Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125682 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
λοιπον με τις ρυθμίσεις του george_kont παρατηρω πιο λιγη σταχτη και πιο ασπρη!!!!!!!! αλλα ομως η φλογα ειναι πιο κοντη και πλατια σαν ν ανοιγει στην μεση. Μηπως πρεπει να κανω καποιες αλλαγες παλι στον αέρα; :woohoo: :oops: :blush: :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125696 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
και μια τελευταια ερωτηση!!! συγγνωμη για τις συνεχεις ερωτησεις αλλα προσπαθω μονη μου εδω και ενα μηνα να μαθω τη σομπα και ειμαι πολυ χαρουμενη που βρηκα συναδελφους στο forum! το προγραμμα eco θεωρειτε το πιο οικονομικο; αργει λιγο να μου ανεβασει την θερμοκρασια στους 60. κανει 1 1/5 ; ειναι φυσιολογικο; το εχω στους 25 με 26 βαθμους. και μετα κραταει θερμοκρασια γαι καμια ωρα μεχρι να ξανανοιξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125733 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: και μια τελευταια ερωτηση!!! συγγνωμη για τις συνεχεις ερωτησεις αλλα προσπαθω μονη μου εδω και ενα μηνα να μαθω τη σομπα και ειμαι πολυ χαρουμενη που βρηκα συναδελφους στο forum! το προγραμμα eco θεωρειτε το πιο οικονομικο; αργει λιγο να μου ανεβασει την θερμοκρασια στους 60. κανει 1 1/5 ; ειναι φυσιολογικο; το εχω στους 25 με 26 βαθμους. και μετα κραταει θερμοκρασια γαι καμια ωρα μεχρι να ξανανοιξει.


Ετσι ακριβώς είναι και εμένα η φλόγα μου. Ανοίγει στην μέση (εκεί που πέφτουν τα πέλλετ) και επάνω φτάνουν μόνο οι μύτες της φλόγας. Για να πιάσω 60 βαθμούς θέλω περίπου τον ίδιο χρόνο αλλά έχω βρει ένα κόλπο. Εχω τον εξωτερικό θερμοστάτη στους 19,5 και ο λέβητας ανάβει για 1 ώρα κάθε 4-5 ώρες δηλαδή σβήνει στους 20,5. Δουλεύει πιο χαλαρά και έχω πάντα ζεστό νερό ;-). Εσύ έχεις εξωτερικό θερμοστάτη ή χρησιμοποιείς του μηχανήματος? Άσπρη στάχτη καλή καύση (από ότι έχω διαβάσει), ελάχιστα καυσαέρια στην ατμόσφαιρα!! Το πρόγραμμα eco η συσκευή λειτουργεί αυτόματα. Επιλέγουμε από το θερμοστάτη χώρου της συσκευης τη θερμοκρασία αέρα και εαν έχουμε απενεργοποιημένο το θερμοστάτη χώρου της συσκευής εμφανίζει Temp 0 τότε σημείο αναφοράς είναι η θερμοκρασία νερού. Εαν θέλεις να κάνεις καλύτερη δουλειά και δεν έχεις πάρε ενα θεμροστάτη extra και από πίσω έχει υποδοχή κάτω από την πρίζα. Τοποθέτησέ τον στην άλλη άκρη του σπιτιού και απενεργοποίησε τον θερμοστάτη του μηχανήματος. Άκυρες εναύσεις δεν νομίζω να έχεις πλέον και αν προσέξεις το μηχάνημα δουλεύει πολύ χαλαρά και φυσικά καίει όσο λιγότερο μπορεί.
Ένα tip για το καθάρισμα του πάνω μέρους εκεί που είναι τα τούμπα. Έχω βγάλει ένα μικρό τούμπα από μπροστά (αυτό που είναι στην μέση της πόρτας) και από εκεί με το λαιμό της σκούπας μπαίνω μέχρι επάνω και ρουφάει !!!!
Χαίρομαι που βοήθησα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125735 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γεια και από εμένα. Αυτό που ήθελα να πω στη lia77 είναι ότι ανάλογα τι πέλλετ χρησιμοποιείς χρειάζεται και αντίστοιχες ρυθμίσεις. Δηλαδή ένα μακρύκοκο πέλλετ θέλει περισσότερες στροφές από ότι ένα κοντό, για να πέσει η απαιτούμενη ποσότητα στο τασάκι για κάυση. Δεν είναι πανάκεια οι ρυθμίσεις ενός άλλου, ειδικά όταν χρησιμοποιεί διαφορετικό πέλλετ. Μπορεί να κατάλαβες βελτίωση στον καπνό αλλά να μην είναι αρκετή η ποσότητα πέλλετ. Σίγουρα θα αργεί να ζεστάνει το νερό σε σχέση με πριν. Βέβαια με το ήπιο καιρό των ημερών μας δεν είναι πρόβλημα όμως σε μια παγωνιά θα το καταλάβεις. Θέλει να ρυθμίσεις αέρα και ποσότητα πέλλετ ώστε να έχεις ικανοποιητική φλόγα, χωρίς να σου αφήνει υπολείμματα στο τασάκι αλλά και να μην έχεις τόσο δυνατό αέρα που να πετά τα πέλλετ έξω από το θάλαμο καύσης πριν τα κάψει. Τέλος ανέβασε καμιά φωτογραφία απο το τασάκι για να σε βοηθήσουμε περαιτέρω.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125738 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

chris1 έγραψε: Γεια και από εμένα. Αυτό που ήθελα να πω στη lia77 είναι ότι ανάλογα τι πέλλετ χρησιμοποιείς χρειάζεται και αντίστοιχες ρυθμίσεις. Δηλαδή ένα μακρύκοκο πέλλετ θέλει περισσότερες στροφές από ότι ένα κοντό, για να πέσει η απαιτούμενη ποσότητα στο τασάκι για κάυση. Δεν είναι πανάκεια οι ρυθμίσεις ενός άλλου, ειδικά όταν χρησιμοποιεί διαφορετικό πέλλετ. Μπορεί να κατάλαβες βελτίωση στον καπνό αλλά να μην είναι αρκετή η ποσότητα πέλλετ. Σίγουρα θα αργεί να ζεστάνει το νερό σε σχέση με πριν. Βέβαια με το ήπιο καιρό των ημερών μας δεν είναι πρόβλημα όμως σε μια παγωνιά θα το καταλάβεις. Θέλει να ρυθμίσεις αέρα και ποσότητα πέλλετ ώστε να έχεις ικανοποιητική φλόγα, χωρίς να σου αφήνει υπολείμματα στο τασάκι αλλά και να μην έχεις τόσο δυνατό αέρα που να πετά τα πέλλετ έξω από το θάλαμο καύσης πριν τα κάψει. Τέλος ανέβασε καμιά φωτογραφία απο το τασάκι για να σε βοηθήσουμε περαιτέρω.


Συμφωνώ. Σαν ειδικός γνωρίζεις περισσότερα !!!. :-)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125741 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γιώργο όπως σκέφτεσαι εσύ δρω και εγώ. Δεν διαφωνώ σε τίποτα με ότι λες. Εγώ απλά ήθελα να συμπληρώσω κάποια στοιχεία. Το αντικείμενο εργασίας μου είναι μεν μηχανολογικό αλλά όχι πάνω στο πέλλετ. Οπότε το ειδικός δεν μου αρμόζει. Όλοι είμαστε μια ομάδα.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.149 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ