Τι γνωμη σας για τα dovre?

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151609 από panosv
Απαντήθηκε από panosv στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
@ Φουσκιτακης
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και την έχω πατήσει όχι από έναν μόνο. Στο εγκαταστάτη του δικού μου του έδειχνα εγώ που λέει οτι πρέπει να βγουν οι τάπες για φυσική ροή στο μάνουαλ γιατί δεν ήξερε. Και εγώ στην αρχή δεν τις ήξερα τις τάπες αυτές και μου τις υπέδειξε κάποιος εδώ στο φόρουμ. Τις αναφέρει πάντως το μάνουαλ (όχι το ελληνικό μόνο) και μιλάει για φυσική ροή.
@ragavelas
Στο επάνω μέρος της εστίας έχει τις δύο εξόδους που κουμπόνουν και τα σπιράλ και έχει και άλλες δύο που τις κουμπώνεις σε άλλα σπιράλ αν θες να στείλεις αλλού αέρα. Εγώ τις άνοιξα και τις άφησα ελεύθερες ώστα να βοηθάνε στη ροή του άερα προς τη φουσκα. Δεν έχω μετρήσει και δε μπορώ να σου πω ακριβώς το εμβαδό που έχουν οθ μεταλλικές πλάκες που αφαιρεσα στο κάτω μέρος. Οι περσίδες μου πλέον είναι δύο 15-30 στο κάτω μέρος και μία 15*70 στο επάνω. Η οποία έχει και κάποια ανοίγματα στο πλάι γιατί δεν έχω κλείσει καλά τη γυψοσανίδα άρα μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερο καθαρό εμβαδό. Υποθέτω οτι αν η συσκευή ανέβαζε επικίνδυνες θερμοκρασίες θα φαίνόταν και στον άερα που παίρνω από τις περσίδες μου.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω οτι αν ο κατασκευαστής επίσημα (όχι ο μαγαζάτορας εδώ) λέει οτι μπορείς να το δουλεύεις με φυσική ροή τότε μπορείς. Δε νομίζω η κάθε μεγαλη εταιρία να τα άφηνε να ανοίξουν έτσι σα μαρούλια. Μιλάω πάντα για κανονική εγκατάσταση και όχι για το συγκεκριμένο Dovre που δεν έχει καθόλου άνοιγμα αφού έχει τοποθετηθέι για λειτουργία με μοτέρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151610 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?

panosv έγραψε: @ Φουσκιτακης
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και την έχω πατήσει όχι από έναν μόνο. Στο εγκαταστάτη του δικού μου του έδειχνα εγώ που λέει οτι πρέπει να βγουν οι τάπες για φυσική ροή στο μάνουαλ γιατί δεν ήξερε. Και εγώ στην αρχή δεν τις ήξερα τις τάπες αυτές και μου τις υπέδειξε κάποιος εδώ στο φόρουμ. Τις αναφέρει πάντως το μάνουαλ (όχι το ελληνικό μόνο) και μιλάει για φυσική ροή.
@ragavelas
Στο επάνω μέρος της εστίας έχει τις δύο εξόδους που κουμπόνουν και τα σπιράλ και έχει και άλλες δύο που τις κουμπώνεις σε άλλα σπιράλ αν θες να στείλεις αλλού αέρα. Εγώ τις άνοιξα και τις άφησα ελεύθερες ώστα να βοηθάνε στη ροή του άερα προς τη φουσκα. Δεν έχω μετρήσει και δε μπορώ να σου πω ακριβώς το εμβαδό που έχουν οθ μεταλλικές πλάκες που αφαιρεσα στο κάτω μέρος. Οι περσίδες μου πλέον είναι δύο 15-30 στο κάτω μέρος και μία 15*70 στο επάνω. Η οποία έχει και κάποια ανοίγματα στο πλάι γιατί δεν έχω κλείσει καλά τη γυψοσανίδα άρα μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερο καθαρό εμβαδό. Υποθέτω οτι αν η συσκευή ανέβαζε επικίνδυνες θερμοκρασίες θα φαίνόταν και στον άερα που παίρνω από τις περσίδες μου.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω οτι αν ο κατασκευαστής επίσημα (όχι ο μαγαζάτορας εδώ) λέει οτι μπορείς να το δουλεύεις με φυσική ροή τότε μπορείς. Δε νομίζω η κάθε μεγαλη εταιρία να τα άφηνε να ανοίξουν έτσι σα μαρούλια. Μιλάω πάντα για κανονική εγκατάσταση και όχι για το συγκεκριμένο Dovre που δεν έχει καθόλου άνοιγμα αφού έχει τοποθετηθέι για λειτουργία με μοτέρ.


Ναι αλλά όπως έγραψες, έβγαλες τις μεταλλικές πλάκες από κάτω, άρα έχεις εισαγωγή κρύου αέρα ικανού μεγέθους, άρα έχεις σαφώς μεγαλύτερη ροή από αυτή του εν λόγω τζακιού.

Ο κατασκευαστής όταν λέει ότι λειτουργεί και με φυσική ροή, φαντάζομαι ότι εννοεί χωρίς να έχει κουμπώσει το βεντιλατέρ, αλλά ανοίγοντας την είσοδο από κάτω (όπως και έπραξες).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151611 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
to dOvre2180 βγαίνει και σκέτο χωρις την λαμαρίνα !
Λαμαρινα=περίβλημα θερμοθαλαμος . Ο οποιος ειναι διάτρητος , εχει 6 με λειζερ κομμένες τρύπες απο πανω 125 φ και έχει και απο πλάγια και απο πίσω αλλες τοσες ! (τώρα γιατι τις εχει απορώ ακομα ) το κακο ειναι οτι ολες εχουν χάσιμο αερα !
Είσοδος απο κάτω ειναι δεν ειναι 15* 5 και πολυ ειπα , ουτε το χερι μου δεν χωράει !
Τωρα εχει 2 σωλήνες που τραβάει αερα απεξω ??? δεν με λέει τίποτα , καμια μαλακια σε καναν !!! φαντάζομαι οταν φυσάει έξω , φυσάνε και οι περσίδες !!!
Τωρα καλύτερα μην το ανάβεις χωρις μοτερ , αμα βλεπεις οτι ειναι πανω απο 160 , φυσα κιαλο ,
δεν θες μοτερ ???? μπες απο μεσα και ξεβίδωσε την λαμαρινα , κρίμα θα ξανατιναξει το καημένο

Το δικο μου καει 5 χρονια , καει ολη μερα , μαλλον καει απο τις 16¨00 μεχρι το αλλο πρωι , εκτος αν εχει εξω 0 οποτε καει ολη μερα ! Απο 6-7 τονους τον χρονο
Το τζακι δεν εχει παθει τιποτα εκτος απ το χερακι της πορτας( ανοιγομενη )που δεν στεκεται προς τα πανω οταν την ανοίγω και η κορνιζα απ το τζαμη που εχει μαυρη βαφη , η εχει ξυθει η' εχει λερωσει !(κοινος τιποτα πιπες)
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by house.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151612 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
δυσκολο το βλεπω αυτο που λεει ο ragavelas οτι λειτουργει και με φυσικη ροη !
η φυσικη ροη η΄ θερμοθαλαμος και ventilater
και τα 2 μαζι δεν παιζουν , και ας φυσαει ο αερας απεξω ( αυτο δεν ειναι φυσικη ροη , ειναι αιολος ροη)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151613 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
Den διαφωνούμε, άλλωστε έγραψα ότι αν λειτουργήσει με φυσική ροή πρέπει να ΜΗΝ μπει το βεντιλατέρ και να έχει κάμποσες τρύπες πάνω και κάτω για να κυκλοφορεί ο αέρας.

Αν και το σοφότερο θα ήταν να λειτουργήσει με βεβιασμένη ροή (για να αποδώσει τα μέγιστα). Με φυσική ροή οκ λειτουργεί αλλά..........
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151614 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τι γνωμη σας για τα dovre?
koita οπως βλεπω απ το σχεδιο , αν ανοιξε ολες τις τρυπε που ειναι χαμηλα στην λαμαρινα , αλλα οχι κατω κατω στο τετραγωνο , ισως τοτε να λειτουργησει σαν φυσικη ροη , αλλα να το παρεις με λαμαρινα και να την κανεις σουροτηρη δεν παιζει !
Αυτα , παντος την γνωμη μας την ειπαμε , το τζακι αντεχει
Εδω βρηκα μια σομπα dovre σε ενα βετζιναδικο , και την εχει λεει απ το 70 ! και ακομα αντέχει
Τωρα για ποιοτητα μαντεμιου γραφει 150-300 για τους ειδικους !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ