Νέο σπίτι νέες ανάγκες

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163305 από mountainrider
Νέο σπίτι νέες ανάγκες δημιουργήθηκε από mountainrider
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα.
Ενόψει της μετακόμισης μας στα ανατολικά προάστια (Αρτέμιδα) και την αγορά του νέου μας σπιτιού, μας έχει δημιουργηθεί ο γνωστός πλέον προβληματισμός. Υδραυλικό τζάκι ή ξυλολέβητας?
Στο σπίτι μας τα τελευταία 4 χρόνια ζεσταινόμαστε αποκλειστικά από τη Zuzia 19 της Kratki. Το παρόν σπίτι είναι 105τμ ρετιρέ μεζονέτα 15ετιας χωρίς καλά κουφώματα και με μέτρια μόνωση (κουφάλα κατασκευαστή…). Παρ, όλα αυτά το σπίτι είναι φούρνος και η κατανάλωση πολύ καλή ( έχω κάνει και παρουσίαση της εγκατάστασης)
Τα νέα δεδομένα όμως αλλάζουν λίγο τις επιλογές μας.
Το νέο σπίτι είναι μια μεζονέτα 185τμ 5 ετιας το οποίο είναι στο τελικό στάδιο κατασκευής (λείπουν ντουλάπες, πόρτες και κουζίνα). Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να κάνω κάποια σκαψίματα πριν βαφτεί. Είναι από όλες τις πλευρές ελεύθερο και έρμαιο των ριπών του καβοντόρου..
Τα αλουμίνια του είναι καλή σειρά αλλά όχι θερμο/μενα.
Για ψύξη θα μπουν ένα κλιματιστικό 21-24 daikin στο σαλόνι (μεταφορά από το υπάρχον σπίτι)και μια multi μονάδα της Gree στα δωμάτια και στο playroom.
Οι επιλογές μου είναι να βάλω ένα μεγάλο τζάκι (θα προτιμούσα kratki) ή ένα ξυλολέβητα με μπαφερ κτλ.
Ο προβληματισμός μου είναι ότι με το τζάκι φοβάμαι ότι θα γίνω ο μαύρος θερμαστής από το Τζιμπουτί για να μπορέσω να ζεστάνω τόσα τμ. Όταν θα λείπω εγώ δεν θα είναι εύκολο για τη γυναίκα μου να έχει και τα μικρά ζουζούνια και κάθε μια ώρα να πρέπει να φορτώνει 5-6 κιλά ξύλα…
Θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ Κώστας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163308 από GEORGIOSK-DRAMA
Απαντήθηκε από GEORGIOSK-DRAMA στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
φιλε καλοστον στην σελιδα μας...(μην κειτασ ορφ.λαθει.).εγω εχω 206 τετρ.και ζεστενομε με πελλετ..λιγοτερη βρομια και λιγοτερα λεφτα...και βεβαια στην ΔΡΑΜΑ που απο κρυο και χιονια οσα θες.τωρα που μυλεμε χιωνιζει........απο το πρωι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163311 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
αναμεσα στα 2 προτιμοτερος ο ξυλολεβητας αλλα θα συμφωνησω με τον φιλο πριν ακομα προτιμοτερο ενας λεβητας πελλετ μια περα απο τις ευκολιες το ξυλο στην αθηνα μονο φτηνο δεν ειναι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163312 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Προς το παρόν έχω πρόσβαση σε πολύ ξερή πλαναρισμενη οξιά διάστασης 30Χ5Χ5 πόντους , την οποία βέβαια δεν ξέρω για πόσο θα έχω. Επίσης, ο πεθερός μου έχει κάτι χωράφια με πουρνάρια τα οποία μπορώ να πάω να κλαδέψω όταν στερέψει η παραπάνω πηγή. Γενικά, δεν θέλω να δεσμευτώ με το καρτέλ του πελετ οπου από ότι έχω παρατηρήσει είναι σαν αυτό του πετρελαίου...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163316 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Δεν ξερω αν εχει αεριο η περιοχηπου ειναι οτι καλυτερο αλλα δες για λεβητα πετρελαιου συμπυκνωσης και κατα προτιμηση inox και με δικια του παροχη για νερο χρησης.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟΣ ΓΟΥΙΛΙ ΘΕΡΜΑΣΤΗΣ ΚΟΥΒΑΛΗΤΗΣ ΧΑΜΑΛΗΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ..................................................ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΛΕΩ ΦΥΣΙΚΑ!!!!!!!!!
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #163340 από mountainrider
Απαντήθηκε από mountainrider στο θέμα Νέο σπίτι νέες ανάγκες
Συνονόματε θα συμφωνήσω με όσα λες για για το κουβάλημα κτλ. Είναι και ταλαιπωρία και μουτζούρα. Εδώ και 4 χρόνια με το τζακι της kratki γλυτώνω 500-600ευρω κάθε χρόνο στο διαμέρισμα μου. Σε ένα σπίτι 180 τμ που οι ανάγκες είναι μεγαλύτερες το κέρδος θα είναι ακόμα μεγαλύτερο. Όταν δε θα φέρω και 3-4 τόνους πουρνάρι από τα κλαδέματα του πεθερού μου τότε το κόστος θέρμανσης θα μειωθεί στο ελάχιστο. Οπότε κάθε πρόταση προς αυτή την κατεύθυνση (ξυλολεβητας κτλ) είναι πολύτιμη μιας και μένει λιγότερο από 1μισι μήνας μέχρι την τελική επιλογή μου. :unsure:
Last edit: 6 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mountainrider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ