Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #122969 από jimmakos80
Απαντήθηκε από jimmakos80 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλησπέρα σε όλους σας
Αρχικά να πω και εγω οτι ειμαι κάτοχος ενος λεβηττα Thaleia Plus 25Kw .
Το σπίτι μου ειναι 95τ.μ Αγόρασα τον συγκεκριμένο λέβητα απο προσωπική επιλογή και δεν σας κρύβω οτι ενα μέρος επιρεαστηκε απο εσας και το φόρουμ .
Απο την πρώτη μερα που εχει ανοιξει παρακολουθω σχεδόν όλες τις αναρτησεις που εχετε βάλει όλοι όμως λόγω του οτι η σόμπα μπήκε στο σπίτι περυσι τον φεβρουαριο δεν είχα παρα πολλές ευκαιρίες να την λειτουργήσω και να γίνω και εγω πιο ενεργός.(εχει μόλις 120ωρες λειτουργίας)
Η ενασχόληση μου φέτος με το θέμα του λέβητα εγινε πιο έντονο απο τον Οκτώβριο με τα πρώτα κρύα.
Αν και Θεσσαλονικιος μένω Αθηνα (καταρα)στον Αγιο Στεφανο μια περιοχή που έχει απο όλη την Αθηνα -4με5 βαθμους θερμοκρασά κάτω .
Αρχικά θα πω ενα μόνο ! Οτι αισθάνομαι τυχερός για την επιλογη που εχω κάνει στον συγκεκριμένο λέβηττα γιατι εχει αποδειχτεί αξιοπιστος και τον συστηνω ανεπιφύλακτα.
Αισθάνομαι όμως και ατυχος γιατι η Εταιρία που τον συναρμολογεί δεν εχει πιάσει ακομα τα στανταρ που πρέπει να έχει μια εταιρία η οποια θέλει να καθιερωθεί στην αγορά.
Πριν 3 ημέρες ανέβηκα στην πατρίδα και η πρώτη μου ενοια ήταν να περάσω απο το εργοστασιο στην Σινδο (κρίμα γιατι έπρεπε ρε παιδιά να σας στείλω ενα μυνημα εδω μέσα να σας παρακαλέσω να πιουμε ενα καφε)για να μπορέσω να πάρω κάποιες οδηγίες σχετικά με το μενού της σόμπας γιατι ειναι πολυπλοκο και φοβαμαι μην τα κάνω χειρότερα απο το πολυ πείραγμα.
Η αντιμετώπιση τους όμως ειναι το λιγοτερο ΓΑΙΔΟΥΡΙΝΗ έπρεπε να κάνω καυγα 15λεπτα για να εξηγησω οτι οι λεγόμενοι τεχνικοί στην Αθηνα ειναι πανασχετοι - ειναι εμποροι και οτι αφου πουλήσουν δεν τους νοιαζει. Για να μου πει τελικά ο ιδιοκτήτης της εταιρίας οτι αντε σου κάνω την χάρη για ενα τεταρτο να απασχολήσεις τεχνικό λέγοντας μου οτι αμα πάρεις μια τηλεόραση samsung και δεν καταλαβαίνεις το μενου θα πάρεις την εταιρία? ακουσον ακουσον τι ειπε ο ανθρωπος. Το βιβλιαράκι εγω το εγραψα μου λεει και τα λεει όλα. Μπραβο του λέω αλλα Δεν λεεί παραδειγμα τι κάνει η επιλογή σχετικά με τον κοχλία τον αερα καυσης και πως επηρεαζει το ενα το αλλο κλπ κλπ κλπ.
Ειχα ρωτήσει απο το τηλέφωνο σχετικά με το airflow μου είπαν οτι κόστος είναι 85ευρω και ειναι ευκολο μπορώ να το βάλω και μόνος και τις ρυθμίσεις θα μου τις πουν απο το τηλέφωνο .
Απο κοντά = Κοστος 220ευρω γιατι ειναι δυσκολο να μπεί, θελει μετατροπες στην σόμπα και αλλες πολλες υπεκφυγές .Τεχνικός στην Αθηνα δεν υπάρχει που να ξερει να το κανει τοποθετηση πρέπει να κατέβει ο Τεχνικος απο το εργοστασιο καααααποια στιγμή με εναν τεχνικο που εχουν υποθετικά εδω για να μάθει και αυτος να κάνει τοποθετησεις. ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ
Για να μην σας ζαλίζω αλλο θα κλείσω εδω την εισαγωγη μου θα επανέλθω όμως με πολλές ερωτησεις
Επίσης εχω την διάθεση αν θέλετε και εσεις να φτιάξουμε ενα manual που να εξηγεί με ευκολία στο τί επηρεάζει η κάθε λειτουργία στα μηχανηματα μας ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ρώτησα πως μπορούμε να ανεβάζουμε και να κατεβάζουμε το ταισμα του λέβηττα ανάλογα με την σκληρότητα του πελλετ .πως μπορούμε να ρυθμίσουμε την εναυση όταν πρέπει κάποιος να κάνει 3 φορες εναυση για να πάρει εμπρός ο λ΄βηττας .

Καλο σας βραδυ
Δημητρης
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by jimmakos80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123052 από spaga
Απαντήθηκε από spaga στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γεια σου jimmakos80 δεν εινε και πολυ δυσκολο να τον ρυθμίσεις αλλα πρεπει λιγο να ασχοληθείς θα σε βοηθήσουμε οσο μπορούμε.
Καταρχην μπαίνεις στο μενου και μετα μενου τεχνικου πατας 3 φορες το σετ στο μενου τεχνικου και μπαίνεις αμέσως σε επιλογες κοχλια αερα καυσεις εκει βαζεις τι τιμες που θελεις στιν ελαχιστει στην μεγιστη σε πελλετ και αερα καυσεις απο την 24 σελιδα και μετα εχουμε βαλη ρυθμησεις απο δικους μας λεβητες πιστεύω να σου κατση καποια απο αυτες οπως και σε εμενα και οτι χρειαστεις τα παιδια στο foroum θα σε βοηθησουμε οσο μπορουμε καλύτερα γιατι εχουμε καποιους εδω μεσα που εινε πολυ ψαγμένοι περισσότερο και απο τους τεχνικους του εργοστασιου
αντε καλος ορισες στην παρεα
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123054 από spaga
Απαντήθηκε από spaga στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Α και παιδια οσο για πελλετ ψαξτε να βρειτε το ALFA BETA εγω αυτο καιο και ειμε πολυ ευχαριστημενος το περνω 250 τον τονο απο τον ανθροπω που το φτιαχνει εινε φιλος
οποιος το βρει ας το δοκιμασει και αν θελει να αγορασει ας γραψη εδω να τον φερω σε επικοινονια με τον φιλο γιανα μην το παρη απο αντι ;) προσωπο
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by spaga.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123520 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

jimmakos80 έγραψε: Καλησπέρα σε όλους σας
Αρχικά να πω και εγω οτι ειμαι κάτοχος ενος λεβηττα Thaleia Plus 25Kw .
Το σπίτι μου ειναι 95τ.μ Αγόρασα τον συγκεκριμένο λέβητα απο προσωπική επιλογή και δεν σας κρύβω οτι ενα μέρος επιρεαστηκε απο εσας και το φόρουμ .
Απο την πρώτη μερα που εχει ανοιξει παρακολουθω σχεδόν όλες τις αναρτησεις που εχετε βάλει όλοι όμως λόγω του οτι η σόμπα μπήκε στο σπίτι περυσι τον φεβρουαριο δεν είχα παρα πολλές ευκαιρίες να την λειτουργήσω και να γίνω και εγω πιο ενεργός.(εχει μόλις 120ωρες λειτουργίας)
Η ενασχόληση μου φέτος με το θέμα του λέβητα εγινε πιο έντονο απο τον Οκτώβριο με τα πρώτα κρύα.
Αν και Θεσσαλονικιος μένω Αθηνα (καταρα)στον Αγιο Στεφανο μια περιοχή που έχει απο όλη την Αθηνα -4με5 βαθμους θερμοκρασά κάτω .
Αρχικά θα πω ενα μόνο ! Οτι αισθάνομαι τυχερός για την επιλογη που εχω κάνει στον συγκεκριμένο λέβηττα γιατι εχει αποδειχτεί αξιοπιστος και τον συστηνω ανεπιφύλακτα.
Αισθάνομαι όμως και ατυχος γιατι η Εταιρία που τον συναρμολογεί δεν εχει πιάσει ακομα τα στανταρ που πρέπει να έχει μια εταιρία η οποια θέλει να καθιερωθεί στην αγορά.
Πριν 3 ημέρες ανέβηκα στην πατρίδα και η πρώτη μου ενοια ήταν να περάσω απο το εργοστασιο στην Σινδο (κρίμα γιατι έπρεπε ρε παιδιά να σας στείλω ενα μυνημα εδω μέσα να σας παρακαλέσω να πιουμε ενα καφε)για να μπορέσω να πάρω κάποιες οδηγίες σχετικά με το μενού της σόμπας γιατι ειναι πολυπλοκο και φοβαμαι μην τα κάνω χειρότερα απο το πολυ πείραγμα.
Η αντιμετώπιση τους όμως ειναι το λιγοτερο ΓΑΙΔΟΥΡΙΝΗ έπρεπε να κάνω καυγα 15λεπτα για να εξηγησω οτι οι λεγόμενοι τεχνικοί στην Αθηνα ειναι πανασχετοι - ειναι εμποροι και οτι αφου πουλήσουν δεν τους νοιαζει. Για να μου πει τελικά ο ιδιοκτήτης της εταιρίας οτι αντε σου κάνω την χάρη για ενα τεταρτο να απασχολήσεις τεχνικό λέγοντας μου οτι αμα πάρεις μια τηλεόραση samsung και δεν καταλαβαίνεις το μενου θα πάρεις την εταιρία? ακουσον ακουσον τι ειπε ο ανθρωπος. Το βιβλιαράκι εγω το εγραψα μου λεει και τα λεει όλα. Μπραβο του λέω αλλα Δεν λεεί παραδειγμα τι κάνει η επιλογή σχετικά με τον κοχλία τον αερα καυσης και πως επηρεαζει το ενα το αλλο κλπ κλπ κλπ.
Ειχα ρωτήσει απο το τηλέφωνο σχετικά με το airflow μου είπαν οτι κόστος είναι 85ευρω και ειναι ευκολο μπορώ να το βάλω και μόνος και τις ρυθμίσεις θα μου τις πουν απο το τηλέφωνο .
Απο κοντά = Κοστος 220ευρω γιατι ειναι δυσκολο να μπεί, θελει μετατροπες στην σόμπα και αλλες πολλες υπεκφυγές .Τεχνικός στην Αθηνα δεν υπάρχει που να ξερει να το κανει τοποθετηση πρέπει να κατέβει ο Τεχνικος απο το εργοστασιο καααααποια στιγμή με εναν τεχνικο που εχουν υποθετικά εδω για να μάθει και αυτος να κάνει τοποθετησεις. ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ
Για να μην σας ζαλίζω αλλο θα κλείσω εδω την εισαγωγη μου θα επανέλθω όμως με πολλές ερωτησεις
Επίσης εχω την διάθεση αν θέλετε και εσεις να φτιάξουμε ενα manual που να εξηγεί με ευκολία στο τί επηρεάζει η κάθε λειτουργία στα μηχανηματα μας ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ρώτησα πως μπορούμε να ανεβάζουμε και να κατεβάζουμε το ταισμα του λέβηττα ανάλογα με την σκληρότητα του πελλετ .πως μπορούμε να ρυθμίσουμε την εναυση όταν πρέπει κάποιος να κάνει 3 φορες εναυση για να πάρει εμπρός ο λ΄βηττας .

Καλο σας βραδυ
Δημητρης


Είσαι τυχερός που πήρες Manual, εχω δεν έχω! Είναι αρκετά δύσκολο να ρυθμίζεται ο λέβητας αυτόματα ανάλογα το πέλλετ. Πρέπει εμείς να κάνουμε τις σωστές ρυθμίσεις. Το πρόβλημά σου λύνεται κάτα ένα μέρος λόγω εμπειρίας εαν χρησιμοποιείς πιστοποιημένο πέλετ. Εαν ανατρέξεις σε παλαιότερα ποστ στο ίδιο θέμα θα δεις για παράδειγμα τι εχω βάλει εχώ στο μακρύ, ακριβό αλλά συνάμα άψογο DrauHaulZ. Τιμή απαγορευτική πλέον στην περιοχή μου 6 €. Λίγο πιο πίσω από εδώ θα δεις τις άψογες ρυθμίσεις στο κοντό, επίσης άψογο και σχετικά ακριβό ECO PELLET 5 €. Ολα αυτά όμως εαν καθαρίσω τον λέβητα συνολικά αλλάζουν. Το σωστό στην έναυση είναι να γεμίζεις το κουπάκι μέχρι την αντίσταση για να μην έχεις άκυρα. Δοκίμασέ τα εαν έχεις τα ίδια πέλετ και κράτα σημειώσεις. ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123531 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

spaga έγραψε: Α και παιδια οσο για πελλετ ψαξτε να βρειτε το ALFA BETA εγω αυτο καιο και ειμε πολυ ευχαριστημενος το περνω 250 τον τονο απο τον ανθροπω που το φτιαχνει εινε φιλος
οποιος το βρει ας το δοκιμασει και αν θελει να αγορασει ας γραψη εδω να τον φερω σε επικοινονια με τον φιλο γιανα μην το παρη απο αντι ;) προσωπο


ελληνικο ειναι ?
και πιστοποιημενο οπως λεει στην σελιδα ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123629 από spaga
Απαντήθηκε από spaga στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ναι ελληνικο και πιστοποιημενο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ