Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126511 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γιώργο ανέβασε μια φωτό του ecopellet.Όλα οικειοποιούνται την λέξη eco και δεν ξέρουμε ποιο είναι ποιο. Με ενδιαφέρει για του χρόνου.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george_kont

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126532 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

chris1 έγραψε: Γιώργο ανέβασε μια φωτό του ecopellet.Όλα οικειοποιούνται την λέξη eco και δεν ξέρουμε ποιο είναι ποιο. Με ενδιαφέρει για του χρόνου.


Ορίστε. Αυτό έχω. Στην ανάρτηση Πείτε μας το πέλλετ που χρησιμοποιείτε έχω γράψει ανάλογα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126617 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γειά σας,

Πρέπει να μου δώσετε κάποιου είδους συγχαρητήρια αφού σήμερα διάβασα αυτό το thread από το πρώτο ως το τελευταίο μήνυμα...

Ο λόγος είναι ότι έχω τον Θάλεια τον 60άρη, και έχω περάσει τα πάνδεινα από τον περασμένο Ιανουάριο που τον έθεσα σε λειτουργία, πλήθος προβλημάτων αλλά δε θα σας ζαλίσω με τα παλιά

Αυτόν τον καιρό το μηχάνημα απλά δεν κάνει έναυση, στη φάση που πρέπει να δω φλόγα, βλέπω μόνο καπνό να κόβει βόλτες στον θάλαμο καύσης

Για να ανάψει, τον κάνω reset σε ΣΒΗΣΙΜΟ, και τότε δίνει φούλ αέρα και παίρνει μπρος σχεδόν αμέσως, οπότε τον ξαναγυρνάω σε έναυση και μένει ανοικτός, μόνο που δεν πρέπει ποτέ να κλείσει και συνεπώς με την αδελφή μου που έχει το δεύτερο διαμέρισμα συνεννοούμαστε να το έχουμε μια αυτή μια εγώ με θερμοστάτη ανοικτό ώστε να μείνει ανοικτό ως αργά το βράδυ

Ο λόγος που δεν κάνει έναυση παρότι του έχουμε τον μεταβατικό αέρα στο +10, είναι ότι απλά δεν δίνει αέρα όταν πρέπει να δώσει. Το πέλετ αρχικά ακουμπάει και κατόπιν καλύπτει την αντίσταση, αλλά μόνο καπνό βγάζει που όπως ήδη έγραψα κινείται νωχελικά, δεν υπάρχει ροή αέρα

Το άλλο πρόβλημα ειναι ότι πριν λίγες εβδομάδες μου έβγαλε συναγερμό εξαγωγης καυσαερίων, και από το εργοστάσιο μου είπαν να σετάρω "έλεγχος στροφών --> ΟΦΦ", και έτσι από πληροφορίες ΔΕΝ μπορώ να δω τις στροφές του ανεμιστήρα

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΛΟΙΠΟΝ να με βοηθήσετε, ας μου πει κάποιος τι στροφές βλέπει κατά την έναυση... είμαι περίεργος, τι στροφές θα έπρεπε να έχει το φαν τι στιγμή μάλιστα που του έχω τον αέρα στο +10 μετά από σύσταση του εργοστασίου... μου έχουν πει πως μπορεί να χρειαστεί νέο πρόγραμμα στον εγκέφαλο αλλά ως τώρα κινούνται πάρα πολύ αργά... το κατάστημα που μου τον πούλησε είναι εντάξει ως άνθρωποι αλλά δεν ξέρουν το μηχάνημα καθόλου, δεν μπορούν να βοηθήσουν. Υποφέρουμε πράγματικά με το μηχάνημα, περνάμε διαδικασία 10 λεπτών για να πάρει μπρος και να ζεσταθούμε μετά από 45 λεπτά, ΟΤΑΝ είμαι σπίτι για να κάνω την έναυση, διαφορετικα η αδελφή μου δεν μπορεί... επενδύσαμε τόσα χρήματα πέρυσι, ανεβαίνω διαρκώς στην ταράτσα για καθαρισμό, για τροφοδοσία, για έλεγχο, για επαναρύθμιση, οι γείτονες όταν δεν παίρνει μπρος μας κράζουν για τον καπνό, έχουμε δεινοπαθήσει με αυτό το μηχάνημα 12 μήνες τώρα... αναρίθμητες "αποτυχημένες εναύσεις"...

Ευχαριστώ που με διαβάσατε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126620 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλώς όρισες. Όπως βλέπεις έχουμε κάνει κανονικό ημερολόγιο εδώ μέσα. Εαν σου είναι εύκολο πες μας : τύπο πέλλετ, καμινάδα, που είναι ο λέβητας και τις ρυθμίσεις σου. αν και απ ότι βλέπω μάλλον κα΄τι παίζει με τον ανεμιστήρα καυσαερίων. Οταν έχεις alarm καυσαερίων εξαγωγή
1. θέλεις καλό καθάρισμα
2. Ανεβάζεις την μέγιστη τιμή λίγο στο 230 για π.χ. Alarm θερμοκρασίας Καυσαερίων > 230 C
Οσο αφορά το θέμα της έναυσης πάλι βλέπω τον ανεμιστήρα σου να έχει θέμα...... Μήπως λέω μήπως από κάτω βγάζοντας το πορτάκι δεν τον έχεις καθαρίσει ποτέ και στούμπωσε? !!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126624 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
έχω προέναυση 1 στα 180 για να ζεστάνει καλά η αντίσταση (τη βλέπω που κοκκινίζει)

προέναυση 2 στα 80 περίπου, πέφτει αρκετό και καλύπτει κάποια στιγμή την αντίσταση

το πέλετ είναι το Technopellet, από οξιά, πιστοποιημένο, καλό πρέπει να είναι, έχει μάλλον μικρά κομμάτια, και δεν έχει υγρασία, μου είπαν από το εργοστάσιο να κάνω το αλάνθαστο τεστ, να βάλω κλειστή σακούλα δίπλα σε ζεστό σώμα καλοριφέρ και να εξετάσω για φυσαλίδες, δεν βγαίνει ούτε μισή φυσαλίδα

κοχλία χαμηλό και ψηλό δεν έχει νόημα να σας πω αφού δεν έχει να κάνει με έναυση, τον έχω στα 1 και 2 σε κάθε περίπτωση, ναι ξέρω είναι χαμηλός το κάνω για οικονομία καυσίμου

στην πλατη του καυστήα υπάρχει γωνία 45 για να ανέβει λίγο, 50εκ πιο πέρα άλλη μια χωνία 45 για να έλθει οριζόντια, μετά τρύπημα στον τοίχο και ταυ, και μετά 3μ ακριβώς κατακόρυφα, μονωμένη 80/130

Καθαρισμό έκανα πλήρη το καλοκαίρι, τον ανάψαμε πρώτη φορά αρχές Δεκεμβρίου, στον καθαρισμό βρήκα λίγα πράγματα, καθαρίσαμε και καμινάδα αλλά ΟΧΙ τη διαδρομή ΠΡΟΣ την καμινάδα, πάντως όταν ήλθε και είδε το μηχάνημα πριν 2 εβδομάδες ένας τεχνικός εκπαιδευμένος στην ΜΙΚ, δεν είδε κανένα πρόβλημα, μαλιστα κατά διαβολική σύμπτωση το μηχάνημα μπροστά του έκανε έναυση και έτσι έφυγε!!

σημειώνω πως τα τούμπα έχουν τα ελάσματα

όταν δουλεύει έχω ομαλή καύση και θερμοκρασία καυσαερίων μεταξύ 115 και 140, ομαλά πράγματα

Την κίνηση για έλεγχο στροφών στο ΟΦΦ μου την είπε ο μηχανικός παραγωγής του εργοστασίου, δεν μου είπε τίποτε άλλο, για καθάρισμα ή κατι άλλο, μου είπε ξεκάθαρα πως ΔΕΝ μπορούμε να αποφύγουμε αυτή την αλλαγή αν θέλουμε να μη βγαίνει αυτό το αλάρμ

Πάντως κατά την έναυση ο καπνός κινείται χωρίς καμία βία όπως θα περίμενα αν είχε σωστό αέρα τι στιγμή μαλιστα που έχουμε συμφωνήσει με το εργοστάσιο να βάλουμε +10 μεταβατικό αέρα, και το φαν δεν ακούγεται καθόλου, γι' αυτό ξαναρωτώ, εσέις τι στροφές βλέπετε τότε (εγώ βλέπω 49 στροφές δηλαδή μούφα γιατί απλά έχω σετάρει έλεγχο στροφών ΟΦΦ, οπότε η ένδειξη είναι άκυρη)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126629 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

george_kont έγραψε: Μήπως λέω μήπως από κάτω βγάζοντας το πορτάκι δεν τον έχεις καθαρίσει ποτέ και στούμπωσε? !!!!!!!!


Το καλοκαίρι άνοιξα ΔΥΟ πορτάκια, αριστερά κέντρο κάτω από το καζάνι, έβαλα τη σκούπα και ρούφηξε τα πάντα (που δεν ήταν πολλά!)

Και το αριστερό στο βάθος που αποκαλύπτει το φαν, το καθαρισα κι αυτό από λίγα υπολείμματα

για μένα υπάρχει βλάβη στο hardware/software, που εκδηλώνεται κατά την έναυση: δεν δίνεται η σωστή εντολή για μεταβατικό αέρα, το φαν στη φάση εκείνη μάλλον είναι απλά ακίνητο, και έτσι παρότι η αντίσταση καίει δεν μπορεί να γεννηθεί η φλόγα

σε ΟΛΕΣ τις άλλες φάσεις λειτουργίας τα πράγματα είναι ομαλά

από το εργοστάσιο ήταν ΄ετοιμος ο φίλος να στείλει νέο τσιπ, του είπα "άσε μη βιαζόμαστε, ας το δει ξανά ο τεχνικός σου εδώ στην Αθήνα μια φορά που ΔΕΝ θα κάνει έναυση, να δει κι εκείνος τι μπορεί να φταίει"

δε θέλω να φέρουν ΄νεο τσιπ και μετά να αποδειχθεί πως έφταιγε κάτι άλλο, δε θέλω να δώσω δικαιώματα σε κανέναν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ