Βοήθεια για αγορα σόμπας καλλοριφερ με φούρνο.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156645 από giorgosstove
Γειά σας και καλώς σας βρήκα σαν νέος εδω...
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια σόμπα καλοριφέρ με ούρνο...
Ας ξεκινήσω με κάποια βασικά...
1. Η χρήση της προορίζεται για νότια Ελλάδα που σημαίνει λίγος καιρός με πολύ κρύο.
2. Το θέμα της ποσότητας του ξύλου δεν με απασχολεί εχω αρκετα δικά μου λόγω καλλιέργειας ελιών.
3. Με ενδιαφέρει να έχει φούρνο στο πλάι και εστίες επανω για μαγείρεμα. Αν δεν κάνω λάθος λέγονται μασίνες αυτες...ειναι οι κλασικές σόμπες που ειχαμε παλιά οι μακρόστενες...(τέτοια εχουμε σπίτι εδω και πολλά χρονια αλλα οχι τύπου καλοριφέρ.)
4.Θα τοποθετηθεί σε ενα χώρο που υπάρχει τώρα η παλιά περίπου 35 τεραγωνικα αλλά θέλω να την συνδέσω με τα σώματα του επάνω ορόφου..8 σώματα σε σπίτι 120 τετραγωνικών χωρίς αλουμίνια αλλα με ξύλινα κουφώματα και οχι καλή μόνωση...στην πορεία θα γινουν και αυτά...
5. εαν για τέτοιου τύπου σόμπα οι απαιτήσεις μου ειναι μεγάλες, ας παμε στη λογικη να ζεστένω 5 σωματα και περίπου 75 τετραγωνικά καθώς δεν χρησημοποιούνται ολοι οι χώροι του σπιτιού οποτε μπορώ να κλείσω αυτα τα σώματα...

με λίγα λόγια θα ήθελα κάποια πρόταση σας η οποία θα έχει να κάνει με προσωπική σας εμπειρία απο αντίστοιχη σόμπα και οσο το δυνατόν καλυτερη σε σχεση ποιοτητς - κόστους...οπως ξαναειπα δεν με ενδιαφέρει ποσα ξύλα θα καίει και επειδη ετσι και αλλιώς χρησημοποιώ ξυλόσομπα παρα πολλά χρονια σκέφτηκα να ζεστανω κι λίγο το υπόλοιπο σπίτι που κατα κύριο λόγο χρησημοποιείται το βράδυ για ύπνο και εώς τώρα χρησημοποιούσα πετρέλαιο - καλοριφέρ εκει.

Υ.Γ και κατι βασικό... δεν θα ήθελα να ξεφύγω πάνω απο τα 1200 ευρώ....εαν βεβαια υπάρχει κάτι δοκιμασμένο και εξαιρετικο πανω απο αυτα τα χρήματα θα ηθελα να ακουσω και αυτη την προταση

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156649 από giorgosstove
Εχω δεί κανα 2 που εχει η IFYIL ZIGANA αν και με χαλαει λιγο το οτι ειναι τούρκικες....αλλα θα ηθελα αν εχει χρησημοποιησει καποιος προοιον τους να μου πει τι λενε ποιοτικός....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156650 από dimlyk
μια αναζητηση στο σκρουτζ με μασινα ξυλου καλοριφερ και θα βρεις μπολικες
οτιδηποτε δινει πανω απο 16 κιλοβατ στο νερο πρεπει να σου κανει ...η ποιοτητα παει αναλογα την τιμη το αντιθετο δυστυχως δεν ισχυει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #156779 από spartah3ad
Δες την Μασίνα 9030 της Θερμικής.
Η την ALW02 της Alfatherm.

Στάλθηκε από το Lenovo A7020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η θέρμανση με ξύλο είναι ο πιο υγιεινός τρόπος θέρμανσης(;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ