Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116474 από κρις
Απαντήθηκε από κρις στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Φίλε και πατριώτη ghost σε χαιρετώ. Για αυτά που μου λές για την καμινάδα, πράγματι σε μένα έχει μια μικρή κλίση, τόρα αν είναι 15 ή 10 μοίρες δεν ξέρω. Πάντος έχει πράγματι μια κλίση. όσο για το δοχείο, πρόκειται για χωρίς ανοιχτό δοχείο διαστολής. Δέν λέω οτι δεν χρειάζεται, αλλά ίσως να μην είναι απαραίτητο. Πάντος εγώ πέριση δεν είχα κανένα πρόβλημα. Οταν λές να πετάξω τις κόφτες απο τα τούμπα, ενοείς τις λεπίδες ή όλη την σερμπατίνα. Σε τί εξυπυρετεί αυτό; Τέλος όσον αφορά το άλο που λές για την λειτουργία του στους 58 με 60 βαθμούς, συμφωνώ οτι είναι κάτι το οποίο μπορεί να γίνει, αλά ρε ghost, δεν νομίζεις οτι θα πιάσει πίσσα; Σε πληροφορώ ότι το έχω δοκιμάσει και αυτό. Τον δούλευα πέρισι για ένα διάστημα, και ο λέβιτας έπιανε πίσσα, για αυτό ακροβώς το λόγο. Λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας λειτουργίας. Κάπου διάβασα ότι το σημείο υγροποίησης του καπνού, έχει αποδειχθεί μετα απο έρευνες, οτι είναι στους 55 με 58 βαθμούς. Γιάυτό ακριβώς τον λόγο ο κατασκευαστής έχει μελετήσει και ρυθμίσει ώστε ο κυκλοφορητής όταν ο λέβητας δουλεύει στους 75 βαθμούς, αυτός να αρχίζει στους 67 και να σταματάει στους 55 βαθμούς. Για αυτό ακριβώς τον λόγο εγώ δουλεύω τον λέβητα στους 75, άντε στους 70 βαθμούς με 2 θυρίδες ανοιχτές. Για να αποφύγω την πίσσα. Ίσως δεν κατάλαβες καλά. δεν τον έκλεινα τον λέβητα. δούλευε συνεχώς απο τις 16.00 μέχρι που έσβηνε μόνος του όταν έπεφτε κάτω απο τους 40 βαθμούς, την άλλη μέρα το πρωί. όσο για τα γεμίσματα που λές δεν σε καταλαβαίνω. Εγώ τον δούλευα με 2 γεμίσματα όπως ακριβώς γράφω. Αφού μου λές οτι είσαι απο δυτική πελοπόνησο, μπορείς να μου πείς απο πού;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116552 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Kαλημερα πατριωτη κρις.
Εστω και η μικρη κλιση της καμιδαδας διμιουργει ενα φυσικο ταμπερ,μαλλον ο υδραυλικος σου το ηξερε,
Μπραβο του!
Μπραβο του επισης που δεν εβαλε ανοιχτο δοχειο διαστολης αλλα προτιμησε το κλειστο και τα πολλα ασφαλιστικα!
Μακροπροθεσμα σε εβγαλε απο μεγαλους μπελαδες αφου στο ανοιχτο κυκλωμα το νερο οξυγωνονεται συνεχεια και δημιουργουνται πιο γρηγορα διαβρωσεις σε δικτυο και σωματα.
Ξεχωρα απο αυτο το κλειστο κυκλωμα εχει καλυτερη αποδοση.

Για τισ κοφτρες(επιβραδυντες )εννοω να τις βγαλεις ολοκληρες ακριβως για την πισσα,οταν εχουν καλυτερη ροη τα καυσαερια δημιουργουν και λιγοτερη πισσα και λιγοτερες υγροποιησεις στις μικροτερες θερμοκρασιες.
Βεβαια στο ποσο πολλες πισσες εχεις περισσοτερο ρολο παιζουν τα ξυλα ,κατα ποσο ξερα ειναι αλλα και αν το ξυλο εχει ρετσινι (πευκο ,κυπαρισσι).
Χωρις τους επιβραδυντες και με τις θυριδες εισοδου στο 2 δημιουργειται μια μικρη φυσικη ροη που αποτρεπει αυτα τα φαινομενα.
Εκτος αυτου ακομη και με το βεντιλατερ σβηστο ο λεβητας (ακομη περισσοτερο χωρις σχαρες)συνεχιζει να αποδιδει κατι λιγο παραπανω απο οταν ηταν ετελως κλειστο το μοτερ πριν.
Αυτο εχιε σαν αποτελεσμα περισσοτερη οικονομια,μαν φανταστεις καμια τρελη διαφορα αλλα κατι γινεται.

Το πως δουλευει οκαθενας τον λεβητα του ειναι κατα καποιον τροπο οπως και το να οδηγουν 10 διαφορετικοι οδηγοι το ιδιο αυτοκινητο,που ενω ολοι τηρουν τον Κ.Ο.Κ. ο καθενας εχει τον δικο του τροπο,δηλαδη πιο ηρεμα ή πιο αποτομα,αφου εσυ εχεις κατασταλαξει ετσι ......
Παντως οπως με το αυτοκινητο ετσι πιστευω και με τον λεβητα ,πρεπει να πετυχαινουμε τον σκοπο μας με το δυνατον λιγοτερο καυσιμο,αν και εφ¨οσον αυτο μας ενδιαφερει,αν οχι απλως δεν εχει νοημα η κουβεντα.

Πατριωτη αν σου πω απο που ειμαι και πως με λενε θα χαθει το μαγικο πεπλο ομιχλης που αγκαλιαζει την φιγουρα του ""GHOST""
ΠΟΛΛΑ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ"FAR WEST PELOPONESE"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116560 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
εναντια σε καθε λογικη και θεωρια ο κθε μαστορας μπορει να κανει οτι μαμακια θελει
αυτο με την κλιση ειναι μια καλη τακτικη για οποιον θελει να μαζευει τα ζουμια σε συγκεκριμενο σημειο
το κλειστο δοχειο διαστολης ειναι μια ευκολια αλλα εχει και προβληματα πολυ μεγαλυτερα απο τη υποτιθεμενη οξειδωση (αν θες να την αποφυγεις υπαρχουν αλλοι τροποι )
οποιος θελει να καταστρεψει τον λεβητα του και την καμιναδα του σε 5-6 χρονια απλα τον αφηνει να μαζευει κανα ζουμι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116611 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Kαλησπερα φιλοι .
ΤΙιειναι αυτο?
""εναντια σε καθε λογικη και θεωρια ο κθε μαστορας μπορει να κανει οτι μαμακια θελει""
Ναι φιλε μου φιλε μου αν θεωρεις<< μαμακια>>τον τροπο αυτο τοποθετησης της καμιδας αναλυσε το μου και κανε με να το πιστεψω και εγω!!!!

""αυτο με την κλιση ειναι μια καλη τακτικη για οποιον θελει να μαζευει τα ζουμια σε συγκεκριμενο σημειο""
Ξερεις κανενα που να θελιε να γυριζουν τα ζουμια στον λεβητα του?Αν ναι να μου τον γνωρισεις και σε μενα................!
Αν παλι ξερεις καποιον που Θελει να βγαινουν τα ζουμια της καμιναδας του σε παραπανω απο ενα σημεια να μου τον γνωρισεις και αυτον.............!

""το κλειστο δοχειο διαστολης ειναι μια ευκολια αλλα εχει και προβληματα πολυ μεγαλυτερα απο τη υποτιθεμενη οξειδωση (αν θες να την αποφυγεις υπαρχουν αλλοι τροποι )""
Το κλειστο δοχειο εινα πιο δυσκολο γιατι εχει ενα τραινο ασφαλιστικα (απο πειρα στο λεω)!
Πες μου τα ""πολυ μεγαλυτερα προβληματα ""σε μια σωστη εγκατασταση κλειστου κυκλωματος......!
Η οξειδωση φιλε μου δεν ειναι υποτιθεμενη οταν το νερο οξυγωνονεται συνεχεια(Οπου οξυγονο και οξειδωση ξερεις!!!)ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ στα σωθηκα του λεβητα σου και τον τρωει απο μεσα,κανοντας μεγαλυτερη ζημια απο τα ζουμια που αναφερεις!!!!!!!!

""οποιος θελει να καταστρεψει τον λεβητα του και την καμιναδα του σε 5-6 χρονια απλα τον αφηνει να μαζευει κανα ζουμι""
Ναι φιλε μου αυτος ειναι ο λογος που δινουμε κλιση στην καμιναδα, για τα γ@@@@ενα τα ζουμια.

Με λιγα λογια φιλε μου τοση ωρα μου αραδιαζεις πραγματα που ηδη σου εχω πει!!!!!!!!!!!!!!

Το μονο που με βρισκει αντιθετο ειναι το εξης=

""εναντια σε καθε λογικη και θεωρια ο κθε μαστορας μπορει να κανει οτι μαμακια θελει""

Ναι φιλε μου γιατι ειναι μαστορας , εαν ειναι πραγματικα μαστορας ομως!!!!!!!!!!
Γιατι αν ειναι πραγματικα μαστορας την θεωρια που αναπτυσσου οι υπολοιποι διαβαζοντας βιβλια και φυλλαδες αυτος την ΖΕΙ καθε μερα απο τα γεννοφασκια του στην πραξη!!!
Ειμαι ΜΑΣΤΟΡΑΣ οχι ομωσ επειδη σπουδασα αλλα επειδη η μιση ζωη μου (12 ωρες την ημερα) ειναι
μεσα στο μηχανουργειο,και το κανω επειδη το ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ!!!!!
ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ!!!!!
Γνωρισα στην ζωη μου μαστορους με πτυχια πολυ ανωτερα απο τα δικα μου και η μονη πατεντα και μετατροπη που εκαναν στην ζωη τους (αν την εκαναν και αυτη)ηταν=
ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΝ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΕ ΦΙΛΤΡΟ ΣΕ ΑΦΙΛΤΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με αναγκαζεις λοιπον να σε ρωτησω αν και δεν ειναι του τυπου μου και του επιπεδου μου να σε ρωτησω=
Μιας λοιπον και εσυ εκανες την αρχη πες μου σε παρακαλω ποιος ειναι ο μακακας της υποθεσης.......?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #116618 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Το κακο με αρκετα μαστορια ειναι οτι νομιζουν οτι τα ξερουν ολα και δεν φροντιζουν να ενημερωνονται
δεν προκειται να σε πεισω για τον ιδιο λογο αφου δεν σ εχουν -πεισει ολοι οι κατασκευαστες που λενε ακριβως τα αντιθετα απ οσα λες εσυ ... το ζητουμενο δεν ειναι να μαζευουμε ζουμια αλλα να μην εχουμε ζουμια . και για την ρυθμιση του ελκυσμου υπαρχουν τροποι ακομα και ταμπερ ρυθμιστικα αλλα ποτε αναποδες κλισεις

δεν ειμαι κατα των κλειστων δοχειων αλλα δεν χρησιμοποιουνται και παντου ...κατα περιπτωση ,,προσωπικα παντως σε ξυλο θα προτιμουσα ανοιχτο για ασφαλεια ,,,
ποια; ειναι βρε φιλε τα ασφαλιστικα του κλειστου δοχειου ?...ο αυτοματος πληρωσης που κολαει χανει κλπ....η η μεμβρανη που τρυπαει ? η η ασφαλιστικη βαλβιδα που αρχιζει να τρεχει ?
για την οξειδωση που λες μπορεις ν δεις εγκαταστασεις 40 χρονων χωρις ναχουν παθει τιποτα ...αλλα ειναι τα μεγαλυτερα προβληματα (το ανακατεμα των μεταλλων) ...δεν οξυγονωνεται συνεχως το νερο οπως το λες και στο κλειστο δοχειο υπαρχει συμπληρωση με φρεσκο νερακι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116626 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Βεβαιως αρκετα μαστορια δεν ενημερωνονται,ΟΧΙ ολα ομως, (παλι γενικευσεις!)
Πες μου ακριβως τι λενε ποι κατασκευαστες αντιθετα απο αυτο που σου λεω εγω.
Ακολουθουμε τον κανονα αλλα αναλογα με τις εκαστοτε αναγκες του καθενος,προσπαθουμε να κερδισουμε αυτο που μας ενδιαφερει και ας χασουμε εις γνωση μας λιγο απο κατι που δεν ειναι τοσο σημαντικο για εμας.
Π.χ. κερδιζω σε πολυ κοπο(ταισμα,λιανισμα,καταναλωση),ΔΕΝ με πειραζει να καθαρισω ΛΙΓΟ πιο συχνα.
Ολα αυτα εννοειται παντα με ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΗΜΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!!!!!
Αυτο λεγεται ΨΑΞΙΜΟ!!!!!!!

Το ""ποτε αναποδες κλισεις"" να το πεις σε εκεινον που καιει χλωρα ξυλα γιατι δεν εχει αλλα να καψει, σε εκεινον που ο χωρος του δεν του επιτρεπει καμιναδα κοντα στον λεβητα του ή στην σομπα του και στην γιαγια με την παλια μαντεμενια σομπα με ακανονιστη καυση που για να ζεστανει το σπιτι της πρεπει (ή ετσι νομιζει)να περασει μεσα απο το σπιτι της 10 μετρα οριζοντια μπουρια!!!!!
Ολοι αυτοι λοιπον επρεπε με την δικη σου λογικη να εχουν πνιγει απο τα ζουμια.

Αρα καθε περιπτωση ειναι μοναδικη και γενικευσεις και κανονες δεν χωρανε!!!!!
Ποτε μην λες ποτε!!!!!


Η προσωπικη σου αποψη περι δοχειου ειναι προσωπικη σου!
Δεν με χαλαει γιατι το φορουμ για αυτον τον σκοπο ειναι για να λεει ο καθενας την αποψη του ελευθερα!
Απο τα παλια χρονια ο αυτοματος ΔΕΝ ειναι ασφαλιστικο!
Οι θερμοστατικες βαλβιδες παιρνουν νερο κατευθειαν απο το δικτυο και αν αυτο δεν εχει τοτε απο το εφεδρικο ντεποζιτο,αν επαιρναν απο τον αυτοματο η πιεση του ντεποζιτου ειναι μικροτερη απο του δικτυου οπτε δεν θα επαιρναν ΠΟΤΕ νερο αρκετο για να ψυξουν!!!!!!!!.

Δεν ειναι λιγες οι φορες που και σε ανοιχτα δοχεια κολλαει ή χαλαει το φλοτερ και τοτε τρεχει το νερο ποταμι.
Ξερεις το ανοιχτο δοχειο παντα ειναι στο ψηλοτερο σημειο και πιο δυσκολα προσβασιμο απο τον αυτοματο.
Μεχρι να τρυπησει η μεμβρανη απο ενα καλο δοχειο μαλλον και το ανοιχτο πεταμμα θα θελει!!!!
Οι ασφαλιστικες βαλβιδες ΕΙΝΑΙ και πρεπει να ειναι αναλωσιμες και αν οχι καθε χρονο τουλαχιστον καθε δευτερο πρεπει να αλλαζονται!!!!
Για τις πιεσεως μπορει και να σταξουν θερμοστατικη σε τοσες εγκαταστασει δεν μου εχει τυχει ακομα.

Εχω δει εγκαταστασεις οχι 40 αλλα 10 και 15 χρονων με τρυπια σωματα και τρυπιους λεβητες και περισσοτερη την σκουρια απο το νερο μεσα στην εγκατασταση λογω ανοιχτου κυκλωματος!!!!!!!!

""..δεν οξυγονωνεται συνεχως το νερο""
Μαλλον ειναι αντιθετο με τους νομους της φυσικης αυτο που μου λες!!!
¨Η μαλλον εχεις δικιο ,δεν οξυγωνονεται ολο το νερο της εγκαταστασης την ωρα που ΔΕΝ δουλευει ο κυκλοφορητης!!!!!
Ναι και στο κλειστο κυκλωμα μπαινει φρεσκο νερακι,αλλα ουτε 1% σε σχεση με το νερο του ανοιχτου που ερχεται σε επαφη με τον ατμοσφαιρικο αερα ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!!!!
Αν μαλιστα ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ εχει προβλεψει να εχει ο λεβητας σερπατινα ψυξης τοτε τα ποσοστα φρεσκου νερου στο κυκλωμα ειναι μηδαμηνα.

Εκτος ολων αυτων αν σου αρεσει να ακους ""την φασολαδα να βραζει""στο ανοιχτο δοχειο και το γαργαρισμα απο τα σωματα ( παρα τις καθημερινες εξαερωσεις) τη ωρα που κοιμασαι και σου φερνουν στο νου να πας να κατουρησεις ακομη και αν δεν σου ερχεται,τοτε ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΔΟΧΕΙΟ!!!!
Καλα κανεις και γιατι χανεις και τουλαχιστον 5% ή και παραπανω απο αποδοση!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ