Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126648 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το μεγάλο πρόβλημα της εταιρείας είναι η υποστήριξη διότι 2 άτομα προσπαθούν να καλύψουν όλη την Ελλάδα.

Φίλε bobus όταν καθάριζεις την σόμπα ανοίγεις και το πάνω καπάκι; Το πρώτο που πρέπει να εξασφαλίσεις είναι η καθαρή διαδρομή ώστε να μην εμποδίζεται η κίνηση των καυσαερίων και έπειτα να κάνεις σωστές ρυθμίσεις. Το off στον έλεγχο στροφών δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα και δεν θα έπρεπε να σε εμποδίζει να δείς τις στροφές.
Εσύ που έχεις ρυθμίσει τις στροφές του αέρα (min & max);

Μήπως όταν ταίζει αρχικά το πέλλετ σου είναι πολύ κοντό και πιθανόν να είναι και λίγο τριμμένο και έχει σκόνη, δεν υπάρχουν δίοδοι και δεν περνά αέρας; Οταν το κάνει σβήσιμο έχεις δυνατό αέρα και τα παρασέρνει γι άυτό και ανάβει. Δοκίμασε 2 τσουβαλάκια ένα καλό πέλλετ.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126649 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
και πάλι δεν μου απαντάς

στην αρχή όταν βλέπεις την ΠΡΩΤΗ φλόγα, τότε η θερμοκρασία καυσαερίων σου είναι ΠΟΛΥ κάτω από 60, ΤΟΤΕ πόσες στροφές βλέπεις;;;;

και σε μένα όταν πάρει με το μπακάλικο τρόπο που σου είπα, αρχίζει να ανεβάζει θερμοκρασία καυσαερίων και όταν φτάσει στους 55 (εκεί το έχω) τότε και σε μένα παίρνει το φαν στροφές και όλα πάνε καλά στο εξής, ΑΛΛΑ σε μένα ο αέρας ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΥΣΗ είναι ΨΟΦΙΟΣ

γι' αυτό προσπαθώ να μάθω εσείς τι αέρα έχετε σε ΕΚΕΙΝΗ τη φάση, όχι μετά...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126651 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

chris1 έγραψε: Το μεγάλο πρόβλημα της εταιρείας είναι η υποστήριξη διότι 2 άτομα προσπαθούν να καλύψουν όλη την Ελλάδα.

Φίλε bobus όταν καθάριζεις την σόμπα ανοίγεις και το πάνω καπάκι; Το πρώτο που πρέπει να εξασφαλίσεις είναι η καθαρή διαδρομή ώστε να μην εμποδίζεται η κίνηση των καυσαερίων και έπειτα να κάνεις σωστές ρυθμίσεις. Το off στον έλεγχο στροφών δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα και δεν θα έπρεπε να σε εμποδίζει να δείς τις στροφές.
Εσύ που έχεις ρυθμίσει τις στροφές του αέρα (min & max);

Μήπως όταν ταίζει αρχικά το πέλλετ σου είναι πολύ κοντό και πιθανόν να είναι και λίγο τριμμένο και έχει σκόνη, δεν υπάρχουν δίοδοι και δεν περνά αέρας; Οταν το κάνει σβήσιμο έχεις δυνατό αέρα και τα παρασέρνει γι άυτό και ανάβει. Δοκίμασε 2 τσουβαλάκια ένα καλό πέλλετ.


εννοείται πως καθάρισα τα πάντα, έβγαλα καπάκι καζανιού, καθάρισα με σωστή βούρτσα τους αυλούς και τα ελάσματα, συν τα δύο πορτάκια αριστερά

στροφές μιν/μαξ δεν θυμάμαι αλλά δεν έχει σημασία, αυτές μετράνε στην ΟΝ φάση, όχι στην έναυση, η ΟΝ φάση όπως ήδη έγραψα πάει σφαίρα

όντως το πέλετ είναι μικρό και έχει και σκόνη, ΑΛΛΑ στην αρχή ΠΡΙΝ σκεπάσει την αντίσταση και την "πνίξει", γιατί δεν παίρνει; βλέπω πότε-πότε καμιά μικρή σπίθα αλλά σβήνει γιατί (όπως πιστεύω) λείπει ο απαιτούμενος αέρας

ΠΟΙΟ πελετ να δοκιμάσω; μη μου πείς GN/SCHWEIGHOFFER των 360Ε, δεν μπορεί ΜΟΝΟ αυτό να έιναι καλό σε όλη την Αθήνα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126653 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Με το πρώτο γέμισμα έχω 500 και αμέσως μετά φτάνει 750 στροφές και δίνει πριν καν ανάψει η φλόγα !!! Με την πρώτη φλόγα 1500.
Στροφές min δεν παίζει ρόλο στην έναυση? Είναι μόνο για την φάση Eco? Είσαι σίγουρος?
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by george_kont.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126656 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

george_kont έγραψε: Με το πρώτο γέμισμα έχω 500 και αμέσως μετά φτάνει 750 στροφές και δίνει πριν καν ανάψει η φλόγα !!!


ε αυτό ήθελα να μάθω, και έχεις αέρα μεταβατικό μηδέν, εγώ έχω ΣΥΝ ΔΕΚΑ δηλαδή τερματισμένο, και δεν ακούω το παραμικρό ήχο από το φαν, και βλέπω τον καπνό που βγάινει να σουλατσάρει νωχελικά αριστερά-δεξιά μέσα στο θάλαμο, ΑΠΟ+ΚΛΕΙΕΤΑΙ να δουλέυει το φαν σε τέτοιες στροφές και να βλέπω/ακούω τα παραπάνω... Πως να βγει φλόγα μετά, είναι δυνατόν;

ωραία έχω επιχείρημα να πω στο εργοστάσιο... :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126658 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Θα πρότεινα να πάρεις 2 τσουβαλάκια και μόνον για δοκιμή ώστε να αποκλείσεις την πιθανότητα του πέλλετ. Αν δεν αλλάξει κάτι και δεν υπάρχει κάτι άλλο παθολογικό στην όλη εγκατάσταση ζήτα (αν δεν μπορούν να έρθουν και είναι και δωρεάν) έναν νέο σωστά ρυθμισμένο εγκέφαλο. Τοποθετείται εύκολα. Κάποιες ρυθμίσεις της έναυσης ρυθμίζονται μόνον μεσώ software.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ