Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62535 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γιώργο κοίταξα σήμερα τις φωτογραφίες σου και παρατήρησα ότι δεν φαίνεται πουθενά κανένα ελατήριο (κόφτης). Έπρεπε να φαίνονται λίγο. Για δες από κάτω τα βλέπεις μέσα στα τούμπα;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63260 από stelios_STI
Απαντήθηκε από stelios_STI στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
καλημερα και χρονια πολλα,
μετα απο καιρο ειχα παλι αλαρμ καυσαεριων, και ειναι το καμπανακι οτι ηρθε η ωρα για καθαρισμα!! επισης προσεξα οτι ραγισε το τζαμι και μετα απο λιγο εβγαλε το αλαρμ....... ;)
τα τουμπα ηταν σε καλη κατασταση αλλα το προβλημα ειναι μαλλον στο καπακι που μαζευεται σταχτη και δεν αφηνει ευκολα την διελευση των καυσαεριων.επισης με ανυσηχει οτι εβγαλα αρκετο πραμα απο την καπνοδοχο. (εχω ενα κομματι 2μετρα ανοξειδωτη ελαστικη σωληνα 100αρα μεχρι να ενωθει με την κυρια καπνοδοχο.)


ενα αλλο περιστατικο χρειαστηκε να αδειασω ολο το πελλετ για λυσω τον κοχλια που φρακαρε. ειχε κατσει στο στομιο ενα κομματι πλαστικου σφιχτηρα και γεμισε με πελλετ, με αποτελεσμα να ζοριστει ο κοχλιας και να φρακαρει....
ελπιζω να μην εχουμε τπτ αλλο μεσα στις γιορτες, να περνατε ολοι καλα και με υγεια!!

Η γνώση έχει αξία όταν τη μοιράζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63419 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Χρόνια πολλά και ωφέλιμα και από ΄μενα.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #64597 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γειά σας και χρόνια πολλά.
Στέλιο, μάλλον και το πέλλετ που καις αφήνει μπόλικη στάχτη, κάτι που παρατήρησα π.χ. αλλάζοντας από ερυθρελάτη σε οξιά (ή από Golden Nuggets σε Biotherm). Επίσης νομίζω πως στο εύκαμπτο κομμάτι μαζεύεται περισσότερη στάχτη λόγω ανώμαλου εσωτερικού, σε σχέση με το λείο ΙΝΟΧ. Στο καπάκι μου φαίνεται πως διευκολύνεται η συσσώρευση, επειδή μένουν κάτι στενά κενά γύρω γύρω απ τα τούμπα. Αλήθεια τι θα γινόταν αν τα έκλεινες προσωρινά με λίγο πηλό για να δείς πως θα πάει?
Τον κοχλία τον έλυσες από κάτω ή από πάνω?
Chris, θα δω με την πρώτη ευκαιρία αυτό που λες για τα ελατήρια, αλλα διστάζω γιατί σκέφτομαι τη μαυρίλα στην κουζίνα.
Οι επικαθήσεις στους καπναγωγούς πάντως επηρεάζουν την καύση στη σόμπα και αυτό το κατάλαβα όταν είχαν βουλώσει οι γρύλλιες του φίλτρου καπνού από κομματάκια μαύρα. Τότε, ο καπνός δεν είχε πολλές διεξόδους και το πέλλετ δεν προλάβαινε να καεί με αποτέλεσμα συσσώρευση και υπερχείλιση στο τασάκι καύσης. Μετά το καθάρισμα όλα ΟΚ.
Άλλο ένα tip που βρήκα (δε θυμάμαι αν το ανέφερα προηγούμενα), είναι πως για το καθάρισμα-σκούπισμα του χώρου καύσης με το πινελάκι (χωρίς ηλεκτρική), ενεργοποιώ από το Μενού Τεχνικού/ΜΕνού Δοκιμής τον εξαερισμό κι έτσι κάνω τη δουλειά χωρίς να βγαίνει έξω μαυρίλα και σκόνη. Σκέφτομαι μάλιστα να κάνω ένα bypass στο μοτέρ καυσαερίων ώστε να λειτουργεί και κατά βούληση (π.χ. χτες σιγοκαιγόταν κομματάκια πέλλετ από το συρτάρι κάτω και είχα καπνό στην κουζίνα.Στο bypass αυτό θα ενσωματωθεί και UPS μικρό για τις διακοπές ρεύματος (το συζήτησα με άτομο της εταιρίας και μου είπε πως είναι εφικτό).
Αυτά και τα λέμε, καλές γιορτές και παν μέτρον άχρηστον..
Κατα τα άλλα, το γύρισα σε οξια και μου αρέσει πως δεν έχει τη μαυρίλα που άφηνε το έλατο και μυρίζει πιο ωραία.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66162 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Πρώτα πρώτα να ευχηθώ Καλή Χρονιά ή μάλλον Καλύτερη Χρονιά σε όλους.
Γιώργο τι προτιμάς Golden ή Biotherm;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66259 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημερασας.ειδα το σιτε σας και ειπα να μπω να πωτησω και να μαθω περισσοτερα πραγματα για τον λεβητα που πηρα.
Εχω ενα προβλημα ομως?μια στο τοσο λεγοντασ μια περιπου μια φορα την ημερα ο λεβητας μου γραφει αποτυχια εναρξης
και με τον κωδικο του Error A01 Που αυτο σημενει οτι δεν εχει πελλετ μεσα στο καδο του,ελλα που εχει ομως και κοιταω
το κουπακι του γεματο μεχρι επανω,το αδειαζω στον καδο τον κανω επανεκινηση και μετα αρχιζει κανονικα.Ο τεχνικος
που το ειδε μου ειπε πτι ειναι ο κοχλιασ μεταφορας.τον αλλαξαμε εχτες το πρωι και ξαναεκανε το ιδιο παλι εχτες τοο βραδυ στισ 3 .
Ξερει καποιος κατι επανω σε αυτο?


Ευχαριστω πολυ και καλη χρονια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ