρα μεσαίου μεγέθους ελιά ξερή και 2 κούτσουρα ευκάλυπτο ξερό, και με αυτά τα δύο είδη ξύλων, τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα. Τους 70 βαθμούς τους έπιασε άνετα.
Τα υπόλοιπα ήταν όπως τα περιέγραψα σε παλαιότερο κείμενο. Μόνον που το σκαμπανέβασμα παρουσιάστηκε και εδώ βέβαια σε ποιό μεγάλη θερμοκρασία. πράγμα που δεν με πειράζει καθόλου μιάς και σταθεροποιείται τελικά.


Καλημερα πατριωτη.
Τελικα ειδες οικονομια με τις αλλαγες?

Βεβαιως και εχεις δικιο οτι οι δοκιμες για να εχουμε σωστη οικονα πρεπει να γινονται με την ιδια ποιοτητα ξυλου.

Τον δοκιμασες και με περισσοτερη ποσοτητα?

Καλες ζεστες και καλο χειμωνα να εχουμε ολοι !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157113 από johnmpeis
Απαντήθηκε από johnmpeis στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Παιδιά καλησπέρα , και εγω καινουριος στο site και θα ηθελα τα φωτα σας σχετικά με την ενναλακτικη του πετρελαιου για την θέρμανση...Κατέληξα σε ξυλολέβητα , είδα πολλούς , αλλα μάλλον θα επιλέξω MAVIL , KITURAMI ή THERMOSTAHL. Βέβαια έχουν κάποιεσ διαφορέσ στο χρήμα , αλλα σε αυτους κατέληξα. Τωρα , το οίκημα που θέλω να ζεστάνω είναι διόροφη διπλοκατοικία στην Πρέβεζα , 100 τ.μ. το κάτω , κατασκευής 1975 με μόνωση απλό φελιζώλ σε διπλό τούβλο,ανοιγόμενα κουφώματα αλουμινίου νέα με διπλά τζάμια , και το επάνω 120 τ.μ. κατσκευής 2005 , με διπλό τούβλο και μόνωση fibran πράσινο , συρόμενα κουφώματα αλουμινίου με διπλα τζάμια , επανω πλάκα και πανω από την πλάκα κεραμίδια.Το οίκημα είναι ελέυθερο ολόγυρα ,και στα 100 μ. από την θάλασσα. Τώρα έχω έναν παλαιό λέβητα πετρελαιου fyrogenis αλλά λόγω του ότι έχω δικά μου ξύλα , θα εγκαταλείψω το πετρέλαιο.Από δουλειά δεν κολώνω , ως τώρα λειτουργω απλό τζακι συστηματικά στον πρώτο όροφο , οπότε καταλαβαίνεται...Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:1.Για μαβιλ και θερμοσταλ μου είπαν ότι το δοχείο αδρανείας θα βοηθήσει στην οικονομία και στην ομαλή λειτουργία των λεβήτων , ενώ για τον κιτουράμιο έμπορος μου είπε ότι δεν χρειάζεται λόγω μεγάλου θαλάμου κα΄υσης... τι ισχύει?2.Τα αξίζει τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει από του Ελληνικούς ο Κορεάτικος?Βασικά για Ελληνικό πήγαινα αλλα έχω διαβάσει και πολύ καλές κριτικές και για τον Κορεάτικο.Επίσης με τον kf35 θα μπορώ να ζεστάνω και τα δυο σπίτια? Παιδια βοηθάτε, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη
Α , και κάτι που ξέχασα , αν χρειάζομαι δοχειο αδρανείας , πόσα λιτρα πρέπει να είναι , γιατί μου είπανε από χωρητικότητες από 500 ως 1500 λίτρα , μέχρι και οτι δεν χρειάζομαι καθόλου.Τι γίνεται? :unsure: :( :dry: :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157142 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
θες να ζεστανεις 200 μ2 ...καλο θα ηταν να ειχες μια μελετη εστω και παλια αν υπηρχε ... εναλλακτικα μετρα τι αποδοση εχουν τα σωματα σου ...αυτο θα βοηθησει στην επιλογη της ισχυος του λεβητα .
το δοχειο στα 30 κβ πρεπει να ειναι 1500 λιτ και σιγουρα βοηθαει και στην καταναλωση και στην ασφαλεια αλλα πρεπει να γινει και σωστη εγκατασταση....αν ο αλλος σου ειπε οτι δεν χρειαζεται επειδη εχει μεγαλο θαλαμο καυσης ειναι απλα ασχετος
αν το κεραμιδι δεν ειναι κολυμπητο και υπαρχει κενο μεταξυ κεραμιδιων και πλακας μια φτηνη μονωση θα ειναι μια χαρα και θα αποσβεστει σε κανα μηνα
λογικα τα 30-35 κβ αρκουν για να ζεστανουν το σπιτι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnmpeis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ