Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156542 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Φίλε Στάθη ,

Ο ξυλολέβητας έχει πάνω ανεμιστήρα 180κυβ./ ώρα και ελεγκτή πολωνικό Tech EU-28 . Όσο κι άν προσπάθησα με τις ρυθμίσεις ο λέβητας κάτω απο 300 βαθμούς στα καυσαέρια δεν πάει... Άσε που κάποια στιγμή όταν η φλόγα αγρίεψε πήγε 400+ !! Τον ανεμιστήρα τον έχω στην μισή ταχύτητα. Αν τον μειώσω δεν έχω καλή φλόγα ικανή να ζεστάνω 200τμ τώρα στους -13 . Αν του βάλω επιβραδυντές σε αυτά τα καταραμένα τα κάθετα τούμπο ( η αλήθεια είναι δεν έχω ξαναδεί ξυλολέβητα με κάθετα τούμπο - όλοι έχουν οριζόντια) θα δώ αποτέλεσμα ή απλά απο τους 300 θα πάμε στους 290 ??
Αξίζει να ασχοληθώ ή να τον πετάξω ?? (λέμε τώρα.. Φράγκα αυτήν την περίοδο δύσκολα για νέο λέβητα :) )

Βοήθησέ με σε παρακαλώ..

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156543 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Φίλε Κώστα ευχαριστώ για την απάντηση,

Ο δικός σου λέβητας είναι πέλετ? Ρωτάω για τα κάθετα τούμπο που έχει. Τα δικά μου σε ξυλολέβητα δεν μου κάθονται καλά... Δεν έχω ξαναδεί κάθετους φλογοαυλούς σε ξυλολέβητα.. Τί πατέντα είχε ο παίκτης που τον κατασκευαζε στο μυαλό του δεν ξέρω. Εβαλα θερμόμετρο 30cm στην έξοδο του λεβητα και είμαι 300c.Νομίζω οτι ζεσταίνω το χωριό...

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156548 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Εδώ κάνεις λάθος.
Δεν πετάς κανένα λέβητα, εκτός και αν είναι μικρός. θύμισέ μου πόσα kw είναι ο λέβητας?
Ο εναλλάκτης με κάθετα τούμπα είναι πολύ διαδεδομένος και αποδοτικός χρειάζεται στροβιλιστές τύπου ζικ-ζακ όχι στροφείς. Οι στροφείς είναι μεν αποδοτικοί αλλά όχι υψηλής απόδοσης.
Θα ψάξεις στο google και με τη διάμετρο του τούμπο θα παραγγείλεις ανοξείδωτους με ζικ-ζακ ή αλλιώς με με γλώσσες ή αυτιά.
Χωρίς στροβιλιστές ανεβάζει θερμοκρασία εκτός και αν είναι πολύ μικρός για τις απώλειες του σπιτιού.
Να ξέρεις ότι οι κάθετοι εναλλάκτες έχουν καλύτερο καθαρισμό φθηνοί στη κατασκευή τους. Ο ξυλολέβητας πρέπει να είναι μεγάλος για να ανταποκριθεί στα kw τις ισχύος των σωμάτων.
Ένας καλός ξυλολέβητας έχει δύο διαδρομές στον εναλλάκτη του (με τούμπα και στροβιλιστές) στο πάνω πάτωμα και 1 διαδρομή στον θάλαμο καύσης και βεντιλατέρ καυσαερίων. Οι περισσότεροι κατασκευαστές κάνουν δύο διαδρομές και όχι 3 για καλύτερο ελκυσμό στα κανάλια συναγωγής.
Η επιτυχία όμως είναι το πόσο ο λέβητας ξύλου μπορεί να πάρει το φορτίο.
Αν τα kw των σωμάτων ανέρχονται στα 30 kw τότε σύμφωνα με τον υπολογισμός της θερμαινόμενης επιφάνειας του ξυλολέβητα (12kw για κάθε τετρ. μέτρο επιφάνειας) τότε ισχύει.
- Υπολ. ικανότητας ξυλολέβητα Qwb=30 kw x 1,45 =45 kw / 12 kw/m2= 3,8 nm2 ενεργητικής επιφάνειας.
Επειδή όμως η προσπίπτουσα θερμότητα της καύσης των καυσόξυλων ανά θερμαινόμενη επιφάνεια των περισσότερων ξυλολεβήτων ανέρχεται στa 8 kw και όχι 12 kw, λόγω κακής καύσης, υγρασίας , και μη ικανοποιητικής ειδικής φόρτισης του θαλάμου κάυσης τους, έχουμε 3,8 x 8 kw=30,8 kw ισχύ λέβητα.
Εμείς όμως θέλουμε 45 kw /30,8 kw=1,46 x 3,8 m2=5,545 m2 η νέα θερμαινόμενη επιφάνεια πραγματικής ισχύος 45 kw.
Βρές έναν κατασκευαστή με αυτή τη θερμαινόμενη επιφάνεια λέβητα και θα έχεις άνετη λειτουργία με απίστευτη οικονομία σε ξύλα. Συνήθως οι ξυλολέβητες με 5,5 μ2 έχουν ισχύ πάνω από 75 kw.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156551 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Ο λέβητας είναι ονομαστικής ισχύος 55kw ή 47000 kcal . Μάλλον είναι Πολωνικής κατασκευής , δεν ξέρω , ο πατέρας μου τον είχε πάρει απο έναν έμπορο. Τα σώματα είναι συνολικής ισχύος 31.000 θερμίδων υπολογισμένα με 75-60-20 , 2 όροφοι + μποιλερ 120 λίτρων. Υπάρχει εγκατεστημένη τρίοδη 45 βαθμών και κυκλοφορητης μεταβλητών στροφών. Ο λέβητας ανεβάζει ωραία θερμοκρασία και ζεσταίνει τα 2 διαμερίσματα με 23-24 βαθμούς ακόμη και τώρα στους -15 εδώ στην Έδεσσα. Απλά με προβληματίζει η θερμοκρασία των καυσαερίων που όπως θα δείς είναι ψηλά. Ο λέβητας έχει μεγάλο χώρο καυσης και ο εναλλάκτης έχει 24 φλογαυλούς νομίζω. Στο πάνω πάτωμα μετά τους φλογαυλούς δεν έχει καμία διαδρομή και τα καυσαέρια πάνε στην έξοδο. Ούτε κάτω έχει τίποτα.. Σαν σόμπα είναι ρε γαμώτο , δεν ξέρω αν είναι σωστό έτσι όπως τον φτιάξανε... Γιαυτό ρωτάω τι μπορώ να κάνω για να τον βελτιώσω.
Τώρα στον ελκυσμό όντως είναι πολύς , δεν ξέρω πόσο , αλλά με το τάμπερ που έβαλα μειώθηκε λίγο και τα καυσαέρια πέσανε απο 400+ στους 300-350 σε φουλ ισχύ. Ευχομαι οι επιβραδυντές να ρίξουν κι άλλο την θερμοκρασία και να αυξηθεί η ο βαθμός απόδοσης.
Τους επιβραδυντές πως θα τους στηρίξω κατακόρυφα?? Δεν έχω βγάλει την μόνωση και δεν ξέρω αν στο πάνω μέρος του λέβητα έχει καπάκι με βίδες. Αν έχει είναι εύκολο , θα τους περάσω απο πάνω και στην ουσία θα κρέμονται. Αν όμως δεν υπάρχει καπάκι και είναι μονοκόμματο- κολλημένο , απο κάτω πως θα τους στηρίξω για να μην πέφτουν στον θάλαμο καυσης??
Τελος να σου αναφέρω οτι καταναλώνω περί τους 10-11 τόνους(καθαρό βάρος) ξερού ξύλου με υγρασία γύρω στο 15-20% για θέρμανση απο Οκτώμβριο - Απρίλιο - 180τμ όπου υπάρχει εγκατεστημένη και θερμοπρόσοψη knauf 7cm.
Τα ξύλα μου κοστίζουν 1100 ευρώ κάθε χρόνο και ίσως να περισσευουν κάτι λίγα..
Οτι μπόρεσα να αναφέρω για να σε βοηθήσω το ανέφερα :)
Ευχαριστώ και πάλι , η παρατηρήσεις σου με βοηθούν πάρα πολύ.
Μερικές φωτογραφίες που ίσως σε βοηθήσουν.

















Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156810 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Καλησπέρα φίλε Στάθη,

Τα τούμπο του εναλλάκτη είναι 21 στο σύνολο , φ50 με διαδρομή 30cm. Ξεκίνησα με έναν φίλο μηχανολόγο, να σχεδιάσουμε και να κατασκευάσουμε εμείς καθώς ο έμπορος δεν έχει να μας προμηθευσει για το συγκεκριμένο μοντέλο του λέβητα μου. Εδώ χρειάζομαι λίγο τις συμβουλές σου σε 2-3 πραγματάκια :
1. Τί πάχος να έχει το έλασμα?
2. Το υλικό να είναι ανοξείδωτο ατσάλι?
3. Στο μήκος των 30cm πόσα αυτάκια - γλώσσες να έχει ο επιβραδυντής?
4. Τελός υπάρχει κάποιος τρόπος να τα τοποθετώ απο το κάτω μέρος και να κλειδώνουν για να μην πέφτουν? Εαν μπορείς να σκεφτείς μια παντέντα ή κάτι να μου σχεδιάσεις , θα με διευκόλυνες αφάνταστα! Το λέω γιατί όταν σκοπέυω να καθαρίζω να τούμπο 1 φορά το μήνα , είναι εξαιρετικά δύσκολο να βγάζω την λαμαρίνα με την μόνωση και το καπάκι του λέβητα για να τα αφαιρέσω και να καθαρίσω.. φαντάζομαι κατάλαβες τι εννοώ..

Μπορείς να με βοηθήσεις σε παρακαλώ??

Ευχαριστώ και πάλι.
Βαλάντης

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156926 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Τάμπερ καυσαερίων ξυλολέβητα
Καποιος , κατι... Μια βοηθεια ?? :( :(

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.258 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ