Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128849 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλημερα σε ολους. scouter θελω να σε ρωτησω δυο πραγματα.
α) αερα η σομπα σου παιρνει απο μεσα απο το χωρο που την εχεις η απ εξω;
β)αναμεσα στις αυτονομες εναυσεις καθαριζεις το τασακι;;
:dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128922 από scouter
Απαντήθηκε από scouter στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: καλημερα σε ολους. scouter θελω να σε ρωτησω δυο πραγματα.
α) αερα η σομπα σου παιρνει απο μεσα απο το χωρο που την εχεις η απ εξω;
β)αναμεσα στις αυτονομες εναυσεις καθαριζεις το τασακι;;
:dry:


lia έχω τη σόμπα/λέβητα στο χώρο του λεβητοστασίου (14 τετραγωνικα) μαζί με μια 30αρα πάλι thalia+ και όπως καταλαβαίνεις τραβάνε και οι δύο αέρα από αυτόν το χώρο δουλεύοντας απροβλημάτιστα
το τασάκι το καθάρισα την Κυριακή στον εβδομαδιαίο καθαρισμό

για πες μου όμως, τι σού είπε ο τεχνικός? βασικά ήταν ο ίδιος που έκανε την εγκατάσταση ή άλλος?
αν είσαι περιοχή Ωραιοκάστρου ή κοντά μπορεί να κανονιστεί επίσκεψη από τον τεχνικό που βοήθησε εμένα

αλλά 25,4 τρις $ gross value σε OTC και άλλα περίπου 50 τρις $ notional σε exchange traded futures και options. Η έκθεση μέσω exchanges γίνεται cleared κάθε μέρα με mark-to-market και margining ενώ πολλά OTC παράγωγα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lia77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128944 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
scouter ειμαι αθηνα δυστυχως. ο υδραυλικος μου ειχε κανει την εγκατασταση της σομπας οπως και την αποκοπη απο την κεντρικη θερμανση. Διπλα στο μπουρι που περασε ανοιξε και μια τρυπα για να περνει αερα απο εξω η σομπα. Αυτη την εβγαλε ο τεχνικος και αφησε να παιρνει αερα η σομπα μεσα απο το σπιτι. Πολυ καλυτερη καυση, λοιπον, ανεβαζει θερμοκρασια σε χρονο ρεκορ των σωματων, δεν μαυριζει τζαμι αλλα παλι προβλημα στις αυτοματες εναυσεις. Σημερα μαλιστα αργουσε να αναψει και μολις ανοιξα το πορτακι να δω τι γινεται αναψε σαν να ειχε αναγκη απο αερα. Αυξησα των αερα μεταβατικων λοιπον σε +6 να δω τι θα γινει. Συνεχιζει παλι λοιπον τ ιδιο προβλημα. :sick: :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128973 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το θεωρώ πιο σωστό να παίρνει αέρα από μέσα. Εαν ψάξεις υπάρχουν πλέων καμινάδες που χρησιμοποιούν την ζέστη από τα καυσαέρια για τροφοδοσία. Lia77 βάλε όλες σου τις ρυθμίσεις στο 0..... και δοκίμασε, αν και πιο παλιά όλα δούλευαν κανονικά είχες γράψει. Εάν άλλαξες πέλλετ πρέπει να κάνεις νέες ριθμύσεις. Τι πρέπει να δεις....
Το πέλλετ στην τροφοδοσία κοχλία στο ελάχιστο... Εκεί κάνει την τροφοδοσία όταν είναι για έναυση, το πέλλετ μετάβασης (σαν μικρο ρύθμιση)καθώς και τον αέρα καυσαερίων στο min. Οταν έχεις άκυρο άναμμα στο αυτόματο το ποτηράκι είναι γεμάτο? Κόψε πέλλετ τροφοδοσία, βγάζει καπνό και πάει τρελά προς τα πάνω δώσε λίγοοοο πέλλετ και κόψε λίγο τον αέρα έναυσης? Εχωντας τον αέρα μεταβατικών στο +6 σίγουρα από την ένταση του αέρα το πέλλετ δεν φτάνει κάτω στο ποτηράκι και αν φτάσει και ανάψει σιγά σιγά η ένταση του αέρα την σβήνει. Δες από πίσω την έξοδο της καμινάδας σου να είναι καθαρή αφού έχεις τόσο ''δυνατό πέλλετ'' θα έχεις και πάρα πολλή στάχτη. Ολα είναι θέμα ρυθμίσεων και υπομονής.
Στην παραπάνω ερώτηση σου...
1. Αέρα παίρνω μέσα από το σαλόνι (εκεί που είναι ο λέβητας)
2. Καθαρίζω το τασάκι κάθε 4 μέρα (το δικό μου πέλλετ δεν είναι τόσο ''δυνατό'', έχω το Eco pellet το ελβετικό, και έχω σχεδόν καθόλου στάχτη. Σε 50 λεπτά έχω θερμοκρασία νερού 60-64.
Όλα αυτά εμπειρικά. Ο τεχνικός ή ο υδραυλικός ξέρει καλύτερα. ...
Δεν χάνεις και τίποτα να πειραματιστείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128979 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γιώργο καλημέρα. Ο αέρας καύσης θα πρέπει να προέρχεται από έξω. Πρώτον διότι αν χρησιμοποιείς τον εσωτερικό αέρα, θα σου έρχεται μέσω χαραμάδων - οπών κρύος εξωτερικός αέρας στο εσωτερικό του σπιτιού σου, λόγω της υποπίεσης που δημιουργείται. Δεύτερον μειώνεται η ποιότητα του αέρα περιβάλλοντος που εισπνέεις και τρίτον αν το σπίτι σου είναι καλά σφραγισμένο με αεροστεγή πορτοπαράθυρα, τότε δεν θα επαρκεί ο αέρας για σωστή καύση.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Still

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #129043 από george_kont
Απαντήθηκε από george_kont στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Εχεις δίκαιο, αλλά δεν νομίζω να μην είναι επαρκείς ο αέρας σε ένα σπίτι με πορτοπαράθυρα. Κάτω χαμηλά έχουν κάτι μαύρες τάπες τα αλουμίνια τις βγάζεις και είσαι κομπλέ. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι άλλο να ρίχνεις για την καύση αέρα με 5 εως 10 βαθμούς (εξωτερικού) και άλλο 18-22 (εσωτερικού). Αυτό που λέω είναι και ότι φαίνεται στην φωτογραφία.... Εκτός αν το ερμηνεύω λάθος. www.siopis.gr/e-shop/index.php?route=pro...oduct&product_id=226 .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ