Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60416 από chris lam
Απαντήθηκε από chris lam στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Ένας τρόπος είναι να μεγαλώσεις ένα νούμερο την καμινάδα μετά το σπιράλ..... εφόσον δεν έχεις ελκυσμό...
Το ότι με τρία μέτρα κάνει ελκυσμό μεγαλύτερο προφανώς είναι γιατί ζεσταίνετε όλοι η καμινάδα και δημιουργεί από μόνη τις ενώ με τα άλλα τρία δεν μπορεί να ζεσταθεί από κει και πάνω με αποτέλεσμα να
τον φρακάρει μερικώς...!
Καπέλο τι έχεις?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60451 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Έχει μετρήσει κανείς τον ελκυσμό της καμινάδας του; Λογικά με ένα απλό μανόμετρο κάνεις δουλειά. Ή πρέπει να είναι ειδικό για μέτρηση μικρών πιέσεων; Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μιας και είδα ότι είναι φθηνά γιατί μάλλον έχω μεγάλο ελκυσμό (Φ250). Εάν όντως έχω, θα βελτιωθεί η κατάσταση με το να τοποθετήσω στο τέλος της καμινάδας μια λαμαρίνα με τρύπα στη μέση (πχ Φ180 ή Φ200);

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60463 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

chris lam έγραψε: Ένας τρόπος είναι να μεγαλώσεις ένα νούμερο την καμινάδα μετά το σπιράλ..... εφόσον δεν έχεις ελκυσμό...
Το ότι με τρία μέτρα κάνει ελκυσμό μεγαλύτερο προφανώς είναι γιατί ζεσταίνετε όλοι η καμινάδα και δημιουργεί από μόνη τις ενώ με τα άλλα τρία δεν μπορεί να ζεσταθεί από κει και πάνω με αποτέλεσμα να
τον φρακάρει μερικώς...!
Καπέλο τι έχεις?


αυτο το σκεφτηκα και ξεκίνησα την μονωση της με πετροβαμβακα 5εκατοστων.

απλα προλαβα και την μόνωσα απο την σκεπη και πανω δηλαδη το κομματι που ειχε θεμα, ευελπιστω αυτες τις μερες να κανω και την υπολοιπη.

καπελο εχω απλο φ150 ανοξείδωτο

ενα ταμπερ ελκισμου θα εχει αποτελεσμα σε μενα?

ragavelas έγραψε: Έχει μετρήσει κανείς τον ελκυσμό της καμινάδας του; Λογικά με ένα απλό μανόμετρο κάνεις δουλειά. Ή πρέπει να είναι ειδικό για μέτρηση μικρών πιέσεων; Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μιας και είδα ότι είναι φθηνά γιατί μάλλον έχω μεγάλο ελκυσμό (Φ250). Εάν όντως έχω, θα βελτιωθεί η κατάσταση με το να τοποθετήσω στο τέλος της καμινάδας μια λαμαρίνα με τρύπα στη μέση (πχ Φ180 ή Φ200);

Ευχαριστώ



αυτο με ενδιαφερει και μενα.
σκεφτομαι να βαλω ενα απλο θερμομετρο καυσαεριων σαν κι αυτο αν μπορω και με μανομετρο να βλεπω τον ελκυσμο θα με ενδιεφερε
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by tempes.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60482 από chris lam
Απαντήθηκε από chris lam στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
Το ταμπερ ελκυσμού φίλε μπορεί να κάνει δουλειά αλλά σε φ200 για μένα δεν βρήκα......

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Και αν κάποιοι φύγαν από τη ζωή σου, σε βλέπουν απ’ το club του παραδείσου, ΑΕΛ θυμήσου, πάντα μαζί σου, βασίλισσα σε θέλουν κι οι νεκροί σου…

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60513 από tempes
Απαντήθηκε από tempes στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα
μολις μιλησα με αυτο το μαγαζι
www.thermometro.gr/

μου ειπε οτι υπαρχει ετιμοπαραδοτο το tigex 25 και αν θελω μεγαλυτερο θα πρεπει να το παραγγειλει
το tigex 25 λεει οτι κανει μεχρι 25kw λεβητα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60517 από perigatos
Απαντήθηκε από perigatos στο θέμα Ελκυσμός καμινάδας - Ατμόσφαιρα

perigatos έγραψε: Βρήκα στο διαδίκτυο κάτι που μπορεί να βοηθήσει για καμινάδα Φ εως 200χιλ.


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ