Λεβητάκι-σόμπα;BURNiT Comfort PM-B 23 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134889 από soureal
Καλησπέρα αδέλφια.

Θα ήθελα τις γνώμες σας για κάτι που με απασχολεί τελευταία.

Το σπίτι μου είναι 115τμ στα Ιωάννινα(ακόμα και χθες έφτασε 6 βαθμούς :( ) και από πέρυσι που γεννήθηκε η κόρη μας αλλάξαμε κουφώματα- πόρτες(με πολύ καλά αποτελέσματα) μονώσαμε με 8cm φενιζόλ το βορινό κομμάτι έξτρα στη μόνωση 3cm που είχε το σπίτι και με 5cm το ταβάνι έξτρα στη μόνωση 3cm.

Υπάρχει ήδη ενεργειακό τζάκι 9kw που μας καλύπτει πολύ καλά, τουλάχιστον για χειμώνες σαν τους φετινούς.

Η κατανάλωσή μας ήταν 3,5 τόνοι ξύλο και περίπου 300 λίτρα πετρέλαιο.

Τώρα που η μικρή αρχίζει και περπατάει με πιάνει τρόμος με την ιδέα αναμμένου τζακιού μέσα στο σπίτι.

Ψάχνοντας έπεσα σε αυτό







kengroup.gr/burnit-comfort-p-313.html





Θέλω να το βάλω στο λεβητοστάσιο για να μην υπάρχει φωτιά μέσα στο σπίτι.

Ποια η γνώμη σας για αυτά τα λεβητάκια-σόμπες;
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134893 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Λεβητάκι-σόμπα;BURNiT Comfort PM-B 23 kW
'Ολες αυτές οι σόμπες-λέβητες έχουν ένα μεγάλο -.Μικρή δεξαμενή πέλλετ.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soureal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134900 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λεβητάκι-σόμπα;BURNiT Comfort PM-B 23 kW
Ημουν δυσπιστος με το συγκεκριμενο προιον...μεχρι που μου εφεραν δυο πελατες μου τα συγκεκριμενα για συνδεση.
Μπηκαν σε δυο ιδια σπιτια τριωροφα, συνολικης επιφανειας 200τμ το καθενα.
Η τοποθετηση της σομπας εγινε στον μεσαιο οροφο και συνδεθηκε παραλληλα με τον λεβητα πετρελαιου...θεωρω οντως μειονεκτημα την δεξαμενη των 30 κιλων και εκτιμω πως ιδανικο ειναι να μπαινει εντος του σπιτιου και οχι στο λεβητοστασιο.
Εκει ειναι πολυ ευκολο να ελεγχεται η δεξαμενη απο τον χρηστη οπως και ο ανεφοδιασμος η ο καθαρισμος της σομπας.
Αν το σπιτι ειναι μεγαλο, οπως στην περιπτωση της δικης μου εγκαταστασης, ο κυκλοφορητης που φοραει ειναι πολυ μικρος οπως και το δοχειο διαστολης των 8 λιτρων.
Εγω ξηλωσα τον κυκλοφορητη απο την σομπα και το καλωδιο το συνδεσα με τον υπαρχον μεγαλο κυκλοφορητη του λεβητα πετρελαιου.
Οπως επισης και το υπαρχον δοχειο διαστολης του λεβητα πετρελαιου χρησιμοποιειται και με την χρηση της σομπας.
Καιει πελλετ και ανωτερης και κατωτερης ποιοτητας με ευκολια και απροβληματιστα.
Αερα για την καυση, παντα στις σομπες χρησιμοποιω εξω απο το σπιτι με σωληνα φ40.
Ελαχιστο υψος καμιναδας τα 2 μετρα φ80 με ταφ καθαρισμου στην βαση της...σπιραλ απο την σομπα, απλα εξω απο το σπιτι ειναι απαραδεκτα ως καμιναδες και πρεπει να αποφευγονται.
Τα kw που υποσχονται οι σομπες οντως τα εχουν...20 στο νερο (και στην καταναλωση) και 3 η σομπα στον χωρο που βρισκεται.
Λογικα στον χωρο που θα μπει η σομπα ενα η δυο σωματα θα πρεπει να κλεισουν.
Τα 1500 ευρω αγορας και η απροβληματιστη λειτουργια κανουν το προιον value for money...καλη επιλογη.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soureal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134905 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Λεβητάκι-σόμπα;BURNiT Comfort PM-B 23 kW
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μιας και Χρήστο έχεις ιδία πείρα στο μηχάνημα θα ήθελα τα "φώτα" σου σε κάποια σημεία.

Για 115τμ θα φτάσει ο κυκλοφορητής και το δοχείο της σόμπας;

Πιστεύω ότι το σπίτι δεν ζητάει ποτέ το max των kw(εκτός να ξαναδούμε τον χειμώνα του 2011-12.

Για μέσα στο σπίτι είναι αδύνατον(εκτός αν φύγει το τζάκι)- κάτι που δεν θέλω.

Ποια η γνώμη σου αν μπει σε κάποιο από τα μπαλκόνια; Θα πρέπει να κάνω κάποιο "σπιτάκι" για τη σόμπα τύπου Valsam;
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...w=topic&limitstart=0

Και ένα-δυο τελευταία μιας και τις έβαλες σε πελάτες σου και μπορείς να ξέρεις.

Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης με τον υπάρχων θερμοστάτη;Πως η σόμπα θα καθορίζει την κατανάλωσή της; Μήπως είναι ο θερμοστάτης πάνω της οπότε βάζοντάς την έξω θα δουλεύει πάντα στο φούλ με αποτέλεσμα συνεχές "τάισμα";

Από θόρυβο τι λέει;

Συγχώρα με για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μιας και το ξέρεις το προϊόν, είσαι ότι καλύτερο μπορούσε να μας τύχει.
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by soureal.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134906 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λεβητάκι-σόμπα;BURNiT Comfort PM-B 23 kW
Κοιτα να δεις soureal...για να ξερω αν φτανει ο κυκλοφορητης και το δοχειο της σομπας... πρεπει να ξερω το υψος της εγκαταστασης σου, τα λιτρα των νερων που εχουν τα σωματα σου και τον τυπο εγκαταστασης (μονοσωληνιο η δισωληνιο).
Αν την βαλεις σε μπαλκονι, χανεις τα 3kw που αποδιδει η σομπα στο χωρο και σαφως πρεπει να την προστατεψεις απο το κρυο...εννοειτε αυτο.
Η σομπα εχει δικο της αισθητηριο θερμοστατη και εχει τηλεχειριστηριο για on - off αυξηση η μειωση θερμοκρασιας κτλ.
Στην δικη μου περιπτωση ομως ειχα τρεις ηλεκτροβανες και τρεις θερμοστατες...εναν σε καθε οροφο.
Αφου ταλαιπωρηθηκε, ψαχνοντας κανα δυο μερες ο ηλεκτρολογος, βρηκε τον τροπο και την συνδεσε με τους θερμοστατες χωρου και τις ηλεκτροβανες του καθε οροφου.
Περισσοτερα δεν ξερω φιλε.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 9 Χρόνια 11 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soureal

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 11 Μήνες πριν #134907 από soureal
Απαντήθηκε από soureal στο θέμα Λεβητάκι-σόμπα;BURNiT Comfort PM-B 23 kW
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά.

Μακάρι να ήσουν κοντά να σε έφερνα να μας τα φτιάξεις όλα.

Να είσαι καλά.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ