Αγορα λεβητα βιομαζας

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154782 από L.M
Αγορα λεβητα βιομαζας δημιουργήθηκε από L.M
καλησπέρα παιδιά.θα ήθελα την βοήθεια σας για την αγορά λέβητα.
το σπίτι μου είναι 30 χρόνον 85 τετραγωνικά,δεν έχει θέρμανση και μόνωση έχει αφρολέξ ανάμεσα στους τοίχους.
αποφάσισα να βάλω καλοριφέρ και λέβητα με πυρήνα .o μηχανικός που έκανε την μελέτη μου είπε ότι το σπιτι μου χρειάζεται 25000 θερμίδες.
βρήκα ένα λέβητα που καίει ξύλο pellet πυρήνα με απόδοση 40 kw,θα επαρκεί;χρειάζομαι μεγαλύτερο η μικρότερο;
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by L.M.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154785 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
Καλωσόρισες, Ποιός λέβητας είναι?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": L.M

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154786 από L.M
Απαντήθηκε από L.M στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154788 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
Φίλε πώς υπολόγισε ο Μηχανικός της απώλειες?
Ρώτησέ τον ποια μέση ελάχιστη θερμοκρασία επέλεξε για ποια περιοχή?
΄Εχεις τη μελέτη?
Όταν θα φτάσεις να επιλέξεις καύσιμο να κάνεις μία οικονομοτεχνική μελέτη με βάση την κατωτέρα θερμογόνο δύναμη του καυσίμου, το κόστος αγοράς -εγκα/σης , ενασχόληση- και βαθμό απόδοσης, και κόστος λειτουργίας και βλαβών.
Για 85 τετρ. μ. και 25000 35 kw σε απώλειες δεν είναι μόνο υπερβολικά πολλές για Β. Ελλάδα αλλά και για το Κλίμα Της Πολωνίας.
Ο Μηχανικός σου έχει σιγουρα κάνει κάποιον υπολογισμό με πρακτικό τρόπο και με συντελεστές διπλάσιους από τους κανονικούς.
Όσο Για λέβητα πέλλετ -βιοκαυσίμου προτίμησε καυστήρα πέλλετ σε λέβητα ξύλου πελλετ να ξέρεις η οριζόντια φλόγα που αναπτύσσεται στον θάλαμο εναλλάσει στον θάλαμο κάυσης τουλάχιστον 1,4 φορές περισσότερη ενέργεια από ότι η φλόγα κάθετης ανάπτυξης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": L.M

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154789 από L.M
Απαντήθηκε από L.M στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
οι λέβητες που επέλεξα δεν είναι καλοί;
είμαι από άγιο νικόλαο κρητης.to σπίτι μου είναι 500 μετρα από την θάλασσα και έχει παρα πόλη υγρασία εδώ.για να φανταστείς με μπουφάν και κουβέρτες είμαστε στο σπιτι.το χειμώνα όταν έξω έχει 8 βαθμούς μέσα στο σπίτι έχει 4 με 5.ο μηχανικός όταν έκανε την μελέτη ήθελα να βάλω λέβητα πετρελαιου και μου είπε,το σπίτι θέλει 23000 θερμίδες και να βρω λέβητα πετρελαιου 25000 θερμίδες για να είναι άνετα.
δεν ήξερα τίποτα από λέβητες pellet πυρήνα στο internet τους ειδα πρώτη φορα.και επειδή είναι πιο οικονομικοί από το πετρέλαιο αποφάσισα να βάλω λέβητα με πυρήνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154791 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Αγορα λεβητα βιομαζας
τον ανθρωπο τον εχεις κοντα σου(στρατης τσαγκαρακης)!!παληκαρι με πολλες γνωσεις και πολλα πειραματα σε λεβητες βιομαζας!!!για μενα ο ΜΟΝΟΣ που ξερει και εχει της λυσης που ζητας!!
www.youtube.com/channel/UC5twfRxe2ERNA0LFscLwlwg

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stratis 1, L.M

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ