Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59119 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Μην χρησιμοποιείς συρματόβουρτσα. Κάνει γρατσουνιές. Μια πλαστική για μπουκάλια είναι αρκετή μαζί με ένα πινέλο. Εγώ έκανα το αντίστοιχο καθάρισμα στα 250 κιλά και βρήκα πολύ στάχτη. Παρατήρησα ότι έφτασε έως την καμινάδα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω καθάρισμα στην καμινάδα και στο μοτέρ;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stelios_STI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59121 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δεν ξέρω και όταν πήγα δεν μου είπαν για την καμινάδα, αλλα καλα είναι να το ρωτήσουμε.

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59123 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Από την στιγμή που είδα στάχτη στο ταφ της καμινάδας με ανησύχησε πολύ διότι ο καθαρισμός εκεί και στο μοτέρ δεν είναι εύκολος το χειμώνα. Αν ρωτήσεις πες μου.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59159 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Στέλιο, η στάχτη που βρήκες επάνω στο καπάκι ήταν μαζεμένη γύρω-γύρω από τις τρύπες, απλωμένη ως τις άκρες, πως ακριβώς? (Βγάζε καμιά φωτό να έχουμε αρχείο, γιατί βλέπω πως κάνεις καλή δουλειά.) Υποθέτω πως το μέρος εκεί ευνοεί μια επικάθηση στάχτης, λόγω της στροφής 180 μοιρών που έχει να κάνει ο καπνός σε συνδυασμό με το πλάτωμα που υπάρχει εκεί πάνω. Ήδη μελετώ στο μυαλό μου μια βελτίωση στο καπάκι. Έχω κι άλλη μία που αφορά τη δεξαμενή πέλλετ με τις κλίσεις που πρέπει να υπάρχουν ώστε να πηγαίνει όλο το πέλλετ στον κολία και όχι να δημιουργείται εκείνη η σκουληκότρυπα που κάνει το Alarm 002 ναβαρέσει ενώ έχεις ακόμα μέσα πάνω από 1/4 του τσουβαλιού καύσιμο.
Σήμερα θα ανεβάσω μερικές απ το εργοστάσιο και από τη συσσώρευση πέλλετ όταν έχεις τον κοχλία γρηγορότερα απ αυτό που μπορεί να κάψει.. (στερνή μου γνώση).
chris, όταν λες βούρτσα για μπουκάλια, να υποθέσω πως ασχολείσαι με οινοποιία - ζυθοποιία? Και γώ με τέτοια καθάρισα λίγο τις άκρες, ότι έφτανα απο την πόρτα, αλλά έφαγα άλλη ήττα: βγήκε μια πολύ πολύ λεπτή μαύρη σκόνη, που λόγω κακού ελκυσμού, σηκώθηκε από το άνοιγμα της πόρτας προς τα έξω στο χώρο. Μέχρι να το καταλάβω, γέμισε ολη η κουζίνα σε ακτίνα 3 μέτρων από αυτό. Στις πλαστικές επιφάνειες κολλούσε περισσότερο και ενώ δεν φαινόταν με την πρώτη ματιά, μόλις περνούσες το δάχτυλο από πάνω, γινόταν μια δαχτυλιά με μαύρο περίγραμμα! Καθάρισμα κουζίνας μέχρι τις 3 το βράδυ. Άλλη φορά θα πάρω νάυλον μπογιατζήδων και θα διαχωρίσω το μέρος. Αυτό είναι το μειονέκτημα της τοποθέτησης της σόμπας μέσα στο σπίτι (και πού να την έβαζα στο σαλόνι που έλεγα!).

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59224 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Στέλιο, η στάχτη που βρήκες επάνω στο καπάκι ήταν μαζεμένη γύρω-γύρω από τις τρύπες, απλωμένη ως τις άκρες, πως ακριβώς? (Βγάζε καμιά φωτό να έχουμε αρχείο,


εφτασεεεε


νομιζω ειναι καλυτερα το βουρτσακι να ειναι συρματινο αλλα με μαλακο συρμα, αυτο για τα μπουκαλια ισως δεν καθαρισει καλα τα τοιχωματα και πιασει πιο ευκολα καπνα.
Γιωργο με το καπακι δεν παει το μυαλο μου τι βελτιωση μπορει να παρει γιατι οπως βλεπεις στη φωτο η σταχτη καθεται στο κεντρο.
οταν πηγα στην εταιρια μου ειπαν πως πρεπει να δουλεψει καλα το μηχανημα για να στρωσει και θελω να πιστευω οτι θα στρωσει αφου καψω αλλον ενα τονο.

ελπιζω να μην ξεκινας καθαρισμα χωρις ηλεκτρικη σκουπα...

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59366 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Πολλή στάχτη φαίνεται!
Σήμερα έκανα άλλη πατάτα και δε βρίσκω άκρη: έθεσα on τον αισθητήρα πίεσης νερού από το μενού IDRO και από τότε μου βγάζει Αλαρμ 016 καιδε μπορώ να το εξαλείψω μετίποτα. Κλείνω, ανοίγω, πάλι τα ίδια. Αν δε βρώ άκρη θα την περάσω με >αιρκοντίσιον σήμερα και από αύριο παίρνω τηλ εργοστάσιο. Ξέρει κανείς κάτι?

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ