Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

ΘΕΜΑ: Λέβητας Thalia 20 kW

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44712

Kαλημέρα σε όλους !
Νέο μέλος στο forum σας απο σήμερα αφού έγινε έναρξη εχθές του νέου λέβητα thalia 20 kw. Nα σημειώσω οτι ο λέβητας συνδέθηκε σε μονοκατοικία 80 τ.μ. και επιδαπέδια θέρμανση. Είμαι ενοικιαστής του συγκεκριμένου και όχι ιδιοκτήτης.
Πρώτα απ'όλα να σημειώσω οτι είμαι παντελώς άσχετος σε τεχνικά θέματα και απλά ήμουν παρόν στην "enafsi" και παρακολουθούσα τον ιδιοκτήτη ο οποίος τυγχάνει να είναι και επίσημος εγκαταστάτης παρόμοιων μονάδων ενεργειακής θέρμανσης.
Πρώτες εντυπώσεις... απροσδιόριστες όσον αφορά την λειτουργικότητα, είναι ακόμα πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Το μενού φαίνεται εύκολο στη ροή του αν ξέρεις τι είναι αυτό που πρέπει να ρυθμίσεις… είναι βέβαια σε greekglish...αφού διάβασα το εγχειρίδιο χρήσης δε μπορώ να πω ότι μου φαίνεται και τόσο απλό όταν κάποιος είναι άσχετος σαν εμένα και πιστεύω οτί συμπάσχουν αρκετοί. Αυτό που μπορώ να πώ είναι ότι ο προμηθευτής ξέχασε να βάλει κάποια «ελατήρια» (όπως είπε ο ίδιος σε τηλεφωνικη επικοινωνία - κυριακάτικα, μπράβο !)με αποτέλεσμα να βγάζει από την αρχή προβλήματα και σφάλματα ο λέβητας. Κατ’ αρχήν δεν ανέβαζε θερμοκρασία νερού πάνω από 48 δεν ξέρω αν φταίει ο λέβητας σε αυτό ή αν υπάρχει κάποια διαρροή που υποψιάζεται ο ιδιοκτήτης… Δεύτερον μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας έβγαλε alarm για υψηλή θερμοκρασία καυσαερίων και ο λέβητας έκλεισε μετά από λίγο. Κάνοντας πάλι έναρξη μετά από μισή περίπου ώρα ξαναδούλεψε κανονικά μέχρι που μετά από ένα δίωρο περίπου ξαναέβγαλε το ίδιο alarm. Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην έλλειψη των ελατηρίων που απ’ ότι είπε ο προμηθευτής του λέβητα θα τα στείλει σήμερα (άντε να δούμε) ή φταίει κάτι άλλο. Λόγω του ότι η θέρμανση είναι επιδαπέδια άργησε πολύ να ζεστάνει το χώρο, μπορεί βέβαια να φταίει και το ότι δεν ανέβαζε θερμοκρασία νερού πάνω από τους 48…. οι ρυθμίσεις δεν πολυπειράχτηκαν από τον εγκαταστάτη, υποτίθεται ότι ήταν ρυθμιζμένο από τον προμηθευτή.
Το pellet που χρησιμοποιήσαμε είναι ahira.
Αυτά σαν πρώτη εντύπωση προς ενημέρωση αν και πολύ νωρίς για συμπεράσματα. Μόλις μπούν τα ελατήρια και δουλέψουν όλα σωστά θα ενημερώσω… χαίρομαι πάντως που έχω ένα λέβητα ελληνικής κατασκευής που αν εξαιρέσεις τα προβληματάκια που ελπίζω να λυθούν , φαίνεται (και ελπίζω) να μην υστερεί έναντι των εισαγώμενων. Όποιος φίλος έχει παρόμοιο ή ίδιο λέβητα, τον προσκαλώ σε ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων…
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν από KERBEROS.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44715

• Sp4wN
  • Το Άβαταρ του/της Sp4wN
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Δέν ελπίζω τίποτε.Δέ φοβάμαι τίποτε.Είμαι άφραγκος
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες323
    • Κάρμα: 53
Καλώς όρισες και καλές καύσεις εύχομαι.Βάλε άν θέλεις και ένα nickname(ψευδώνυμο)για να μήν αναφερόμαστε σε σένα με το email σου :P
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν από Sp4wN.

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44716

• rivol
  • Το Άβαταρ του/της rivol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Universaljolly Maxi C
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες62
    • Κάρμα: 4
Σε ενδοδαπέδια θερμανση δεν χρειάζεσαι υψηλές θερμοκρασίες νερών στο κύκλωμα γιατί θα στα πετάξει όλα. Φαντάζομαι ότι το ξέρεις ήδη αυτό, οπότε το 48 του λέβητα είναι υπεραρκετό.

Και κάτι ακόμα, δεν την λειτουργούμε όπως την συμβατική θέρμανση δηλαδή την ανάβουμε καποιες ώρες το πρωί και μετά το βράδυ. Το ιδανικό είναι να την βαλεις σε λειτουργιά μέχρι να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο και να συντηρείς αυτή την θερμοκρασία μέχρι την άνοιξη, θα δεις στο τέλος ότι και 40 βαθμού στο κύκλωμα του λέβητα είναι αρκετοί.
Αλέξης

Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν από rivol.

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #44732

Αγαπητέ Sp4wN, δε μπορώ να αλλάξω το nickname μου μετά την εγγραφή, δυστυχώς !

rivol, ναί, αυτό το γνωρίζω. Δεν είχα σκοπό να κλείσω καθόλου το λέβητα αλλά μου έβγαλε το alarm και έκλεισε απο μόνος του. Πάντως μετά απο τα 2 alarm και τις επανεκιννήσεις μόλις έπιασε θερμοκρασία μέσα στο σπίτι μετά απο αρκετές ώρες (22 βαθμούς το είχαμε βάλει που τελικά ήταν πραγματικά υπερβολικό), δεν δούλεψε καθόλου ο λέβητα για κανα 3ωρο... κρατούσε θερμοκρασία πολύ χαλαρά. Λόγω του προβλήματος με τα ελατήρια και την υπερθέρμανση καυσαερίων μου είπε ο ιδιοκτήτης να το κλείσω το βράδυ τον θερμοστάτη και έτσι έκανα. Οταν έκλεισα λοιπόν έλεγε μέσα στο σπίτι 21.9 βαθμούς... το πρωί στις 7 που ξύπνησα έλεγε 20,5. Δεν έιχα παρόμοια εμπειρία απο επιδαπέδια θέρμανση αλλά το οτι κράτησε θερμοκρασία τόσο υψηλή σε μονοκατοικία που την τρώει το αγιάζι είναι πολύ καλό. Η ζέστη στο μεταξυ μέσα στο σπίτι πολύ "γλυκιά", δεν ξέρω πως να την περιγράψω. Ακόμα και να μη μου το πρότεινε ο εγκαταστάτης έτσι θα το λειτουργούσα, συνεχόμενα μέχρι την άνοιξη. Ίσως κανα σβησιματάκι στα αερίσματα του σπιτιού αλλά αυτό θα το δω εμπειρικά.

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48493

• chris1
  • Το Άβαταρ του/της chris1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • six sigma
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες43
    • Κάρμα: 2
Έχεις κάποιο νεότερο με τον λέβητα;Λύθηκε το πρόβλημά σου;
Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Τελευταία διόρθωση: 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν από γιαννης-δραμα.

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48652

• chris1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • six sigma
Ευτυχώς τέλειωσε γρήγορα το πρόβλημά σου. Τι πέλλετ έκαψες;
Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #48570

Καλημέρα...
Την περασμένη τρίτη μπήκαν τα ελατήρια και ναι, λύθηκε το πρόβλημα. Τέλος με την υπερθέρμανση καυσαερίων και με τα σβησίματα. Ο λέβητας δουλεύει κανονικά και ο θερμοστάτης στο σπίτι είναι ρυθμισμένος στους 21 βαθμούς. Πάντως ζεστό νερό έχω μόνο μετά απο ανάμματα του λέβητα , τα οποία είναι πολύ αραιά και η θερμοκρασία του νερού είναι αυτή του λέβητα, περίπου 40.

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #49083

Έκαψα AHIRA. Χθές άνοιξα πρώτη φορά το συρταράκι και το άδειασα... ήταν σχεδόν γεμάτο. Το ποτηράκι καθαρότατο, χωρίς ίχνος απο αυτό που λέτε γκλίνκερ και μου έκανε εντύπωση. Κακοτεχνία θεωρώ το πορτάκι και το μηχανισμό του, άσε που το τζαμάκι ράγισε τη δεύτερη μέρα λειτουργίας. Απο την περασμένη τρίτη που λύθηκε το πρόβλημα με τα ελατήρια έχω κάψει 8 σακούλες (7 ημέρες), ο θερμοστάτης μόνιμα στους 21. Το ahira το αγοράζω 289 € τον τόνο απο τοπικό έμπορο. Απ' ότι υποψιάζομαι chris έχεις τον ίδιο λέβητα. Τί καίς εσύ ? Έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο πελετ μεγαλύτερης απόδοσης ?

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 7 Μήνες πριν #49088

• chris1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • six sigma
Σωστά κατάλαβες, έχω τον ίδιο λέβητα. Εγώ χρησιμοποιώ της Biotherm. Εξαιρετικό χωρίς κλίνκερ κτλ. Το συρτάρι στάχτης το άδειασα μετά από 30 ώρες λειτουργίας. Έως τώρα έχω δοκιμάσει διάφορα πέλλετ (για δοκιμή βέβαια) στον λέβητα όπως το Αυστριακό, Bioenergy Point, Alfa Wood, ένα Σέρβικο no name, και παρατήρησα ότι όλα τα έκαψε απροβλημάτιστα. Δεν μπορώ να πω ότι όταν είδα τον λέβητα με κέρδισε με την ποιότητα κατασκευής του αλλά με εντυπωσίασε η άριστη λειτουργία του. Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εγώ δεν είχα. Πιστεύω πως είναι value for money.

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57127

• stelios_STI
  • Το Άβαταρ του/της stelios_STI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες36
    • Κάρμα: 1
φιλε μου τι ελατηρια ειναι αυτα που αλλαξες και ποια ειναι η χρηση τους??το προβλημα σου λυθηκε?

καλησπεριζω το φορουμ (δυστυχως με προβλημα). εχω εδω και ενα μηνα μια μοναδα νερου thalia 30kw, αλλα εδω και 3-4 μερες αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την θερμοκρασια καυσαεριων με συνεπεια διακοπη μετα απο 2 ωρες λειτουργιας. η θερμοκρασια ειναι ρυθμισμενη στους 250 βαθμους
Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57175

• chris1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • six sigma
Τα ελατήρια που αναφέρεσαι είναι οι ''κόφτρες'' της φλόγας μέσα στα κάθετα τούμπα. Μπορεί να μην έχουν τοποθετηθεί από την αρχή. Με τον εγκαταστάτη μίλησες ή την εταιρεία; Το πιο πιθανό είναι θέμα ρυθμίσεων αέρα καύσης και δοσολογίας πέλλετ.

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57177

• stelios_STI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση.
μιλησα με την εταιρια και καναμε καποιες ρυθμισεις αλλα το προβλημα παραμενει (να μην πω επιδεινωθηκε... :angry: )

αυτοι οι κοφτες που λες ειναι στα ακριανα τουμπα (αν εχω καταλαβει σωστα ποια ειναι). δεν μπορω να πω οτι εχουν πολυ καπνα, ετσι κιαλλιως μονο 900 κιλα εχω καψει

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57179

• chris1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • six sigma
Είναι μέσα στα μπροστινά και στα πίσω τούμπα. Αν υπάρχουν, τότε ρυθμίσεων είναι το πρόβλημα. Τώρα που άρχισε να κάνει πραγματικό χειμώνα το μηχάνημα απαιτείται να δουλέψει περισσότερες και συνεχόμενες ώρες. Γι΄αυτό φάνηκε το πρόβλημα που υπήρχε εξ αρχής. Ποιος έκανε τις ρυθμίσεις; Πόσο είναι η θερμοκρασία alarm καυσαερίων; Η δοσολογία πέλλετ και η παροχή αέρα στα χαμηλά και στα ψηλά; Σου αφήνει στάχτη στο ποτηράκι μετά τo alarm;

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57180

• stelios_STI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
το αρχικο προβλημα ηταν η σταχτη στο ποτηρακι, και απο εχθες αρχισε και το αλαρμ για τα καυσαερια. επικοινωνησα και αλλαξαμε τηλεφωνικα τις ρυθμισεις οπου το προβλημα με τα καυσαερια παραμενει αλλα η σταχτη μπορω να πω οτι βελτιωθηκε.
η ρυθμιση ειναι 1650 στροφες χαμηλα και 2400 ψηλα και το πελλετ ειναι 1.80 sec χαμηλα και 4.9 ψηλα
τα καυσαερια ηταν στους 200 βαθμους, τα ανεβασαμε εχθες στους 250 και σημερα επειδη εφυγα στη δουλεια το ανεβασα στους 275 (να μην παγωσει η οικογενεια) αλλα παλι εβγαλε αλαρμ...

Λέβητας Thalia 20 kW 6 Χρόνια 6 Μήνες πριν #57184

• chris1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • six sigma
Σου πετάει άκαυστα έξω. που πέφτουν στο συρτάρι; Πολύ υψηλά μου φαίνεται ο αέρας. Μόνος σου κάνεις ρυθμίσεις;
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.444 δευτερόλεπτα