Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127692 από andreas72
Απαντήθηκε από andreas72 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: η φωτιά νωχελική. Άλλη μια, πιστεύω, απόδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά με την παροχή αέρα. Δεν επαρκεί για την έναυση, δεν επαρκεί και για την καύση.
Απελπισία...

μήπως παίρνει αέρα ΚΑΙ από κάπου αλλού?
πχ: από την πόρτα? κτλ?

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by andreas72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127699 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η πόρτα είναι πάντα κλειστή, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

ΧΘες έδωσα αέρα ισχύος +3 από μηδέν που ήταν και έκαψε καλύτερα στην ΟΝ φάση με τροφοδοσία 1.3

Αλλά αν ανεβάσω τροφοδοσία στα 3 που είναι μια καλή τιμή για πλήρη ισχύ, είμαι βέβαιος πως δεν θα μπορεί να το κάψει, θα συσσωρεύεται πάλι το πέλετ στο τρυπητό.

Και φυσικά στην έναυση, πάπαλα ως συνήθως. Μόνο με χειρωνακτική μετάβαση σε "σβήσιμο" παίρνει. Ως τότε, μπόλικος καπνός και τίποτε περισσότερο.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127721 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Η πόρτα είναι πάντα κλειστή, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς


Ο Ανδρεας εννοει μηπως εχει φυγει κανα κομματι απο το υαλοκορδονο απο την πορτα ή απο καποιο αλλο μερος εσωτερικα και παιρνει παραπανω (ή ξεφευγει απο καπου και εχεις λιγοτερο) αερα

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127722 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

stelios_STI έγραψε:

stelios_STI έγραψε: Ποιος οριζει ποια ειναι η σωστη φλογα; Ο κατασκευαστης; ο υδραυλικος; ο πελλετας;


Κανω παραθεση στα λεγομενα μου γιατι με ενα ψαξιμο βρησκεις πολυ πραμα στο νετ και δεν ξες που να βασιστεις.
Ενα καλο βιντεο που βρηκα και θα το δοκιμασω βλεπω οτι την "δικη μου" φλογα την ονομαζουν lazy (τεμπελικια). Σημερα εχει δοκιμες παλι... ;)


Μετα απο 1 εβδομαδα αλλαγης ρυθμισεων τα αποτελεσματα μου ειναι στροφη προς το καλυτερο με εξαλειψη του κλινκερ!!! κατεβασα σχεδον 1 δευτ. την τραφοδοσια ( απο 4.1 σε 3.2) και τον αερα (απο 1950 σε 2150) αυτη ειναι η τελικη μου ρυθμιση με καλη φλογα χωρις κλινκερ και ακαυτα και αυριο θα το λυσω οπως καθε εβδομαδα να δω τι εγινε απο σταχτη. τα βαζω με τον εαυτο μου που δεν εκανα πιο νωρις και να'ναι καλα το παιδι που αρχισαμε τα ποστ για την φλογα και με εβαλε στην πριζα!! ;)

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127724 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλησπερα!! θα μου πειτε τι τιμες εχετε βαλει στη διαρκεια προεναυσης 1 και 2 και στην διαρκεια εν θερμω :unsure: :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127728 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

stelios_STI έγραψε:

bobus έγραψε: Η πόρτα είναι πάντα κλειστή, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς


Ο Ανδρεας εννοει μηπως εχει φυγει κανα κομματι απο το υαλοκορδονο απο την πορτα ή απο καποιο αλλο μερος εσωτερικα και παιρνει παραπανω (ή ξεφευγει απο καπου και εχεις λιγοτερο) αερα


θα το κοιτάξω αλλά το θεωρώ πολύ απίθανο, θα το είχα δει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.197 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ