Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125120 από fader_gr
Απαντήθηκε από fader_gr στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Σήμερα μετά από τέσσερεις μέρες έπιασα να καθαρίζω τον λέβητα αν και μετο βουλγάρικο το πέλλετ που καίει λίγο παραπάνω από τα άλλα έβγαλα καθαρή στάχτη και μόνο. Παρατήρησα ότι στα τόυμπα συγκεντρώνεται αρκετή στάχτη άλλα έιναι δύσκολο να βάλεις βούρτσα γιατί έχει κάτι κομμάτια λαμαρίνσς (πιθανόν για στροβυλισμό) και σημερά που επιχείρησα να καθαρίζω σε εκείνο το μέρος πήρα την λαμαρίνα στο χέρι. Από ζέστη πάντως καλύτερα κι από πετρέλαιο μπορώ να πω. Ενα θεματάκι έχω μόνο με το μπόιλερ που δεν μου κρατάει ζεστό νερό ( το έχω κάνει εξαέρωση, η θερμοκρασία νερού είναι στους 65, με το πετρέλαιο δεν είχα τέτοιο θέμα στο παρελθόν) και με τα βίας κάνει μπάνιο ένα άτομο. Επίσης ακόμα δεν μπόρεσα να βρώ αν ο λέβητας μου έχει airflow ή όχι. Καλή χρονιά σε όλους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125250 από spaga
Απαντήθηκε από spaga στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλησπερα καλη χρονια χρονια πολλα σε ολους
εγω παντος με το ALFA BETA που καιω αδειαζω σταχτη καθε 3-4 μερες οσο για τα τουμπα και τα λαμακια που εχει μεσα καθε 2 κυριακες τα κανω ενα καθαρισμα οχι οτι χρειαζετε επιγοντως αλλα μιας και βγαζω τη σταχτη απο το συρταρι καθαριζω και εκεινα.μου περνει γυρω στα 15 λεπτα να καθαρισω ολο τον λεβητα.εχω τον thalia25kw plus
ειχα καποια θεματακια με κλινκερ τα ελυσα ανεβαζωντας τον αερα καυσης
με πελετ ελαχιστη 1.70 μεγιστη 4.15 εχω θερμ.νερου 68-70 θερμ.χωρου 21 στανταρ και ζεστο νερο στο μποιλερ τ ιδιο και εγω κανουν μπανιο το πολυ 2 ατομα στα γρηγορα
α ξεχασα αερας καυσης ελαχ.1690 μεγιστη 2020
και κατι ακομη πηρα τηλ στην εταιρια για το airfow ποσο κοστιζει για να βαλω και στον δικο μου λεβητα και μου ειπαν 100 ευρω συν τα μαστορικα
το πελεττ το περνω 250 τον τονο εδω στο κιλκις που μενω
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by spaga.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125265 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Για το βαθύ καθάρισμα λέω, το οποίο φέτος το έχω κάνει 3 φορές απ την αρχή της λειτουργίας (Νοέμβριο αρχές) Κατά τα άλλα, καθαρίζω τασάκι καύσης και γύρω χώρο πριν κάθε έναυση ως εξής: πατάω έναυση και σε μερικά δευτερόλεπτα ξεκινά το βεντιλατέρ αέρα. Τότε ανοίγω πόρτα ,σηκώνω τασάκι, ξύνω τον πάτο του με το πίσω μέρος ενός ξύλινου στραβοπίνελου και κατόπιν το αδειάζω μέσα στη σόμπα. Περνάω μερικές γρήγορες πινελιές το τζαμάκι,το τασάκι και το στοιχείο έναυσης, το βάζω στη θέση του και μερικές ακόμα πινελιές στο γύρω χώρο, να πέσουν κάτω οι στάχτες.. Όλο αυτό διαρκεί περίπου 10-15 δευτερόλεπτα. Δεν έχει προλάβει να πέσει ακόμα το πέλλετ. Αν στο μεταξύ παρατηρήσω γεμάτο συρτάρι στάχτης, το αδειάζω ακριβώς μετά το κλείσιμο της πόρτας. Που και που κάνω κι ένα σκούπισμα με τη σκούπα στάχτης στο χώρο κάτω απ το τασάκι και στο κάτω μέρος απ τα τούμπα, κουνώντας όσο γίνεται τα ελατήρια να πέσει καμια στάχτη. Με το ίδιο στραβοπίνελο καθαρίζω και τις γρίλλιες του φίλτρου καυσαερίων έξω(που στομώνουν συχνά), μια φορά τη μέρα. Θυμάμαι πρώτη φορά που πήγα να καθαρίσω, έφαγα μια ώρα για τη σόμπα και μια μέρα για την υπόλοιπη στάχτη που σκορπίστηκε στην κουζίνα. Μετά ανακάλυψα τη σκούπα στάχτης και το ανοιχτό βεντιλατέρ..

scouter έγραψε:

georgepap31 έγραψε: Θα έκαιγα το πέλλετ με τα 160 ευρώ/τ κι ας καθάριζα κάθε βδομάδα. Καμιά άκρη?


δηλαδή τώρα, κάθε πότε καθαρίζεις και τι καθάρισμα κάνεις?
εννοείς το συρτάρι της στάχτης ή το γενικό ?


σωστός, για να καταλάβω και εγώ τι εννοείς καθάρισμα :)
πάντως σε γενικές γραμμές, με αυτά που διαβάζω εδώ και με αυτά που ακούω έξω, είμαι πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου για φέτος να κάψω τσβαι
καταρχήν από 20/11 που ξεκίνησα να καίω μόλις τελείωσα τον πρώτο από τους τέσσερις τόνους
από το πρώτο άναμμα τον γενικό καθαρισμό τον έκανα ανήμερα Χριστούγεννα (βρήκα και εγώ μέρα :P )
μεγάλη εντύπωση μου έκαναν δύο γεγονότα:
1ον Όλες οι κατακαθίσεις στα ελατήρια καυσαερίων είχαν εξαφανιστεί !!!
2ον Ο θάλαμος στάχτης πίσω από το συρτάρι ήταν σχεδόν ΑΔΕΙΟΣ !!

από τις 25/12 και μέχρι σήμερα, εκτός το να γεμίζω το σιλό, το μόνο που έχω κάνει όσο αφορά το καθάρισμα είναι να τινάξω την στάχτη που μαζεύει στην δεξιά πλευρά του χώρου καύσης (το κάνει και σε εσάς αυτό ??) ώστε να πέσει στο συρτάρι, το οποίο σκοπεύω να αδειάσω το Σ/Κ

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125396 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

scouter έγραψε: σωστός, για να καταλάβω και εγώ τι εννοείς καθάρισμα :)
πάντως σε γενικές γραμμές, με αυτά που διαβάζω εδώ και με αυτά που ακούω έξω, είμαι πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου για φέτος να κάψω τσβαι


Και καλα κανεις, το δοκιμασα κι εγω πηρα 5 σακια (2 μερες) και πραγματικα απο θεμα σταχτης δεν υπαρχει σε σχεση με το ΜΑΚΗ που καιω, αλλα μονο αυτη ηταν η διαφορα που ειδα μιας και στην καυση και στην αποδοση δεν ειδα διαφορα. Τα 100 ευρω διαφορα που εχουν εγω προσωπικα ΔΕΝ τα δινω, για μια ωρα καθαρισμου την εβδομαδα, μιας και τη σαιζον καιω περιπου 4-4,5 τονους

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125468 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

stelios_STI έγραψε:

scouter έγραψε: σωστός, για να καταλάβω και εγώ τι εννοείς καθάρισμα :)
πάντως σε γενικές γραμμές, με αυτά που διαβάζω εδώ και με αυτά που ακούω έξω, είμαι πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου για φέτος να κάψω τσβαι


και καλα κανεις, το δοκιμασα κιεγω πηρα 5 σακια (2 μερες) και πραγματικα απο θεμα σταχτης δεν υπαρχει σε σχεση με το ΜΑΚΗ που καιω, αλλα μονο αυτη ηταν η διαφορα που ειδα μιας και στην καυση και στην αποδοση δεν ειδα διαφορα. Τα 100 ευρω διαφορα που εχουν εγω προσωπικα ΔΕΝ τα δινω, για μια ωρα καθαρισμου την εβδομαδα, μιας και τη σαιζον καιω περιπου 4-4,5 τονους


Στέλιο δεν νομίζω να έχουν τόση διαφορά, εγώ που το αγόρασα και σχετικά αργά το βρήκα 305€ για 4 παλέτες (66 σακιά)παραδοτέο
και κάτι off-topic
επειδή ασχολείσαι με το αντικείμενο, θα ήθελα αν μπορείς να μου προτείνεις κάποιο τηλεσκόπιο που να θεωρείς καλό για αρχάριο :)

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125626 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλημερα σε ολους και καλη χρονια! Πηρα κι εγω μια σόμπα πέλλετ Ιολη 27kw και τα εχω δει όλα με τις ρυθμίσεις. Θεωρώ αυτό το forum παρα πολυ χρήσιμο για όλους και εμενα με εχει βοηθήσει πάρα πολυ μεχρι τωρα.
Θελω να κάνω μια ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει.΄Παρόλο που καθαρίζω καθημέρινα τη σόμπα μου βγάζει επι καθημεινής βάσης alarm 001 αποτυχημένη έναυση καθαρίστε τη σχάρα. Καθαρίζω το χώρο γύρω απο την έναυση και το δοχείο στάχτης. Δεν γνωρίζω ομως τι είναι η τούμπα και αν πρέπει να ξεβιδώσω το χώρο πίσω απο το δοχείο στάχτης.
Επίσης μου μαυρίζει και το τζάμακι ειναι φυσιολογικό; εχω ακολουθήσει κάποιες δικες σας ρυθμίσεις απο πιο πάνω αλλα ακομα νομίζω δεν εχω βρει την κατάλληλη. Τωρα έχω στροφές αέρα ελάχιστο 1650 και μέγιστο 2100.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ