Radijator TKAN 1 35kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45421 από immortal
Απαντήθηκε από immortal στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW
τι καταναλώσεις έχετε με τον λέβητα? η αναλογία πετρέλαιο-pellet ειναι κοντά στο 1/2,2 ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52650 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW
με προχειρους υπολογισμους γιατι περσυ ειχαμε βαρυ χειμωνα και εγω ειχα πολυ μεγαλυτερη χρηση του λεβητα και για αλλους λογους εκει ειναι η αναλογια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52842 από John 24
Απαντήθηκε από John 24 στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW
Τελικά τοποθέτησα και εγώ τον ΤΚΑΝ1.Η τιμή αγοράς και τα περαστικά ίδιες με τις δικές σου.Αν μπορείς στείλε μου τις οδηγίες χρήσης στο e-mail:Jon.mavridis@gmail.com.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55883 από sdsf33
Απαντήθηκε από sdsf33 στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW
Καλως σας βρηκα παιδες. Εχω αγορασει και εγω εδω και λιγες μερες τον tkan 2. Δεν μπορω να καταλαβω τη λειτουργεια του. Θελω να τον δουλευω οπως μου ειπαν αυτοματα δηλ. μολις τελειωσει το ξυλο να καιει πελλετ. Το θεμα ειναι οτι βαζοντας ξυλα μου ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες εχω δει και ενδειξη 102!!! Εχω τρελαθει. Αν γνωριζει καποιος τις ρυθμισεις θα τον χιλιοευχαριστουσα. Ρωτησα ορισμενους φιλους που εχουν ξυλολεβητα και μου ειπαν να κλεινω τον αερα χειροκινητα. Σας παρακαλω βοηθηστε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56069 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW

sdsf33 έγραψε: Καλως σας βρηκα παιδες. Εχω αγορασει και εγω εδω και λιγες μερες τον tkan 2. Δεν μπορω να καταλαβω τη λειτουργεια του. Θελω να τον δουλευω οπως μου ειπαν αυτοματα δηλ. μολις τελειωσει το ξυλο να καιει πελλετ. Το θεμα ειναι οτι βαζοντας ξυλα μου ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες εχω δει και ενδειξη 102!!! Εχω τρελαθει. Αν γνωριζει καποιος τις ρυθμισεις θα τον χιλιοευχαριστουσα. Ρωτησα ορισμενους φιλους που εχουν ξυλολεβητα και μου ειπαν να κλεινω τον αερα χειροκινητα. Σας παρακαλω βοηθηστε.


λοιπον φιλε μην πανικοβάλλεσαι.
Καταρχην δεν ξερω τι σου ειπαν αλλα ο radijator καιει πελλετ και ξυλο ταυτοχρονα και μολις τελειωσει το ξυλο συνεχιζει το πελλετ.Βεβαια δουλευει και ως ξυλολεβητας και αποδιδει περισσοτερο απο την ταυτοχρονη καυση.
Δευτερον οταν καιει ξυλα οπως και καθε ξυλολεβητας ο κυκλοφορητης πρεπει να δουλευει συνεχως και να στελνει νερα στο σπιτι δηλαδη οι θερμοστατες μεσα στο σπιτι στο max για να υπαρχει συνεχη ροη νερου αλλιως ο λεβητας κινδυνευει να ανεβασει θερμοκρασια και να εκραγει.
Τριτον ο αερας ρυθμιζετε ηλεκτρονικα απο τον πινακα ελεγχου.
Τεταρτον απο τεχνικης αποψης και οχι με δεδομενο την ευκολια δεν ειναι σωστο να καις πελλετ και ξυλο ταυτοχρονα γιατι ανεβαζει πολυ γρηγορα θερμοκρασιες και το βεντιλατερ κλεινει μεχρι την επομενη επανεκκινηση.Αυτο σημαινει πολλες πισες στο λεβητα αλλα εσυ αποφασιζεις.
και πεμπτον στην παραλληλη καυση πελλετ και ξυλου τον αερα δεν τον πειραζουμε γιατι δεν θα καιει το πελλετ καλα
Για μενα η καλυτερη λυση, και αυτο κανω,ειναι να βαζεις ξυλα και μολις αυτα αναψουν μονα τους τον γυριζεις σε λειτουργια ξυλολεβητα.Μην ξεχνας οτι με το ξυλο οι θερμοστατες στο τερμα.
Αν εσυ ομως θελεις πελλετ-ξυλο ταυτοχρονα πρεπει να ρυθμισεις την θερμοκρασια εξοδου καυσαεριων στο 190(εγω ετσι εκανα) που σημαινει μετα τους 190 ανα 5 βαθμους ριχνει και 1 επιπεδο καυσης γιατι αλλιως τα καυσαερια θα ξεφυγουν, και πως να μην γινει αυτο οταν σε μηχανημα με 60 kw max οπως το δικο σου το φορτωνεις με καυσιμο 100-150 kw(ξυλο και πελλετ) και πατας τερμα τα γκαζια.
Επισης οταν τον δουλευεις ως ξυλολεβητα η θερμοκρασια διαμορφωσης νερου στο 65 γιατι θα εχεις μακρας διαρκειας καυση καθως επισης και η ρυθμιση του βεντιλατερ στο 50-70 % της ισχυς αυτου της καυσης του πελλετ αναλογα με την ισχυ που θελεις.
Και μην ξεχνας με το ξυλο ανοιχτοι στο τερμα οι θερμοστατες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56205 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα Radijator TKAN 1 35kW
καλα τα λες αλλα ο φιλος ισως εχει το καινοουργιο μοντελο που ειναι διαφορετικο στον controller....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ