Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121248 από spaga
Απαντήθηκε από spaga στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ΚΛΕΙΣΕ ΤΗΝ ΒΑΛΒΗΔΑ ΠΛΗΡΩΣΕΩΣ Η ΑΣΤΗΝ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΚΤΗ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121267 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Όταν το σύστημα είναι σε ηρεμία (κρύο) η πίεση πρέπει να είναι 1,5-2. Τώρα, αν κάτι δεν πάει καλά με την πίεση και έως εκ τούτου την αρκετή ποσότητα νερού στο κύκλωμα, αυτό θα το δεις αν τα σώματα ζεσταίνονται ολόκληρα ή μισά, όταν λειτουργεί ο λέβητας.Αν όλα είναι καλά με την πίεση τότε αν θες τα σώματα να ''αργούν'' να κρυώσουν ανέβασε την θερμοκρασία νερού ή μείωσε την ταχύτητα του κυκλοφορητή από 3 στο 2. Πάντως εγώ βρίσκω οριακά λογικό το χρόνο που κρυώνουν τα σώματα σου.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121273 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

chris1 έγραψε: Όταν το σύστημα είναι σε ηρεμία (κρύο) η πίεση πρέπει να είναι 1,5-2. Τώρα, αν κάτι δεν πάει καλά με την πίεση και έως εκ τούτου την αρκετή ποσότητα νερού στο κύκλωμα, αυτό θα το δεις αν τα σώματα ζεσταίνονται ολόκληρα ή μισά, όταν λειτουργεί ο λέβητας.Αν όλα είναι καλά με την πίεση τότε αν θες τα σώματα να ''αργούν'' να κρυώσουν ανέβασε την θερμοκρασία νερού ή μείωσε την ταχύτητα του κυκλοφορητή από 3 στο 2. Πάντως εγώ βρίσκω οριακά λογικό το χρόνο που κρυώνουν τα σώματα σου.


Καταρχάς σας ευχαριστώ και τους δυο. Σήμερα τσέκαρα τα πάντα στο κύκλωμα. Διαρροές δεν έχω. Τι συμβαίνει. Εχω γεμίσει νερό σε κρύο κύκλωμα μέχρι 1,5. Βάζω τον λέβητα σε λειτουργία. Ζέστη φούρνος !!! Θερμοκασία νερού στο λέβητα 63-64 (70 δεν τους φτάνει ποτέ εκτός αν δουλέψει πάνω από δύο ώρες σερί ή βάλω τον θερμοστάτη στο 22), στο μπόιλερ ανεβάζει ελάχιστη θερμοκρασία (ούτε καν μέση). Πίεση 2-2.1. Ολα καλά. Τα σώματα δεν τα ακουμπάς!!! Εαν όμως ο λέβητας σβήσει το πολύ σε 50 λεπτά εχω κρύα σώματα, θερμοκρασία νερού 35 (στην ένδειξη του λέβητα). Εχω σπάσει το κεφάλι μου, ήρθαν 2 υδραυλικοί και επιμένουν ότι όλα είναι οκ και φυσιολογικά. Εχω αμφιβολίες, αν και από υδραυλικά δεν έχω ιδέα. Χθες έμαθα πως γεμίζω νερο το κύκλωμα. Επειδή πριν δεν είχα θέμα με το ζεστό νερό χρήσης (ο θερμοστάτης στο 21 και είχα νερό για 3 άτομα)!! σκέφτομαι κάτι τελευταίο. Να πω ότι έχω κάνει εξαέρωση τα πάντα (παγίδες αέρα, σώματα) εκτός από το μπόιλερ (ε ξέρω πως). Θα αφήσω το κύκλωμα να κρυώσει αρκετά. Θα τα γεμίσω με νερό εως τα 2 bar και θα βγάζω λίγο λίγο από πίσω από το λέβητα το νερό αφού τον ανάψω. Πιστεύω ότι το κύκλωμά μου δεν έχει το απαιτούμενο νερό !!! Τι λέτε θα καταφέρω τίποτα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121284 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα πλήρως τι θα κάνεις. Αν εννοείς να ξεβιδώσεις το ρακόρ της σωλήνας που φεύγει το ζεστό νερό από τον λέβητα προς τα σώματα στο σημείο που βιδώνει με τον λέβητα, νομίζω οτι δεν είναι καλή ιδέα. Εξαέρωση κάνουμε όταν είναι αρκετά ζεστό το κύκλωμα. Αν έχεις αέρα θα ακούς θόρυβο στα σώματα (σαν πέφτει νερό. Τώρα αν θες τέλεια εξαερωμένο κύκλωμα πάρ΄τα με την σειρά και εξαέρωσε τα σημεία δίχως να παραλήψεις το εξαερωτήρα δίπλα απο τον λέβητα, αφού βγάλεις το καπάκι.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121286 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Θα σφίξω την βαλβίδα πληρώσεως να γεμίσει με νερό εως τα 2 Bar. Θα ανάψω το μηχάνημα και λίγο λίγο θα κρατάω την πίεση εως 2.1 ανοίγοντας εαν ξεπεράσει την βάνα πίσω από το λέβητα. Αυτόν τον εξαερωτήρα δεν τον έχω κάνει ποτέ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121289 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Αυτή η βάνα που λες συνδέεται με το κάτω μέρος του λέβητα για να τον αδειάζεις όταν χρειαστεί. Εξαέρωση κάνουμε από σημεία που είναι ψηλά διότι ο αέρας πάει πάνω. Κάνε εξαέρωση και στον εξαερωτήρα που σου είπα. Συγκεκριμένα, όπως κοιτά από μπροστά το λέβητα άνοιξε το πάνω καπάκι και θα το βρεις δεξιά και προς την δεξαμενή του πέλλετ.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.128 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ