Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123894 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

spaga έγραψε: ναι ελληνικο και πιστοποιημενο

Τι πιστοποίηση έχει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123897 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

spaga έγραψε: καλημερα και χρονια πολλα σε ολους
το κλινκερ ρε παιδια πως το αντιμετωπιζουμε?
ανεβασα την δωσολογια πελλετ και μου δημιουργει κλινκερ :(


Καλημερα χρονια πολλα!! πριν ανεβάσεις δοσολογια δεν ειχες κλινκερ; αν δεν ειχες πανε στις ρυθμισεις που ειχες πριν.
Απο την μικρη μου εμπειρια το κλινκερ διορθωνεται με... αλλαγη πελλετ!! ;) προσφατα δοκιμασα το καλο αυστριακο και πραγματικα δεν μενει τιποτα!!! Αλλα να πω και ολη την αληθεια δεν ειδα και καμια διαφορα σαν αποδοση στα νερα, ουτε τα ανεβαζει πιο γρηγορα ουτε τα ζεσταινει πιο πολυ. Απο κει και περα πιστευω ειναι καθαρα θεμα προσωπικο ή επιλεγεις πελλετ χαμηλότερης ποιοτητας και εχεις στο προγραμμα πληρες καθαρισμα στο 10ημερο( για μενα τουλαχιστον) ή παίρνεις το καλό και δεν ασχολείσαι.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, george_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123989 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το μηχάνημα όμως δουλεύει άψογα με τα καλά αυστριακά. Εκτός από αυτό δεν έχεις ρύπους. Το συνολικό καθάρισμα δεν το γλυτώνεις στο μήνα αν θέλεις να είσαι ΟΚ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #123992 από spaga
Απαντήθηκε από spaga στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το κλινκερ το αντιμετωπισα ανεβάζοντας αερα αλλα μου κανει αποτυχημένη εναυση τωρα γαμώτο
με το που ανεβασα το πελλετ στο 4.00 ζεστενη το νερο στους 68 και πυροβολανε τα σωματα με το ιδιο πελλετ περσι δεν ειχα κανενα προβλημα τωρα εχω εναυση
τι κανω ρε παιδια?
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124095 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Μενού Εναυσης
Θερμοκρασία Καυσαερίων On > 57C
Θερμοκρασία Καυσαερίων Off > 45C
Διάρκεια προέναυσης 1 > 90 sec
Διάρκεια προέναυσης 2 > 150 sec
Διάρκεια προέναυσης εν θερμό 90sec
Διάρκεια έναυσης 1080sec
-//- Φλόγας ΟΝ 240 sec
θερμοκόπια OFF
Μενού Αέρα Καύσ
Στροφές στην Ελάχιστη Ισχύ> 1460 rpm
Στροφές στην Μέγιστη Ισχύ> 1990 rpm
Δοσολογία
Pellet Metavatikes -2
Pellet Isxyos 0
Aera Metavatikes 0
Aera Isxyos -4
Κοχλίας στο ελάχιστο 1,75
-//- -//- μέγιστο 2,70-2,80 (ανάλογα όταν μπαίνει σε eco να μην βγαίνει η φλόγα επάνω από το κουπάκι αρκετά).

Αυτά έχω πάνω κάτω με ελάχιστες αλλαγές με όλα τα πέλλετ που έχω βάλει μέχρι τώρα (Bioenergy Point, DrauHalz, ECO Pellet). Είχα και εγώ άκυρα με το Bionergy, το άλλαξα στο ''ακριβό'' και ηρέμησε το κεφάλι μου, η καμινάδα και η γειτονιά!!. Επίσης δες και με το θέμα απορροφητήρα κουζίνας τι παίζει (εαν το έχεις μέσα). Μήπως τραβά τον αέρα και δεν ανάβει ο λέβητας σου. Άνοιξε λίγο ένα παράθυρο. Αυτό βέβαια λόγο εμπειρίας. Η αρχή απ ότι έχω καταλάβει γενικά είναι ... Δίνεις λίγο πέλλετ μέχρι την μέση από το κουπάκι σου και δίνεις αέρα να ανάψει. Κάτι τελευταίο. Μήπως το κουπάκι σου το βάζεις στραβά? Θέλει λίγο αριστερά δεξιά αν έχει πιτσικάρει και εσένα σαν το δικό μου. Όσο αφορά το κλίγκερ μάλλον ταΐζεις αρκετά παραπάνω απ ότι πρέπει στο μέγιστο και δεν σου το πετάει σαν ποπ κορν έξω Κόβεις δοσολογία πέλλετ στο μέγιστο και δίνεις λίγο αέρα. Ελπίζω κάπου να σε βοηθήσω.
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by george_kont.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spaga

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124401 από fader_gr
Απαντήθηκε από fader_gr στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γεια σας και απο μενα πριν απο 10 μερες εγκατεστησα και εγω ενα λεβητα της my therm τον compact18kw που τον αγορασα απο τα leroy merlin. Μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και σιγα σιγα αρχιζω να του παιρνω τον αερα μεσα απο τα σχολια που διαβασα απο το φόρουμ.Ειχα και γω το ιδιο προβλημα με τον πιεσοστατη και χαρη σε ενα παλιο σχολιο του georgepap31 καταφερα να το λυσω γιατι ηταν και σαββατο βραδυ και ειχε και αρκετο κρυο.Απο πελλετ δοκιμασα 2 με 3 μαρκες και κατεληξα στο βουλγαρικο με 160€/τονο απο μια βιοτεχνια στο κιρκοβο της βουλγαριας (μενω κομοτηνη και απο δω ειναι περιπου στα 35 χλμ αποσταση), μου καιει λίγο παραπανω αλλα ειναι σχεδον στην μιση τιμη.Εκεινο που ηθελα να ρωτησω ειναι πως μπορω να καταλαβω αν ο λεβητας εχει συστημα airflow?Καλη χρονια σε ολους
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by theoilia. Αιτία: από κεφαλαία σε πεζά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.169 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ