Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61504 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Χρειάζεσαι απαραίτητα καλύτερη θερμομόνωση. Η καλύτερη θέρμανση είναι η μόνωση.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61568 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΘΕΡΜΑΣΤΗ:

Απόψε Παρασκευή βράδυ, με αισιοδοξία και υπομονή, κατσικώθηκα πάλι δίπλα στη Θάλειά μου την 25άρα, έβαλα κι ένα ποτάκι, άνοιξα απορροφητήρα, άναψα τσιγαράκι και άρχισα τη διατριβή πάλι.

Εν ολίγοις, βρήκα μια ρύθμιση επιτέλους που δεν αφήνει περίσσεια πέλλετ στο τασάκι αλλά το καίει όλο ζωηρά και χαρούμενα. Αυτός ήταν ο πρώτος στόχος.
Η θερμοκρασία νερού ανέβαινε ικανοποιητικά αλλά μαζί της ανέβαινε και αυτή των καυσαερίων. Όταν ήταν κάπου στους 56, μετά από μισή περίπου ώρα λειτουργίας και αρχόμενη από 39, βγήκε αλάρμ καυσαερίων (ρυθμισμένο στο 230 νομίζω), ενώ για αρκετή ώρα καθόταν στο 210. Οι στροφές του αέρα ήταν 2083 για αρκετή ώρα επίσης και ο κοχλίας στα 4.05 δευτ.
Το σημαντικό πάντως ήταν πως το πέλλετ καιγόταν πολύ καλά και η στάθμη του στο τασάκι ήταν πάντα πολύ χαμηλή έτσι ώστε να παίρνει αέρα αρκετό αι να τινάζει μερικά κομματάκια κάρβουνου έξω. Αυτό το αναφέρω γιατί χτές κοιμήηκα μετον νταλγκά του ξεχειλισμένου πέλλετ.
Έχω βάσιμες υποψίες πως στον ύπνο μου επεξεργάζομαι τα δεδομένα και την άλλη μέρα βγάζω ιδέες.

Τώρα ο στόχος είναι να καταφέρω χαμηλοτερες θερμοκρασίες καυσαερίων αλλά δεν θέλω να διαταράξω την ισορροπία καύσης που βρήκα. Ετσι λέω ν αρχίσω χαμηλώνοντας τον αέρα που τον έχω 1600 με 2000 μάξ. αλλά και με Offset λειτουργιών ισχύος +2 (μεταβατικών +5). Θα ξέρετε φαντάζομαι πως το offset λειτουργιών ισχύος στο μενού τεχνικού-λειτουργία αέρα καυσαερίων, σημαίνει πως έχουμε μια μικρορύθμιση από -5 ως +5 μονάδες για τον αέρα καυσαερίων. Ε, αυτόν τον έχω στο +2 για τη λειτουργία ισχύος, που σημαίνει όταν η σόμπα καίει κανονικά, καί +5 για τη μεταβατική που σημαίνει όταν γίνεται έναυση. Έτσι το μάξιμουμ στροφών μοτέρ στις 2000 που έχω, γίνεται και 2100 ή παραπάνω (δε ξέρω ακριβώς).
Όταν τα ρυθμίσω αυτά, πιθανό να χρειαστεί και μια μείωση στο πέλλετ που πέφτει, αλλά αυτό θα το δώ εν λειτουργία.

Έχετε καμιά πρόταση από εμπειρία ή γνώση δική σας, με ποιόν τρόπο να κινηθώ?

Είναι φυσιολογικό να έχω 210 βαθμούς καυσαέρια όταν η σόμπα είναι στο Εco μενού και προσπαθεί φαντάζομαι να φτάσει το νερό στους 60 βαθμούς που το έχω ρυθμίσει?(Themostatis OFF)

Θα ρίξω και μια ματιά στα τούμπα με την πρώτη μαυρισμένη ευκαιρία, να δω μπας και είμαι και γω απ τους "τυχερούς" που δεν έχουν ελάσματα μέσα λόγω ελλειπούς παρτίδας(όπως προαναφέρθηκε στη συζήτηση) και να δώ και τι μάζεψε μέσα μετά από 95 περίπου συνολικές ώρες λειτουργίας και 10-12σακκιά πέλλετ διαφόρων ποικιλιών.
Αυτά, με τους αγωνιστικους χαιρετισμούς μου για καλό-ζεστό προεόρτιο Σαββατοκύριακο.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61639 από teoted
Απαντήθηκε από teoted στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημέρα,
είχα την εντύπωση πως αυτό που παράγει θερμότητα είναι τα καυσαέρια και όχι η φλόγα, όπως συμβαίνει και στον καυστήρα πετρελαίου όπου η μέγιστη θερμοκρασία καυσαερίων σε νορμάλ λειτουργία πρέπει να είναι 180 βαθμούς. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο θα πρέπει να υπάρχει πάντα πέλλετ μέσα στο τασάκι? Υπάρχει κάποιο βιντεάκι που να μας δείχνει το πως καίει σωστά? Σε κάποιο άλλο site είχα διαβάσει πως η μέγιστη θερμοκρασία καυσαερίων για καύσεις πέλλετ πρέπει να είναι 150 βαθμοί. Δεν υπάρχει κάποιος οδηγός? Με τις ρυθμίσεις που έχω βάλει δεν κρατάω καθόλου πέλλετ μέσα στο τασάκι και ζεσταίνομαι με καυσαέρια από 140 έως 160. 2,35 κολχία και 1850 αέρα.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by teoted.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61945 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Φίλε Γιώργο άνοιξε σύντομα να δεις τα τούμπα σου διότι είμαι σίγουρος ότι υπάρχει αρκετό υλικό για καθάρισμα. Κάνε σχολαστικό καθάρισμα και όταν θα είσαι ''καθαρός'' θα δεις ότι δεν θα ανεβαίνει η θερμοκρασία τόσο ψηλά διότι θα την πέρνει το νερό σου. Μην κάνεις ρυθμίσεις δίχως αυτό διότι μετά το καθάρισμα θα αλλάξουν τα δεδομένα σου.

Τώρα για τις απορίες σου φίλε teoted δεν νομίζω να σου απαντήσει κανείς απόλυτα. Το πώς πρέπει να καίει, σε τι θερμοκρασία καυσαερίων και τι δοσολογία είναι συνάρτηση των kw της thalia με τα kw των σωμάτων, την ποσότητα νερού που υπάρχει στο κύκλωμα (πχ αν έχεις πάρα πολλά μέτρα σωλήνων έως τους συλλέκτες), τις απώλειες και τέλος το πέλλετ που καις (πχ άλλες ρυθμίσεις θέλει ένα μακρύκοκο πέλλετ). Οδηγός δεν υπάρχει. Θα το ήθελα κι εγώ αλλά δύσκολο. Κάθε σπίτι και άλλα.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jgrigos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62044 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

teoted έγραψε: Καλημέρα,
είχα την εντύπωση πως αυτό που παράγει θερμότητα είναι τα καυσαέρια και όχι η φλόγα, όπως συμβαίνει και στον καυστήρα πετρελαίου όπου η μέγιστη θερμοκρασία καυσαερίων σε νορμάλ λειτουργία πρέπει να είναι 180 βαθμούς. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο θα πρέπει να υπάρχει πάντα πέλλετ μέσα στο τασάκι? Υπάρχει κάποιο βιντεάκι που να μας δείχνει το πως καίει σωστά? Σε κάποιο άλλο site είχα διαβάσει πως η μέγιστη θερμοκρασία καυσαερίων για καύσεις πέλλετ πρέπει να είναι 150 βαθμοί. Δεν υπάρχει κάποιος οδηγός? Με τις ρυθμίσεις που έχω βάλει δεν κρατάω καθόλου πέλλετ μέσα στο τασάκι και ζεσταίνομαι με καυσαέρια από 140 έως 160. 2,35 κολχία και 1850 αέρα.


"είχα την εντύπωση πως αυτό που παράγει θερμότητα είναι τα καυσαέρια και όχι η φλόγα, όπως συμβαίνει και στον καυστήρα πετρελαίου όπου η μέγιστη θερμοκρασία καυσαερίων σε νορμάλ λειτουργία πρέπει να είναι 180 βαθμούς." > Σε άλλη συζήτηση σε αυτό το φορουμ διάβασα πως στο πετρέλαιο είναι 180 αλλά στο πέλλετ λεως 150 είναι το ιδανικό, μάλλον για να μη χάνεται η θερμότητα στα καυσαέρια.

"θα ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο θα πρέπει να υπάρχει πάντα πέλλετ μέσα στο τασάκι?" > για να υπάρχει φωτιά μάλλον. Απ ότι παρατήρησα το ιδανικό είναι να είναι χαμηλά η στάθμη του πέλλετ στο τασάκι ώστε να κάιγεται όλο ζωηρά, παίρνοντας αέρα ελεύθερα.Α! "τασάκι" λέω το χώρο καύσης, εκεί που πέφτει το πέλλετ, όχι το συρτάρι από κάτω που μαζέυεται η στάχτη!

"Με τις ρυθμίσεις που έχω βάλει δεν κρατάω καθόλου πέλλετ μέσα στο τασάκι και ζεσταίνομαι με καυσαέρια από 140 έως 160. 2,35 κολχία και 1850 αέρα." > μιά χαρά μου φαίνονται οι ρυθμίσεις και οι αποδόσεις σου.

Chris, θα το τσεκάρω αυτό που λές, ευχαριστώ για το tip.


Τελευταίο uptate ρυθμίσεών μου:

-Αέρας 1400-2000

- Offset αέρα καυσαερίων: Μεταβατικές +5 , Ισχύος 0.

-Menou koxlia 1,60-4,50

- Δοσολογία πέλλετ: Μεταβατικές -4, ισχύος -2

-Thermostatis OFF,[ Ρύθμιση θερμοκρασίας χώρου στους 35 βαθμούς (γιατί πριν είχα 27 και η σόμπα έσβηνε μόλις η θερμοκρασία χώρου πήγαινε 27 Αυτό συμβαίνει όταν βάζουμε το Thermostatis OFF, ο θερμοστάτης παίζει ρόλο ON-ΟFF και έτσι, μόλις φτάσει στη θερμοκρασία χώρου που το έχουμε βάλει η σόμπα σβήνει στο πρόγραμμα ECO. 35 βαθμούς το έβαλα γιατί ο δικός μου θερμοστάτης χώρου είναι ο εργοστασιακός της σόμπας, δεν έβαλα εξωτερικό. Έτσι, εκεί κάτω που είναι ζεσταίνεται απ το μπουρί και πάει σφαίρα..]



- Μενού ECO

- Αλάρμ καυσαερίων 255.

- Θερμοκρασία νερού 40-60μαξ.

Αποτέλεσμα:

Σήμερα που το κάιω αρκετές ώρες με Golden Nuggets, σταθεροποιήθηκε μετά από 1,5 ώρα κατόπιν έναυσης-έως και 4.5 ώρες μετά, στους 60 βαθμούς νερου, αέρας 1546-1700, καυσαέρια 146-157, κοχλίας 2,4-2,7.

Είμαι ικανοποιημένος απ τις τιμές που έπιασα επιτέλους μετά από τόσες μέρες ψάξιμο.
Τώρα κατάλαβα γιατί είχα πολύ καπνό και βρωμιά στο μπαλκόνι μου πριν. Κοιτώ την έξοδο καυσαεριων και δε φαίνεται τίποτα, σα να μη λειτουργεί σόμπα.
Όταν είχα υπερτροφοδοσία, είχα χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων, καπνό και υγροποιήσεις πολλές.Ο παραπάνω αέρας και η μείωση τροφοδοσίας έλυσε το πρόβλημα.

Έκανα και μια απόπειρα να γυρίσω το μενού σε Stufa 2 για να κάνω άλλες ρυθμίσεις για άλλη μάρκα πέλλετ (όπω λέει το μάνιουαλ), αλλά γυρνώνωταςς στο Stufa 1 μετά, είχαν μηδενιστεί οι ώρες χρήσης και άλλαξαν τα νούμερα στις ρυθμίσεις. Ευτυχώς τα είχα σημειωμένα. Αν επιχειρήσετε να το κάνετε, έχετε το νού σας. Θα ζητήσω διευκρινίσεις γι αυτό.

Ζήτω!

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62299 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Όπως σου είπα μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις ρυθμίσεις μετά τον καθαρισμό. Πάντως κάθε 10 ημέρες θέλει ένα ολικό καθάρισμα για να είσαι σίγουρος. Εμένα ο τεχνικός της Mytherm που μου ρύθμισε την thalia το max το είχε κοχλία 6 και στροφές 1960. Έκαιγε άψογα και σε 50 λεπτά είχα 60 βαθμούς (χωρίς μαύρο καπνό). Χθες το έβαλα 5s & 1960 στρ για δουλεύει πιο πολλές ώρες με λιγότερη κατανάλωση. Επιστήμη το κάναμε :oops: :oops:

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ