Minimal τζάκι τριών όψεων - ερώτηση από ειδικούς

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159044 από panoskous
Καλημέρα σε όλους.
Θα εκτιμούσα τη βοήθεια των πιο ειδικών στην επιλογή που θέλω να κάνω για το τζάκι μου.
Θέλω να θερμάνω ένα χώρο 50 τετραγωνικά (σαλόνι και κουζίνα), οπότε οι ανάγκες μου δεν είναι και πολύ μεγάλες. Τα υπόλοιπα δωμάτια του σπιτιού είναι δύσκολο να θερμανθούν αποτελεσματικά επειδή το σπίτι είναι μακρόστενο.
Μου αρέσει πολύ η γραμμή του τζακιού της nordpeis
nordpeis.com/Products/Fireplace/Straight...Monaco-Benk-Colorado
όμως έχω δει ότι έχει δύο μειονεκτήματα
α. δεν παίρνει εξωτερικό αέρα
β. είναι ακριβούτσικο περί τα 4500 ευρώ ή και παραπάνω έτσι όπως φαίνεται στη φωτό.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να επιλέξω κάτι αντίστοιχο και οικονομικότερο αρκεί να είναι τριών όψεων και όσο το δυνατόν πιο στενό. Το παραπάνω τζάκι για παράδειγμα είναι 50 εκ. βάθος.
Θα μπορούσα για παράδειγμα να χρησιμοποιήσω αυτό
www.fireblue.gr/arc-73-tc-graffiti
για να φτιάξω με γυψοσανίδα και επένδυση κάτι αντίστοιχο;
Έχω ψάξει γενικά στο δίκτυο αλλά δεν έχω καταλήξει, και μάλλον φταίει και το γεγονός ότι έχω γενικά χάσει την εμπιστοσύνη μου στην "αγορά" και τους "πωλητές", συν το γεγονός ότι οι γνώσεις μου στο θέμα είναι περιορισμένες, παρά τις πολλές πληροφορίες που βρήκα στο φορουμ.
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 11 Μήνες πριν #159045 από SHERIF
Υπάρχουν πολλές αξιόπιστες και φθηνές εστίες που μπορούν να κάνουν φούρνο τον χώρο που θέλεις αλλά το κριτήριο (τζάκι τριών όψεων) που θέτεις περιορίζει τις επιλογές και ανεβάζει το κόστος.
Αυτό που πρέπει να προσέξεις πάνω απ΄ όλα είναι η σωστή εγκατάσταση χωρίς παρεκλίσεις από το σχέδιο του κατασκευαστή, διαφορετικά θα έχεις όμορφη και ακριβή εστία που δεν θα αποδίδει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": panoskous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ