Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125841 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Όσον αφορά τα νερά καλά είναι. Τώρα θερμοστάτη εξωτερικό δεν απαραίτητο να έχεις αν η σόμπα σου είναι εντός της οικίας. Εμένα είναι εκτός οπότε είναι απαραίτητος. Βέβαια ο θερμοστάτης της συσκευής είναι κοντά στην έξοδο των καυσαερίων οπότε το 26 που το ρυθμίζεις, στον χώρο σου θα είναι 22. Αν θες να έχεις ακριβέστερη ένδειξη και ρύθμιση καλό είναι να έχεις εξωτερικό θερμοστάτη. Η κατανάλωση σου είναι σε συνήθη μεγέθη αλλά αυτό είναι υποκειμενικό απο την στιγμή που δεν ξέρουμε τις εξωτερικές θερμοκρασίες της περιοχής, τα τετραγωνικά που θερμαίνεις, την θερμομόνωσή του σπιτιού κτλ. Φωτογραφία βγάλε και το τασάκι που γίνεται η καύση για να δούμε αν ''πιτσικάρησε΄΄.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125871 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Στελνω και το τασακι. Οσον αφορα το σπιτι ειναι Αθηνα Βυρωνα συνορα με Υμηττο και παγκρατι εχει καλη μονωση κουφωματα αλουμινιου και μεση θερμοκρασια σπιτιου 20 βαθμους. Η σομπα ειναι εσωτερικη αλλα κοντα στο παραθυρο στο σαλονι. Υπαρχουν ρυθμισεις για λιγοτερη καταναλωση πελλετ η αυτο εξαρτάται αποκλειστικά απο την θερμοκρασια;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125872 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Ειναι 120τμ. Το σπίτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125909 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
:(τωρα που γυρισα σπιτι παρατηρησα για 4 ωρες λειτουργιας πολυ μοαυρο τζαμι. George_kont με τις ρυθμισεις σου κανει τελεια καυση αλλα μαυριζει το τζαμι πιο πολυ απο πριν, μηπως πρεπει να αυξησω τον αερα ισχυος απο -4 σε +1; δεν ξερω καθολου γιατι μαυριζει τοσο πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125914 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: :(τωρα που γυρισα σπιτι παρατηρησα για 4 ωρες λειτουργιας πολυ μοαυρο τζαμι. George_kont με τις ρυθμισεις σου κανει τελεια καυση αλλα μαυριζει το τζαμι πιο πολυ απο πριν, μηπως πρεπει να αυξησω τον αερα ισχυος απο -4 σε +1; δεν ξερω καθολου γιατι μαυριζει τοσο πολυ.


Σε όλους μαυρίζει το τζάμι συνήθως από την 2 μέρα. Το πέλλετ δεν μας είπες που χρησιμοποιείς. Υπενθυμίζω ότι το δικό μου είναι το Eco pellet, κοντό σε μέγεθος. Εαν πας των αέρα στο +1 θα σου τα πετάει όλα έξω από το τασάκι σαν ποπ κορν. Δεν πρέπει να έχεις ποπ κορν και ειδικά άκαφτα. Βάλτο στο -3, αλλά νομίζω δεν θα γίνει και τίποτα. Η καμινάδα σου πως είναι? 4 ώρες δουλεύει ασταμάτητα με θερμοκρασία 25 και νερά 60. Είναι φυσιολογική η κατανάλωση. Σ εμένα για π.χ. με θερμοκρασία δωματίων 21 (εκεί που είναι ο εξωτερικός θερμοστάτης), στο σαλόνι που είναι ο λέβητας δεν κάθεσαι!!!! Νερά πάντα 60 αλλά και εγώ όταν κλείσει έχω πίεση στο 1,2-1,3 και θερμοκρασία νερού 35. Υπόψη ανάβει κάθε 3-4 ώρες για 1 ώρα για θερμοκρασία 20-21 και νερά 60.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125920 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: Καλημερα σε ολους. Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις ειναι πολυτιμη η βοηθεια σας. Σας στελνω τις φωτο για να δειτε. Και εχω ακομα 2 ερωτησουλες.
Δεν εχω βαλει εξωτερικο θερμοστατη ειναι απαραιτητος;
Τον θερμοστάτη της σομπας εχω στους 26. Την αναβω συνηθως στις 5 το απογευμα και δουλευει μεχρι τις 9.30 περιπου το πρωι καταναλωνοντας 1 1/2 τσουβαλακι πελλετ. Ειναι καλο η καιει αρκετα; το νερο ειναι συνηθως στους 56 βαθμους και καινε τα σωματα αλλα οταν πεφτει στους 24 μεχρι ναξανανοιξει ειναι στους 48 το νερο. Δεν κραταει αρκετη ωρα το νερο ζεστο. Μηπως εχετε να μου προτεινετε κανενα αλλο τροπο; καικατι τελευταίο το τζαμι μαυριζει το πρωι μετα την χρηση ειναι φυσιολογικό; σας ευχαριστώ πολυυυυ
george_kont αυτες τις ρυθμισεις εβαλα που μου ειπες χτες. αυτες εχω! το πελλετ ειναι αυστριακο



Συνημμένα: 20140105_125529.jpg (53KB)
20140105_125217.jpg (24KB)
20140105_125511.jpg (19KB)
20140105_1...1-05.jpg (19KB)


Για παραπάνω ώρα και μεγαλύτερη ποσότητα ζεστού νερού χρειάζεσαι buffer. Και εγώ πριν από 1 μήνα το έμαθα από φίλο υδραυλικό. Μια αναζήτηση στο ιντερνετ θα σε βοηθήσει καθώς εγώ ότι και να σου πω θα πω χαζομάρα εφόσον δεν γνωρίζω. Πρόσεξε και το θέμα του απορροφητήρα. Οταν είναι ανοικτός και ο λέβητας συγχρόνως ο κακός χαμός.... Άνοιξε λίγο ενα παράθυρο!! Θα σου πρότεινα να αφήσεις το μηχάνημα να δουλέψει και να χαλαρώσεις διαβάζοντας το βιβλίο του. Έχει οδηγίες για όλα !!!
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by george_kont.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lia77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.140 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ