Τρόπος υπολογισμού του μεγέθους λέβητα

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138387 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Είναι δικαίωμά σου να επ ιμένεις στο λάθος σου ;)

Σου ΑΠΕΔΕΙΞΑ πως το μικρό εκ των δύο διαμερισμάτων μόνο του, θέλει 12.000 θερμίδες δηλάδη 14 κιλοβάτ, ΣΥΝ το μπόιλερ, δηλαδή σύνολο τουλάχιστον 16 κιλοβάτ, όταν εσύ "επιμένεις" πως θέλω 12ΚΒ ΣΥΝΟΛΟ....

Θα σου πω ΑΚΟΜΗ κάτι, και εσύ συνέχισε να επιμένεις:

Χθες μίλησα με το μηχανικό παραγωγής και του είπα σε τι παροχή κοχλία είδα επιτέλους τη Θ νερού να ανεβαίνει με αρκετά καλό ρυθμό στην περιοχή των 50 βαθμών, δηλαδή να ΜΗΝ θέλει 5-6 λεπτά για να πάει από τους 48 στους 49, αλλά να ανεβαίνει ας πούμε ένα βαθμό σε δύο το πολύ λεπτά, και μου είπε πως σε ΕΚΕΙΝΗ την παροχή, το μηχάνημα βγάζει τη ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύ του, δηλαδή ΑΞΙΟΠΟΙΩ την ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύ του μηχανήματος για να ζεσταθώ όταν και τα δύο διαμερίσματα ζητούν νερό.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να είσαι πολύ πιο προσεκτικός όταν πας να βγάλεις τον άλλο καρα-ηλίθιο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138388 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
bobus ριξτε και μια ματιά απο την αρχη του παροντος θεματος που το μετεφερα για να καταλαβετε τι εννοώ.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138390 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το σπιτι (νοικιαζω 125 τ.μ.) μου εχει τουλαχιστον 20000 θερμιδες σε σωματα πανελ.Γιατι έτσι έκρινε ο τότε υδραυλικός.
Εγω το ζεστένω με μια δεκάρα υδραυλική σόμπα άνετα.Δεν καίνε τα σώματα δουλέυουν στους 50 βαθμους προσαγωγή περίπου.
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138391 από vag1234

dimitris11 έγραψε: Το σπιτι (νοικιαζω 125 τ.μ.) μου εχει τουλαχιστον 20000 θερμιδες σε σωματα πανελ.Γιατι έτσι έκρινε ο τότε υδραυλικός.
Εγω το ζεστένω με μια δεκάρα υδραυλική σόμπα άνετα.Δεν καίνε τα σώματα δουλέυουν στους 50 βαθμους προσαγωγή περίπου.
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας.


Συνεχόμενη θερμανςη , οχι διακοπτόμενη όπως στο πετρέλαιο ..
Και εγώ κανονικα με 25 kw ήμουν εντάξει αλλά η διάφορα με τον 40αρι που έβαλα ήταν 200€. Απλα τον δουλεύω σε χαμηλή τροφοδοσία και δεν ζορίζεται.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138394 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Είναι δικαίωμά σου να επ ιμένεις στο λάθος σου ;)

Σου ΑΠΕΔΕΙΞΑ πως το μικρό εκ των δύο διαμερισμάτων μόνο του, θέλει 12.000 θερμίδες δηλάδη 14 κιλοβάτ, ΣΥΝ το μπόιλερ, δηλαδή σύνολο τουλάχιστον 16 κιλοβάτ, όταν εσύ "επιμένεις" πως θέλω 12ΚΒ ΣΥΝΟΛΟ....

Θα σου πω ΑΚΟΜΗ κάτι, και εσύ συνέχισε να επιμένεις:

Χθες μίλησα με το μηχανικό παραγωγής και του είπα σε τι παροχή κοχλία είδα επιτέλους τη Θ νερού να ανεβαίνει με αρκετά καλό ρυθμό στην περιοχή των 50 βαθμών, δηλαδή να ΜΗΝ θέλει 5-6 λεπτά για να πάει από τους 48 στους 49, αλλά να ανεβαίνει ας πούμε ένα βαθμό σε δύο το πολύ λεπτά, και μου είπε πως σε ΕΚΕΙΝΗ την παροχή, το μηχάνημα βγάζει τη ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύ του, δηλαδή ΑΞΙΟΠΟΙΩ την ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύ του μηχανήματος για να ζεσταθώ όταν και τα δύο διαμερίσματα ζητούν νερό.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να είσαι πολύ πιο προσεκτικός όταν πας να βγάλεις τον άλλο καρα-ηλίθιο....


Το πηρατε απο την αρχη το θέμα. Δειτε και τι σας λενε και οι απο πάνω. Δεν κανω τον εξυπνο λεω την αποψη μου. Εσεις?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138412 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η "άποψή σου" υπονοεί πως, εγώ που διάλεξα σύστημα 60 ΚΒ ενώ θα μου αρκούσε τάχα 12ΚΒ, δεν μπορεί παρά να είμαι κάτι μεταξύ άσχετου και ηλίθιου. Είναι κάτι που πρέπει να προσέχεις ΠΟΛΥ όταν το κάνεις.

Θα σου αποδείξω με ΑΛΛΟΝ ένα τρόπο πόσο εκτός πραγματικότητας βρίσκεσαι

Λες πως έχεις σπίτι 240τμ στη βόρεια ελλάδα και μπόιλερ τεράστιο 300 λίτρα και καλύπτεσαι, με κάποιο μαγικό τρόπο, με 20 ΚΒ (οπότε και συμπεραίνεις πως εγώ θέλω 12ΚΒ)

Δες τη λίστα της εταιρίας τι προτείνει για την περίπτωσή σου:

www.mytherm.gr/levites/monada-nerou-pell...ostasiou-thaliaplus/

Για "ως 250τμ" προτείνει 45 κιλοβάτ. Εσύ, με 240τμ και μπόιλερ 300λτ και σε υψόμετρο 240 μέτρα και στη βόρεια ελλάδα, ΣΙΓΟΥΡΑ πας στο επόμενο επίπεδο, το "ως 300τμ", οπότε πας στα 55 κιλοβάτ.

Σημειωτέον πως αυτός ο πίνακας του εργοστασίου αυτού συνάδει με ΟΛΟΥΣ τους (δεκάδες) αντίστοιχους πίνακες που έχω δει εδώ και 2-3 χρόνια στο δίκτυο. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δεν έχω δει προδιαγραφές λέβητα ή σόμπας πέλετ ή ξύλου ή άλλου καυσίμου που να πλησιάσουν στο ελάχιστο την εξωφρενική σχέση τετραγωνικών μέτρων και κιλοβάτ που εσύ υποστηρίζεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ