Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59863 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Thalia plus 20 kw εχω στελιο ιδια με την thalia απλως λιγο καλυτερα μονωμενη[/quote]

Φίλε Χάρη και εγώ έχω την thalia plus th 20kw. Μπορείς να μου πεις αναλυτικά τις ρυθμίσεις σου ειδικά σε τροφοδοσία πέλλετ και αέρα καύσης (min & max); Σου αφήνει στάχτη στο τασάκι; Τι κατανάλωση έχεις ωριαία και ημερήσια;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59988 από teoted
Απαντήθηκε από teoted στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημέρα,
έχω τη Thalia plus 20kw εδώ και λίγο καιρό. Μετά από μία εβδομάδα λειτουργίας, παρατηρώντας την κατανάλωση και την θερμοκρασία καυσαερίων 180 βαθμούς, αποφάσισα να επέμβω. Μετά από πολλές προσπάθειες
κατέληξα σε θερμοκρασία καυσαερίων 140 βαθμούς, έχοντας αέρα 1880 στη μεγάλη και κοχλία 2,35s. Πιστεύω πως είμαι καλύτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60018 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

teoted έγραψε: Καλημέρα,
έχω τη Thalia plus 20kw εδώ και λίγο καιρό. Μετά από μία εβδομάδα λειτουργίας, παρατηρώντας την κατανάλωση και την θερμοκρασία καυσαερίων 180 βαθμούς, αποφάσισα να επέμβω. Μετά από πολλές προσπάθειες
κατέληξα σε θερμοκρασία καυσαερίων 140 βαθμούς, έχοντας αέρα 1880 στη μεγάλη και κοχλία 2,35s. Πιστεύω πως είμαι καλύτερα.


Σίγουρα είσαι καλύτερα. Η θερμοκρασία νερού και χώρου που είναι? ποιό πρόγραμμα τρέχεις? (ECO - MANU - AUTO) Τι μήκος μπουρί έχεις?
Σε τέτοιες τιμές ήταν η δική μου όταν είχα στο ΜΑΝU το Floga2. Είχε μικρή κατανάλωση (1,5 σακί για 10+ ώρες) αλλά ανέβαζε σιγά σιγά τη θερμοκρασία νερού και έφτανε τους 50+ βαθμούς μετά από 3 ώρες και του σπιτιού στους 22(με εξωτερική θερμοκρασία 3-6 βαθμούς, παλιά οικοδομή και κουφώματα και υγρασία Θεσσαλονίκης. Έχω μικρό μήκος μπουριού και είδα πως χρειάζομαι να αυξήσω τον αέρα καύσης για να βελτιωθεί ο ελκυσμός. 'Οταν βέβαια τώρα τελευταία τον ανέβασα υπερβολικά, είδα πως έχω αυξημένη θερμοκρασία καυσαερίων και χαμηλή νερού, δλδ έχανα τη ζέστη στα καυσαέρια.
Απ ότι αναφέρθηκε σε αυτό το θέμα, κατάλαβα πως τα μήκη της κάθε καμινάδας θέλουν και διαφορετικές ρυθμίσεις στη σόμπα, κι αυτό σημαίνει πως μάλλον δε θα μπορέσουμε να φτιάξουμε έναν μπούσουλα-τυφλοσούρτη για κάθε μάρκα πέλλετ, για όλες τις σόμπες μας. Θα μπορούσαμε όμως να βρούμε έναν τύπο που να υπολογίζει την απόκλιση της κάθε περίπτωσης. Όχι εγώ βέβαια γιατί από μαθηματικά είμαι κούτσουρο (ή μπρικέττα)..

Κατά τα άλλα, η υπόθεση με το Αλάρμ 16 της σόμπας μου μένει ως έχει, και σήμερα μου είπε ο άνθρωπος απ το εργοστάσιο πως θα χρειαστεί να έρθη ένας δικός τους με λάπτοπ για να επαναπρογραμματίσει. Αν έρθη σήμερα θα ανάψω λαμπάδα στη ΜΥΤΗΕΡΜ. Μου έκανε εντύπωση πως δεν πρέπει να έχει αισθητήρα πίεσης η σόμπα μου και θα ζητήσω διευκρινίσεις γι αυτό. Ο Στέλιος παραπάνω ανέφερε πως η δική του έχει. Μήπως βάζουν μόνο στις THalia Plus?

Σύντομα η συνέχεια..

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60254 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
δεν ειπα πιεσης Γιωργο, μαλλον διαβαζει θερμοκρασια νερου και κοβει αν υπερβει το οριο (τωρα ποσο ειναι το οριο ουτε ξερω). το θερμοστοιχειο που μετραει νερο θα το δεις αν βγαλεις το επανω καπακι, θα δεις ψηλα αριστερα ενα καλωδιο. (για ριξε μια ματια αν ειναι στη θεση του)

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60259 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

teoted έγραψε: Καλημέρα,
έχω τη Thalia plus 20kw εδώ και λίγο καιρό. Μετά από μία εβδομάδα λειτουργίας, παρατηρώντας την κατανάλωση και την θερμοκρασία καυσαερίων 180 βαθμούς, αποφάσισα να επέμβω. Μετά από πολλές προσπάθειες
κατέληξα σε θερμοκρασία καυσαερίων 140 βαθμούς, έχοντας αέρα 1880 στη μεγάλη και κοχλία 2,35s. Πιστεύω πως είμαι καλύτερα.


το αν εισαι καλυτερα εσυ θα το κρινεις. αν εισαι ικανοποιημενος με την θερμοκρασια νερου που ανεβαζει και σε ποσο χρονο την ανεβαζει. ;)
για μενα εχεις παραπανω αερα με αυτες τις στροφες του κοχλια, αν ομως δεν σου πιανει κρουστα στο τασακι τοτε εισαι οκ :)

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60300 από teoted
Απαντήθηκε από teoted στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Προς το παρών με μέση εξωτερική θερμοκρασία 3,5 και μέση εσωτερική θερμοκρασια 19 σε 24ωρη λειτουργία έχω κάψει 250 κιλά. Πιστεύετε πως ειναι καλα; Ο λέβητας δουλεύει σε θερμοκρασία 65 βαθμών και προς το παρών φαίνετε να τα πάει καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ