Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128254 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
όταν ο καυστήρας έχει κάψει για κάποιες ώρες αναπόφευκτα θα έχει στάχτη στο τρυπητό με πάχος γύρω στα 3-8χιλ. (ανάλογα πόσο χρόνο έχει κάψει), την οποία θα πρέπει να καθαρίζεις περιοδικά, εγώ χρησιμοποιώ μια συρματόβουρτσα για να τη διαλύσω και μετά τη σκούπα στάχτης, παίρνει 30" η όλη διαδικασία

όσο λιγώτερη στάχτη μένει μέσα, τόσο καλύτερη καύση κάνεις

επίσης αν η στάχτη πετρώνει και θυμίζει λίγο γυαλί, πιθανότατα έχεις κακής ποιότητας πέλετ
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128255 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: τωρα που κοιταξα το τασακι δεν ειναι γεματο με πελλετ σαν τις αλλες φορες αλλα με σταχτη!!!!!! γνωριζει καποιος να μου πει για πιο λογο;


καλημερα εχεις προσεξει εαν αναβει κανονικα αμεσως μολις καθαριζεις το τασακι;; και ας πουμε μια μερα αρχιζουν τα προβληματα;;

Αυτο που ειδες τωρα ειναι σταχτη ή μηπως κατι πιο σκληρο;;;

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128261 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ναι αναβει κανονικα. τα προβληματα αρχιζουν μολις σβησει και πρεπει να ξαναναψει μονη της μετα απο 4 ωρες χρησης. νομιζω οτι ειναι σταχτη ασπρη σαν σκονη. εχει προβλημα η σομπα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128264 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
και κατι αλλο θα μου πειτε πιο πελλετ παιρνετε και απο που; εχω πελαγωσει. ο george ειπε που ειναι αθηνα για το eco pellet. Aπο που το προμηθευεται; :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128269 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
από τις σημειώσεις μου, στις 9/1/2014:

www.pellet-eleftheriou.gr/el/27-pellets-1kg.html

schweighoffer: 363 η παλέτα
ameko: 343
ecopellets: 333

67 σακούλες στην παλέτα

ΜΕ μεταφορικά ως το σπίτι μου στα Πατήσια

Η παλέτα μπορεί να πάει ως 80 σακιά χωρίς έξτρα μεταφορικά


ΔΕΝ έχω πάρει από αυτούς, τα παραπάνω μου τα είπαν από το τηλέφωνο και τα σημείωσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128279 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: ναι αναβει κανονικα. τα προβληματα αρχιζουν μολις σβησει και πρεπει να ξαναναψει μονη της μετα απο 4 ωρες χρησης. νομιζω οτι ειναι σταχτη ασπρη σαν σκονη. εχει προβλημα η σομπα;


Αρα με λιγα λογια, οταν ειναι καθαρο αναβει και μετα την πρωτη λειτουργια σου μαζευει τοσο πολυ σταχτη λογικα φτανει μεχρι την αντισταση, εστι ωστε στην επομενη εναυση δεν μπορει να παει το πελλετ επανω της να αναψει.
Για μενα δυο πραματα συμβαινουν.
1) ή δεν επαρκει ο χρονος σβησιματος και δεν "τρωει" τα υπολειματα οταν σβηνει
2) (το πιο πιθανο) εχεις τελειως λαθος ρυθμισεις με οχι σωστη καυση και μαζευεται τοση σταχτη.

Σου προτεινω:
Να τα παρεις ολα απο τη αρχη (μην ακους ρυθμισεις απο δεξια αριστερα μπερδευεσαι πιο πολυ, δυστυχως μονη σου θα το βρεις και θα το βρεις ειμαι σιγουρος) αλλα μην πειραξεις τπτ απο την εναυση αφου αναβει κανονικα οταν ειναι καθαρο.
Δες πιο πανω που ειχα βαλει ενα βιντεο απο youtube που δειχνει τη σωστη φλογα (ξαναλεω κι εγω ημουν λαθος για ενα χρονο και τωρα ΣΩΘΗΚΑ)

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.137 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ