Τρόπος υπολογισμού του μεγέθους λέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47149 από DOOM_NX

Grecu_ έγραψε: Ευκολα??????? Πως ακριβως σε συνθηκες σπιτιου?

Εχεις καμια αναφορα σε υπαρκτα προσωπα GT? (που τιμουν την αγορα καμια πενηνταρια χρονια) :whistle:

Όχι από μένα και σένα! Αλλά κάποιος ειδικός πιστεύω πως μπορεί να μετρήσει τις θερμίδες που βγάζει σε μια ώρα ο λέβητας. Και ειδικός να μην είσαι, φαίνεται αν ο λέβητας μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία σε συγκεκριμένο χρόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47152 από Grecu_

DOOM_NX έγραψε: Όχι από μένα και σένα! Αλλά κάποιος ειδικός πιστεύω πως μπορεί να μετρήσει τις θερμίδες που βγάζει σε μια ώρα ο λέβητας. Και ειδικός να μην είσαι, φαίνεται αν ο λέβητας μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία σε συγκεκριμένο χρόνο.


To φαίνεται δεν είναι απόδειξη όμως.
Στο κούφιο μου κεφάλι σκέφτομαι οτι με έναν θερμιδομετρητή και 2-3 μεγάλα αερόθερμα θα μπορούσες να βγάλεις ένα σαφώς πιο ασφαλές συμπέρασμα, αλλά και πάλι είναι υπο συζήτηση (σωστές ροές, σωληνώσεις, απόδοση θερμότητα στα τερματικά κτλ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47163 από dimlyk
ενα μεετρητη ροης θες και 2 θερμομετρα ,,,,πολυ χοντρικα ομως


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47165 από DOOM_NX

Grecu_ έγραψε:

DOOM_NX έγραψε: Όχι από μένα και σένα! Αλλά κάποιος ειδικός πιστεύω πως μπορεί να μετρήσει τις θερμίδες που βγάζει σε μια ώρα ο λέβητας. Και ειδικός να μην είσαι, φαίνεται αν ο λέβητας μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία σε συγκεκριμένο χρόνο.


To φαίνεται δεν είναι απόδειξη όμως.
Στο κούφιο μου κεφάλι σκέφτομαι οτι με έναν θερμιδομετρητή και 2-3 μεγάλα αερόθερμα θα μπορούσες να βγάλεις ένα σαφώς πιο ασφαλές συμπέρασμα, αλλά και πάλι είναι υπο συζήτηση (σωστές ροές, σωληνώσεις, απόδοση θερμότητα στα τερματικά κτλ).

Νομίζω πως είναι πιο απλό. Ένα θερμόμετρο χρειάζεσαι να μετρήσεις σε πόσο χρόνο θα ζεστάνουν τα 70 λίτρα που έχει μέσα ο λέβητας. Μετά με κάποιο μαθηματικό τύπο να πάρεις μια ρεαλιστική προσέγγιση.

Αλλά νομίζω φαίνεται αν πάρεις λέβητα 50KW και βγάζει τα μισά μόνο. Δε θα μπορεί να ζεστάνει με την καμία... Ένας έμπειρος που έχει δει πολλούς λέβητες να δουλεύουν θα το καταλάβει αμέσως. Είναι σα συγκρίνεις αμάξι hatchback 70 ίππων με ένα 150 ίππων. Κάποιος με τα κατάλληλα εργαλεία θα μπορέσει να βρει το ακριβές νούμερο. Δε νομίζω να το ρισκάρουν αυτό οι σοβαρές εταιρίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47168 από DOOM_NX

dimlyk έγραψε: ενα μεετρητη ροης θες και 2 θερμομετρα ,,,,πολυ χοντρικα ομως

Kαι ο μετρητής ροής δουλεύει :P

Συμπέρασμα: Πρέπει να είναι στον κόσμο της η εταιρία για να νομίζει ότι μπορεί να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47173 από Grecu_

dimlyk έγραψε: ενα μεετρητη ροης θες και 2 θερμομετρα ,,,,πολυ χοντρικα ομως


Eχεις λάθος το εσωτερικό δίκτυο (μεγάλες πτώσεις), τον κυκλοφορητή (μικρή/μεγάλη ταχύτητα) και τα τερματικά (σώματα, fancoil, αερόθερμα κτλ). Γι'αυτό δεν αποδίδει η λεβητάρα που παράγω!

(πιθανότατη πληρωμένη απάντηση καλοθελητή που βαφτίζει προϊόντα όπως να΄ναι)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ