Αγορα ξυλολεβητα. Πανακριβος ή ιδεα μου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118945 από pcexpert
αυτος μου εβγαλε 8000 σχεδον για ξυλολεβητα και 9000 για αντλια θερμοτητας.ισως να θελει να μου πουλησει την αντλια γιαυτο ανεβασε τη τιμη του ξυλολεβητα.εγω θελω ξυλολεβητα γιατι εχω δικα μου ξυλα και θα μου βγει πιο οικονομικα.
εχω βρει ξυλολεβητες vigas και viessmann με δοχειο αδρανειας tank in tank 1000l γυρω στα 4000.
αυτος μου εβαλε και απλο δοχειο αδρανειας και μου τα εβγαλε 8000.δηλαδη με tank in tank θα φθασουν 8500 9000.
θελω να το συνδεσω διπλα απο τον πετρελαιολεβητα που εχω.δεν ειναι μεγαλη αποσταση για σωληνες κλπ.
γιατι θεωρω παρα πολλα λεφτα τα 4000 για εργατικα και υλικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118946 από pcexpert

soureal έγραψε: Με 8000 θα συμφωνήσω με τον vag1234.

Βάλε εξωτερική θερμομόνωση,άλλαξε και κανένα παλιό παντζούρι αν υπάρχει και με τα ρέστα πάρε πετρέλαιο που αν δικαιούσαι επιδότηση κάνει 95 λεπτά(φθηνότερο από όταν μας έπιασε η παράνοια της θέρμανσης).

Στο σπίτι μου που έκανα τέτοια παρέμβαση η κατανάλωση του πετρελαίου έπεσε στο λιγότερο από το μισό.

Αυτό δεν θέλεις να καταφέρεις με τον ξυλολέβητα;

Σκέψου και αυτό για να γλυτώσεις το χαμαλίκι.

Σε εμάς πάντως το τζάκι πήρε την παλιά του διάσταση, το ανάβουμε κανένα τετράωρο το βράδυ για την αίσθηση και τη θέα της φλόγας( + λίγη παραπάνω ζέστη μιας και είναι ενεργειακό :) ).


εχω τζακι ενεργειακο.επισης θα κανω σιγουρα τη μονωση την εξωτερικη και πανω απο το ταβανι με πετροβαμβακα σιγουρα.ειναι ολα στο προγραμμα.απλα επειδη θα εχω 70% απο το εξοικονομω θελω να βαλω και εναν ξυλολεβητα για να ειμαι πιο ανετος.το χαμαλικι και η βρωμια δεν με πειραζει εκει που θα τον βαλω με βολευει πολυ καλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118953 από soureal
Αν έχεις τσάμπα ξύλα και δεν πειράξεις τον λέβητα πετρελαίου τότε ναι αξίζει τον κόπο.

Αλλά όχι για αυτά τα λεφτά.

Κάτι πιο φθηνό είναι σίγουρο ότι θα βρεις στην αγορά.

Πάντως η θερμομόνωση που σχεδιάζεις είναι όντως όλα τα λεφτά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118956 από pcexpert
ηδη σε λιγο ξεκιναω να παρω με τη σειρα τα μαγαζια να παρω προσφορες.φυσικα δεν θα πω οτι ειναι για το προγραμμα εξοικονομω γιατι θα τα φουσκωσουν.
εψαξα στο ιντερνετ και λεβητες vigas που εχω διαβασει ειναι κορυφη και κοστιζουν κατι πανω απο 2000€.
και δοχεια αδρανειας ΤΑΝΚ ΙΝ ΤΑΝΚ απο 1200 ευρω.αν βαλω απλο θα ειναι φθηνοτερο.
τα υπολοιπα που μου ειπε βαλβιδα ts131 και oventrop 1 1/2 oyte 150 ευρω δε κανουν.
αρα υλικα και εργασιες ηλεκτρολογου και υδραυλικου ποσο μπορει να κοστιζουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118960 από kosmidis80
Μπες στην σελιδα του leroy merlin και δες τον Καταλογο της θερμανσης, για να παρεις εικονα ποσο πουλιεται ο Vigas και ποσο το δοχειο αδρανειας! ;)

Υποψιν οτι και ο αντιπροσωπος της Vigas τοσο τα πουλαει σαν πρωτη τιμη!

Οποτε οτιδηποτε παραπανω σου πουν, απλα ξερεις ποσο καπελο θελουν να βαλουν! ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #118962 από pcexpert
στο leroy εχει τον vigas 40kw 2400.
ο μηχανικος μου ειχε πει οτι θελω 30 kw.ο vigas βγαινει 25 και 40?
αρα παω στα 40?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ