Τρόπος υπολογισμού του μεγέθους λέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47457 από DOOM_NX

kakos έγραψε: Το μόνο που μου παραξένεψε είναι ότι πρώτη φορά διαβάζω για λέβητα που τον αισθητήρα Λ δεν τον χρησιμοποιεί για να ρυθμίζει την καύση άλλα για........προστασία..
Και έχει και 8000€ :woohoo: :woohoo:

λέβητας Pellet Pellexia
•Ο καυστήρας προστατεύεται από αισθητήρα λάμδα
για την παύση προώθησης του pellet σε αυτόν

Και μόνο από αυτό καταλαβαίνουμε πως ο κατάλογος είναι γιούχου! :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56213 από GIORGAROS
Καλησπέρα dimlyk

Σε ξυλολέβητα ισχύει έστω και κατά προσέγγιση ο τύπος Nominal Power x BA = πραγματική (ωφέλιμη) ισχύς?

Αν όχι μήπως η ονομαστική είναι η μέγιστη υπο ιδανικές συνθήκες μέτρησης. Θέλω να πω μήπως υπάρχει
και η πραγματική μέγιστη που μπορεί να σου δώσει ο λέβητας σε πραγματικές συνθήκες και αντίστοιχα η πραγματική (ωφέλιμη) ισχύς ισούται με την πραγματική μέγιστη επί τον ΒΑ?
Ένας φίλος μου μου τα είπε? Ισχύουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56217 από dimlyk
επειδη τα μπερδεψαμε αρκετα με τουε τυπους και φταιω εγω που ειχα το μυαλο μου αλλου :)

η ονομαστικη ισχυς αυτη που γαρφει δηλ στα προσπεκτους ειναι η ισχυς που σου δινει στο νερο θεωρητικα και με ιδανικες συνθηκες
αν αυτη την διαιρεσεις με τον βαθμο αποδοσης σου δινει την ισχυ που καταναλωνει ο λεβητας πρακτικα δηλ καταναλωση καυσιμου (αναλογα το καυσιμο φυσικα)
πρακτικα πολυ δυσκολα θα πιασεις αυτη την ισχυ ...
αν σε απασχολει κατι ..ρωτα πιο συγκεκριμενα ...δεν εχει νοημα να μιλαμε εντελως θεωρητικα ...θα πρεπει να βαλουμε κι αλλα στην μεση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56566 από niknik

GIORGAROS έγραψε: Καλησπέρα dimlyk

Σε ξυλολέβητα ισχύει έστω και κατά προσέγγιση ο τύπος Nominal Power x BA = πραγματική (ωφέλιμη) ισχύς?

Αν όχι μήπως η ονομαστική είναι η μέγιστη υπο ιδανικές συνθήκες μέτρησης. Θέλω να πω μήπως υπάρχει
και η πραγματική μέγιστη που μπορεί να σου δώσει ο λέβητας σε πραγματικές συνθήκες και αντίστοιχα η πραγματική (ωφέλιμη) ισχύς ισούται με την πραγματική μέγιστη επί τον ΒΑ?
Ένας φίλος μου μου τα είπε? Ισχύουν?


Οι εξής όροι που χρησιμοποιείς είναι ταυτόσημοι: ονομαστική ισχύς, πραγματική ισχύς, ωφέλιμη ισχύς, πραγματική μέγιστη ισχύς, πραγματική ωφέλιμη ισχύς. Όλα σημαίνουν την ισχύ που αποδίδει ο λέβητας στο νερό (αποδιδόμενη ισχύς).

Ο βαθμός απόδοσης εμπλέκεται όταν θέλεις να βρεις την ισχύ που ζητάει ο λέβητας από το καύσιμο (απορροφούμενη ισχύς) προκειμένου να σου αποδώσει την πραγματική ισχύ. Ο ΒΑ είναι ο λόγος της αποδιδόμενης προς την απορροφούμενη ισχύ. Ορίζεται μόνον όταν έχεις ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ από μία μορφή ενέργειας σε μία άλλη, όπως κατά την καύση. Όταν έχεις ΜΕΤΑΦΟΡΑ ενέργειας, όπως στα κλιματιστικά, ορίζεται ο COP, αντί του ΒΑ.

Αν ένας κατασκευαστής δίνει ως ονομαστική ισχύ του λέβητα την απορροφούμενη, πράττει εκ του πονηρού.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by niknik.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56570 από DOOM_NX
Ωραίος niknik! Τώρα ξέρω κι εγώ τη σωστή ορολογία για την αποδιδόμενη και την απορροφούμενη ισχύ! :)
+1

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #138381 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Καίγαμε περίπου 1200 λίτρα πετρελαιο το χρόνο και ζεσταινόμασταν τέλεια. Ταράτσα ανέβαινα μια φορά το χρόνο για καθαρισμό του καυστήρα.

Ο καυστήρας αυτός καθαυτός κόστισε 3750. Ήταν με μεγάλη διαφορά ο φτηνότερος στα 60 ΚΒ. Τώρα ο ίδιος πωλείται στο ίδιο κατάστημα 3100.

Τώρα ανεβαίνω τουλαχιστον 3 φορές τη μέρα αναγκαστικά και το ενεργοποιώ και λιγότερο γιατί φοβάμαι την αποτυχημένη έναυση. Για παράδειγμα προγραμματιζα το καλοριφέρ να ανάψει πριν ξυπνήσω να έχω ζεστό σπίτι το πρωί και ζεστό νερό, τώρα δεν το κάνω γιατί είναι τρελή πίκρα να ξυπνάς και να έχεις χρεωθεί κιόλας και το σπίτι να είναι πάγος γιατί ΠΑΛΙ δεν άναψε το μπου***λο, το έπαθα πολλές φορές, νισάφι πια....

Αν φέτος με την κεραμική στρώσει, πάει στο καλό. Περιθώριο για 3ο χειμώνα ταλαιπωρίας δεν υπάρχει, αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Θα κοιτάξω και νομικά το θέμα.


To μοναδικο που εχω να πω είναι οτι με την κατανάλωση που είχες στο πετρελαιο ηθελες max 12kw λέβητα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ