Επιλογή λέβητα πέλλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132437 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

VOSDOGIAN έγραψε: .........electon εντάξει ειναι μικρή η διαφορά παλεύεται αν τον έχεις δουλέψει και είσαι ευχαριστημενος,αν μπορείς πες μου σε παρακαλώ αν εχεις βάλει δοχείο αδράνειας τη καταναλώσει είχες περίπου και πόσο πήγε η εγκατάσταση(σίγουρα παίζουν πολλά ρόλο αλλά για να εχω μια ιδέα).


Δοχειο αδρανειας δεν εχω βαλει, δεν νομίζω οτι χρειάζεται κιόλας, ο λέβητας αναβει, στελνει τα νερα στα σώματα και οταν σβηνει μενει ζεστος και κραταει 'θρακα' για μερικές ωρες.. Το ολο project μου πηγε κοντα στα 4,000 με λεβητα, υδραυλικό, σωλήνες και εξαρτήματα, καινούρια inox διπλού τοιχώματος καμιναδα και μερικους αυτοματισμους για ζεστα νερα κλπ τους οποίους ασχολήθηκα και μονος μου. Η καταναλωση μου στα μεγαλα κρυα ειναι 30-35κ πελλετ την ημερα, με ζεστα νερα μεσα, και οταν εχει καλο καιρο μπορει να ειναι και λιγοτερο απο 10κιλα την μερα.

Και εγω σομπα πελλετ νερου κοίταγα να παρω στην αρχη και (ευτυχώς!) που δεν την πήρα, καθως οι σομπες εχουν μικρη χωρητικότητα πελλετ και μικρο τασακι θελει ολη την ωρα να γεμίζεις πελλετ και να αδειαζεις την σταχτη, πχ εμενα μπορει να δουλεψει ανετα και 4 μερες χωρις να χρειαστει καύσιμο και άδειασμα (εχει 160κ σιλο). Επισης οι σομπες ειναι δύστροπες στα αγρο-πελλετ μπουκώνουν ευκολα και δεν καίνε βιομαζα.

Στο πελλετ ειναι πολυ δυσκολο να ξεφυγει η κατασταση και να εχεις υπερθέρμανση καθως ειναι ελενχομενη η τροφοδοσία ενω στο ξυλο δεν ειναι, οποτε θεωρω οτι το δοχειο αδρανειας δεν χρειαζετε και ειναι κατι που θα αργησει καποιος πολυ να το κανει αποσβεση σε σχεση με το κερδος που θα εχει. Φυσικα εχω βαλει και τα ανάλογα ασφαλιστικά καθώς μια βλαβη στην πλακέτα, πχ ενα ρελε να κολλησει μπορει να φερει την καταστροφη..

Επίσης αν κρατας τον λεβητα ζεστο δεν εχεις προβλήματα με πίσσες και υγροποιήσεις, εγω τον αναβω πολλες φορες την μερα ωστε να τον κραταω ζεστο. πριν με τον λεβητα του πετραιλαιου ειχα ενα σκασμο αυτοματισμους, αυτονομιες, τριοδες, κλπ τα ξήλωσα ολα και αφησα το νεο σύστημα απλο.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by electron.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132439 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Ευχαριστώ για της πληροφορίες αναλυτικότατες να είσαι καλά

electron έγραψε:
Το ολο project μου πηγε κοντα στα 4,000 με λεβητα, υδραυλικό, σωλήνες και εξαρτήματα, καινούρια inox διπλού τοιχώματος καμιναδα και μερικους αυτοματισμους για ζεστα νερα κλπ τους οποίους ασχολήθηκα και μονος μου.

,αν και εδω με πεθανες 2300 ο λέβητας και εφτασες τα 4000 πολλά δεν είναι?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132442 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

VOSDOGIAN έγραψε: Ευχαριστώ για της πληροφορίες αναλυτικότατες να είσαι καλά

electron έγραψε:
Το ολο project μου πηγε κοντα στα 4,000 με λεβητα, υδραυλικό, σωλήνες και εξαρτήματα, καινούρια inox διπλού τοιχώματος καμιναδα και μερικους αυτοματισμους για ζεστα νερα κλπ τους οποίους ασχολήθηκα και μονος μου.

,αν και εδω με πεθανες 2300 ο λέβητας και εφτασες τα 4000 πολλά δεν είναι?


2450 πηρα τον λεβητα με σχαρα για τα ξύλα (παει εξτρα), 300 ο υδραυλικός, 200 η καμινάδα, 150 τα ασφαλιστικά, και μερικες αλλαγες που εκανα στο λεβητοστασιο βαλε και χαλκοσωληνες, ηλεκτρολογικα, μην νομιζεις μαζευονται.. Βεβαια τωρα πληρωνω πολυ λιγότερα απο οτι ηθελα για πετρέλαιο οποτε θα κανω σχετικα γρηγορα αποσβεση.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132458 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Καλημέρα χοντρικά δηλαδή τα υπόλοιπα να τα υπολογίζω κανα χιλιάρικο και οχι 500 που έλεγα εγω :whistle: ....Φυλακή θα πάμε :evil: ,θα κανω και μια βόλτα στην εκεθεση που εχει απο αύριο να ρίξω μια ματιά να ξεμπερδευτώ η να μπερδευτώ χειρότερα..Άντε παιδια καμια αλλη πρόταση για εμας τα φτωχά δεν υπαρχει :(

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132459 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ
Φιλε μου ψαχτο, ρωτα και μην κανεις βιαστικές κινήσεις.. και έμενα πέρυσι με πίεζε η κυρα να κάνω κάτι και είχα και μικρο παιδί.. Βεβαια την "γειωσα" κανονικα και το ψαξα το θεμα οσο καλυτερα μπορουσα...

παρέλαβα τον λεβητα στις 27 Δεκεμβρίου και η εγκατάσταση έγινε μεσα στον χειμώνα!

Ευτυχώς πούλησα τον λέβητα και τον καυστήρα πετραιλαιου που είχα και πήρα λίγα χρήματα πίσω!

Επίσης κατ'εμε ειναι καλύτερα να δωσεις λίγο παραπάνω χρήματα (όταν θα τα εχεις) για να κάνεις σωστή δουλειά.

Και εγω στην εκθεση ειχα παει πέρυσι αλλά μπρερδευτηκα περισσότερο.. Ασε που γινόταν της π...νας. απο κοσμο... και ούτε να μιλήσω δεν μπορούσα.. :sick:

Ειχα ξεχωρίσει εναν εμπορο απο εκει, (ονοματα δεν λεμε...) και μια σομπα νερου.. άλλα δυστηχως ο συγκεκριμένος έμπορος δεν με κερδισε.. καθως μου απαντουσε "ακυρα" στις ερωτησεις μου.. Δεν γινεται να πουλάς κατι και να μην ξερεις σε τι γλωσσά ειναι το μανιουαλ του και να μην εχεις πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά.. τα 2000 χιλιάρικα ήξερε να τα ζητάει.. Τι να πεις.. οπου αρπάξουν..

Ευτιχως εκανα δουλεια στο μαγαζι της γειτονιας μου, κοντα μου και στην πορεια σταθηκε ανταξια δυπλα μου, και περναω και του λεω και ενα γεια οταν με βγαζει ο δρομος.. Αυτα...

Επίσης (πολυ σημαντικό) αν επιλέξεις το χ μηχάνημα πίεσε τον έμπορα να σε στείλει σε κανέναν πελάτη του που το εχει βαλει να το δεις απο κοντα και να συζητήσεις μαζι του..

Γιατί οι έμποροι ολα ωραία και ρόδινα θα στα παρουσιάσουν για να σου πουλήσουν αυτο που θέλουν! το θεμα είναι μετά τι γίνεται.. Για αυτό έχουμε και το φόρουμ για να ρωτάμε και ο καθένας διαβάζει και βγάζει τα συμπεράσματα του για το χψ μηχάνημα. Επίσης προσοχή στον υδραυλικό! Να είναι "γάτος" και κοντος για να χωράει παντού!

(χαχα πλάκα κανω για το τελευταίο)

Καλη τυχη ευχομαι..


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν #132461 από VOSDOGIAN
Απαντήθηκε από VOSDOGIAN στο θέμα Επιλογή λέβητα πέλλετ

electron έγραψε: Φιλε μου ψαχτο, ρωτα και μην κανεις βιαστικές κινήσεις.. και έμενα πέρυσι με πίεζε η κυρα να κάνω κάτι και είχα και μικρο παιδί.. Βεβαια την "γειωσα" κανονικα και το ψαξα το θεμα οσο καλυτερα μπορουσα...

παρέλαβα τον λεβητα στις 27 Δεκεμβρίου και η εγκατάσταση έγινε μεσα στον χειμώνα!

Ευτυχώς πούλησα τον λέβητα και τον καυστήρα πετραιλαιου που είχα και πήρα λίγα χρήματα πίσω!

Επίσης κατ'εμε ειναι καλύτερα να δωσεις λίγο παραπάνω χρήματα (όταν θα τα εχεις) για να κάνεις σωστή δουλειά.

Και εγω στην εκθεση ειχα παει πέρυσι αλλά μπρερδευτηκα περισσότερο.. Ασε που γινόταν της π...νας. απο κοσμο... και ούτε να μιλήσω δεν μπορούσα.. :sick:

Ειχα ξεχωρίσει εναν εμπορο απο εκει, (ονοματα δεν λεμε...) και μια σομπα νερου.. άλλα δυστηχως ο συγκεκριμένος έμπορος δεν με κερδισε.. καθως μου απαντουσε "ακυρα" στις ερωτησεις μου.. Δεν γινεται να πουλάς κατι και να μην ξερεις σε τι γλωσσά ειναι το μανιουαλ του και να μην εχεις πλήρη τεχνικά χαρακτηριστικά.. τα 2000 χιλιάρικα ήξερε να τα ζητάει.. Τι να πεις.. οπου αρπάξουν..

Ευτιχως εκανα δουλεια στο μαγαζι της γειτονιας μου, κοντα μου και στην πορεια σταθηκε ανταξια δυπλα μου, και περναω και του λεω και ενα γεια οταν με βγαζει ο δρομος.. Αυτα...

Επίσης (πολυ σημαντικό) αν επιλέξεις το χ μηχάνημα πίεσε τον έμπορα να σε στείλει σε κανέναν πελάτη του που το εχει βαλει να το δεις απο κοντα και να συζητήσεις μαζι του..

Γιατί οι έμποροι ολα ωραία και ρόδινα θα στα παρουσιάσουν για να σου πουλήσουν αυτο που θέλουν! το θεμα είναι μετά τι γίνεται.. Για αυτό έχουμε και το φόρουμ για να ρωτάμε και ο καθένας διαβάζει και βγάζει τα συμπεράσματα του για το χψ μηχάνημα. Επίσης προσοχή στον υδραυλικό! Να είναι "γάτος" και κοντος για να χωράει παντού!

(χαχα πλάκα κανω για το τελευταίο)

Καλη τυχη ευχομαι..

Δεν βιάζομαι το ψάχνω απο τώρα για το καλοκαίρι και ελπίζω να βρω κάτι καλό, για παραπάνω χρήματα ειναι δύσκολο πολύ αλλά θα δω τη θα κάνω,για την έκθεση και εγω το ιδιο σκέφτομαι οτι μαλλον θα μπερδευτώ περισσότερο αλλά θα πάω να ρίξω μια ματιά,οταν θα φτάσω στον υδραυλικό θα σας πω να μου συστήσετε κανέναν καλό γιατι ο δικός μου είναι ψηλός :P
Αν θελεις το email μου ειναι στην υπογραφή μου στείλε μου το κατάστημα που πηρες τον δικός σου να περασω να ρίξω μια ματια ....Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ και για την βοήθεια και για της ευχές......
Βρέθηκε άνθρωπος να αγοράσει λεβητα πετρελαίου :woohoo: ήρωας!!!!!!!!!!!!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 1 Μήνας πριν by VOSDOGIAN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ