Ελεγκτής ST81-zPID

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44281 από androutso
Ελεγκτής ST81-zPID δημιουργήθηκε από androutso
Όσο φτηνή και να είναι η ενέργεια είναι ενέργεια και δεν πρέπει να την σπαταλάμε.
Με αυτή την λογική έχω μπει στην διαδικασία να βελτιώσω όσο μπορώ την εγκατάσταση του λέβητα μου.
Από πέρυσι έχω βάλει έναν λέβητα με ξυλά ATMOS DC32S με όλα τα καλά του δοχείο αδράνεια ,laddomat ,τριόδι για τα σώματα και όλα όσα χρειάζονται για την σωστή και καλή του λειτουργία. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος θα έλεγα αλλά εγώ θέλω να φτάσω την εγκατάσταση μου στον καλύτερο βαθμό λειτουργίας.
Μέσα σε αυτά περιλαμβάνετε και εκλεκτής ST81-zPID ώστε να έχω καλύτερη καύση στον λέβητα μου και το βασικότερο οικονομία. Μετά από ένα ολόκληρο πρωινό που μας πείρε να τον προσαρμόσουμε στον λέβητα μου. Άναψα τον λέβητα με λίγα ξυλά για τη δεν χρειάζομαι ακόμα θέρμανση.



Όταν ο λέβητας ήταν ακόμα κρύος η θερμοκρασία καυσαερίων έφτασε έως και τους 300 για να αρχίσει να κόβει την ταχύτητα του το βεντηλατερ. Μόλις ο λέβητας έπιασε την θερμοκρασία λειτουργίας 82 βαθμους το βεντηκατερ ίσα που γύρναγε στο 1% η θερμοκρασία καυσαερίων έπεσε στους 150 βαθμούς. Τότε σταδιακά ανέβαζε ταχύτητα και σταθεροποίηση στο περίπου την θερμοκρασία καυσαερίων στους 200-230 βαθμούς. Αφού κάηκαν όλα τα ξυλά και ο λέβητας είχε θερμοκρασία 80 βαθμούς το βεντηλατερ δεν σταμάταγε.O ATMOS έχει έναν θερμοστάτη καυσαερίων και όταν η θερμοκρασία πέσει το βεντηλατερ σταματάει .Δεν καταλαβαίνω για τη δεν σταμάτησε και τον σταμάτησα εγώ.
Δεν πρέσα να καταλάβω αν είχα κάποιο κέρδος. Η διαδικασία της καύσης ήταν σαφώς ποιο αργή αλλά δεν ξέρω αν ήταν και ποιο αποδοτική. Το βεντηλατερ μετά το τέλος των ξύλο δούλευε τρελά και πάγωνε τον λέβητα. Το χρώμα στον κάτω θάλαμο του λέβητα από ανοιχτό μπεζ έγινε μαύρο.

Ξέρει κανένας που έχει έναν ανάλογο εκλεκτή τη αποτελέσματα έχει?
Ο αισθητήρας καυσαερίων σε ποιο ύψος μπαίνει?
Πως σταματάει το βεντηλατερ αφού καούν αλλά τα ξυλά

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44295 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ελεγκτής ST81-zPID
Για λεβητες πυρολυσης το εργοστασιο δινει αλλον ελενγκτη, αλλα anyway...

Τον αισθητηρα καυσαεριων να τον βαλεις οσο πιο κοντα στην εξοδο του λεβητα.

Πολυ ανεβασμενες θερμοκρασιες ειχες, εγω με απλο λεβητα δεν βλεπω τοσο επανω?!


Οσον αφορα το βεντιλατερ σβηνει απο μονο του οταν ππεσουν 40 βαθμους τα νερα και δει οτι δεν μπορει να ανεβασει για κανα μισαωρο. Το βεντιλατερ ποσο τις 100% το εχεις ρυθμισμενο? Σε σημβουλευω να το βαλεις γυρω στο 60- 70% για να μην το καψεις.

Οτι αλλο θελεις ρωτας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44307 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Ελεγκτής ST81-zPID
Δινει τον ST81i-zPID και τον ST49-zPID.Αλλα αν δεις στο ιδιο σαιτ αλλα με γλωσσα τα Πολονηκα δινει και αυτον που πειρα εγω. Εγω τον πειρα απο Ελλαδα και μου ειπαν οτι στηλαν αυτον με λογησμικο για πυρολυσης.Ειχα παραγκηλει τον ST81i-zPID αλλα ηρθε χωρις i η διαφορα ειναι λεει μονο στην ενφανηση
Οσον αφορα το βεντηλατερ την ρηθμηση την κανει απο μονο του. συνφονα με την θερμοκρασια καυσαεριων. Το ειδα να δουλευει απο 100%-1%.μπορω να την ρηθμησω καπου οστε να μην πεφτη κατω απο το 60%
τη θερμοκρασιες εχει εσυ?

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44320 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα Ελεγκτής ST81-zPID
H θερμοκρασία του ελεγκτη συμφωνει με το θερμομετρο του λέβητα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44321 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ελεγκτής ST81-zPID
Περαν της αυξομειωσης που κανει μονο του, μπορεις αν πας στο χειροκινητο να ρυθμισεις και την Fan speed (αν θυμαμαι ετσι το λεει), όπου ουσιαστικα του θετεις ποσο τις % θα δουλευει το βεντιλατερ. Αυτο μετα αν πχ βαλεις 60% περνει ως δεδομενο το 60% και εκει ρυθμιζει τις στροφες απο 0%-100% (επί του 60 δηλαδη).

Να ρυθμισεις εσυ ποσο τις % θα φυσαει συνεχεια ΟΧΙ δεν γινεται.

εγω το περισσοτερο που ειδα ηταν 210, καθαρισα λιγο τον λεβητα και επεσα ως συνηθως στα 160-170 τα καυσαερια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44341 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Ελεγκτής ST81-zPID

drifter έγραψε: H θερμοκρασία του ελεγκτη συμφωνει με το θερμομετρο του λέβητα?

Οχι δεν συμφωνει. Γιατη δεν χωραει να βαλω μεσα στο σωληνακη οπου πανε ολους τους εσθητηρες. Οποτε εβαλα τους εσθητηρες του ελεκτη πρωτα για να εχω ακρειβια και μετα του εσθητηρες του λεβητα.Οποτε εχουν μια διαφορα 5-8 βαθμους.
Η θερμοκρασια ομως του ελεκτη ηταν ηδια +- 1-2 βαθμους με το laddomat.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ