Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27545 από NIKOLASPSARAS
Θα κάνω την προσπάθεια να το βάλω LEONA και το μισό κρίμα δικό σου και το άλλο δικό μου αν δεν πετύχει
Πρέπει εκτιμάς να προσέξουμε κάποια λεπτομέρεια που συνήθως γίνεται στραβή γιατί μάλλον αύριο θα τον τελειώσουμε και θα τον ανάψουμε με ξερά ξύλα χρονιάρικα καστανιά ,ελιά και πουρνάρια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27640 από burnerman
Καταρχην το ανοιχτο δοχειο ειναι ακυρο ετσι οπως το εχουν.Κανονικα πρεπει η σωληνα εκτονωσης προς το δοχειο να ειναι στην εξοδο του ξυλολεβητα.
Η τριοδη χρειαζεται για να ρυθμιζεις σε ποια θερμοκρασια θελεις το νερο στα σωματα(μετα την τριδη μπαινει θερμομετρο)
Οι λεβητες πυρολησης αποδιδουν καλυτερα σε υψηλες θερμοκρασιες (80+)
εσυ ομως δε θες 80 στα σωματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27728 από valsam
Πονοκεφαλου συνεχεια και τσατιλας γιατι μολις πηρα τηλ. φιλο που εχει εργοστασιο πελλετ στο εξωτερικο αριστης ποιοτητας που ειναι και στα τεστ εδω που γινονται και εκλεισα 24,5 τοννους νταλικα για τον ξαδελφο και κουμπαρο σε τιμη που συμφερει ακομη και σε συγκριση με το ξυλο(50 ευρω φθηνοτερα ο τονος απ'την φθηνοτερη τιμη λιανικης που βρηκα εδω),σκεφτηκα εγω θα κουβαλαω ξυλα μεσ'το κρυο και αυτοι θα την βγαζουν ξεκουραστα και τους εκανα μαγκες αντι να γινω εγω,ευτηχος προνοησα και πηρα λεβητακι που παιρνει καυστηρα πελλετ αλλα λειπουν τα 1500-2000 της μετατροπης και δυσκολα προβλεπετε μεχρι του χρονου να εχουν καβαντζωθει ,σημερα εφαγα 5 ωρες για να βαλω την καμιναδα 30 ποντους ολο κι'ολο και τελικα βρεθηκα να εχω χαραμισει 20 ευρω ανοξιδοτο σπιραλ,δεν μπαινει με τιποτα ,αυριο παω να ψαξω μπας και βρω πιο ευκαμπτη,καλα το ανοιχτο δεν θα μπει ετσι οπως δειχνει το σχεδιο της burnit,εχω ομως μια απορια στην συνδεση στο μπαφερ,το μπαφερ μου εχει απο την μια μερια πολλες εισαγωγες ολων τον διαστασεων ενω απ΄την αλλη μονο τρεις ,μια μισης επανω ψηλα μια μεγαλη στην μεση και παλι μια μισης κατω, το ζεστο ειπαμε παει ψηλα στην εισαγωγη του μπαφερ και για τα σωματα παιρνω παλι απο ψηλα αλλα μιας και δεν εχω απο την απεναντη μερια εισαγωγη περαν της μισης ιντσας θα πρεπει να παρω απο την μερια της εισαγωγης που εχει πολλες εξοδους,δηλ λεμε οτι θα παρω απο την ακριβος πιο κατω απο εκει που δινω απο τον λεβητα αλλα σκεφτομαι τωρα ειναι σωστα,αφου τα ζεστα πανε επανω γιατι να μην δοσω τα νερα του λεβητα πιο χαμηλα και να παιρνω για τα σωματα απο την τελευταια επανω,σωστο η λαθος?
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27744 από χρηστος8

valsam έγραψε: Πονοκεφαλου συνεχεια,σημερα εφαγα 5 ωρες για να βαλω την καμιναδα 30 ποντους ολο κι'ολο και τελικα βρεθηκα να εχω χαραμισει 20 ευρω ανοξιδοτο σπιραλ,δεμ μπαινει με τιποτα ,αυριο παω να ψαξω μπας και βρω πιο ευκαμπτη,καλα το ανοιχτο δεν θα μπει ετσι οπως δειχνει το σχεδιο της burnit,εχω ομως μια απορια στην συνδεση στο μπαφερ,το μπαφερ μου εχει απο την μια μερια πολλες εισαγωγες ολων τον διαστασεων ενω απ΄την αλλη μονο τρεις ,μια μισης επανω ψηλα μια μεγαλη στην μεση και παλι μια μισης κατω, το ζεστο ειπαμε παει ψηλα στην εισαγωγη του μπαφερ και για τα σωματα παιρνω παλι απο ψηλα αλλα μιας και δεν εχω απο την απεναντη μερια εισαγωγη περαν της μισης ιντσας θα πρεπει να παρω απο την μερια της εισαγωγης που εχει πολλες εξοδους,δηλ λεμε οτι θα παρω απο την ακριβος πιο κατω απο εκει που δινω απο τον λεβητα αλλα σκεφτομαι τωρα ειναι σωστα,αφου τα ζεστα πανε επανω γιατι να μην δοσω τα νερα του λεβητα πιο χαμηλα και να παιρνω για τα σωματα απο την τελευταια επανω,σωστο η λαθος?




Ο αποδοτικοτερος τροπος συνδεσης δοχειου κατ εμε ειναι ο εξης...
Ζεστα νερα απο λεβητα προς δοχειο στα 3/4 του υψους του δοχειου...οχι τερμα πανω.
Επιστροφες δοχειου προς λεβητα τερμα κατω.
Εξοδος ζεστου προς σωματα...ανωτερη παροχη δοχειου...οχι στο σημειο της καμπυλης (καπακι) του δοχειου, εκει βαζω αυτοματο εξαεριστικο.
Επιστροφες απο σωματα σε δοχειο τερμα κατω.
Ανωτερη παροχη 1/2 και κατωτερη θερμομετρα...στην μεση του δοχειου εμβαπτιζομενο υδροστατη.
Αν δεν εχει στην μεση 1/2 παροχη βαλε συστολη και βαλτο εκει.
Εχω κανει δοκιμες και σε αλλες θεσεις...οι καλυτεροι χρονοι θερμανσης εγιναν με αυτες τις συνδεσεις.
Αν δεν καταλαβες θα κανεις αυτο που ειπες μονος σου.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27746 από aithio
Πάντως το διάγραμμα της burnit αλλά και της Atmo Χρήστο δεν είναι το δοχείο ενσειρα αλλά παραλληλα.
Καλά τα διακρίνω;

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27750 από NIKOLASPSARAS
Xρήστο καλησπέρα τα ζεστά νερά τα βάλαμε στό καπάκι του μπάφερ και το εξαεριστικό στά 3/4 του υψους κατά απαίτηση δική μου απο πληροφορίες που ειχα θα εχουμε πρόβλημα λες τα υπόλοιπα οπως λες ακριβώς
Τελικά να το βάλω το 2 μπαφερ στον 50 ατμος αξίζει τον κόπο και το χρημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ