Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66310 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλή χρονιά. Ποια συσκευή έχεις; Γιατί άλλαξες κοχλία αφού έριχνε πέλλετ;
Η αποτυχία έναυσης μπορεί να σημαίνει: 1. Δεν έχει ρυθμιστεί σωστά από το εργοστάσιο η αρχική ρύθμιση τροφοδοσίας πέλλετ (πρέπει να γεμίζει 1 εκατοστό πάνω από την αντίσταση), 2. Δεν δουλεύει η αντίσταση, 3. Το ποτηράκι δεν έχει σωστή τρύπα για να εισέρχεται η αντίσταση ώστε να είναι κοντά στο πέλλετ. Μπορεί και άλλα. Γράψε περισσότερες λεπτομέρειες και αν μπορείς ανέβασε κάποια φωτο από το θάλαμο καύσης.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66356 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Επειδη το ανοιξαμε και ειδαμε οτι το πουλεμαν του ητανε χτυπημενο.
Το αλλαξαμε και αυτο καθωσ και το μοτερ του κοχλια.
Οι εικονες ειναι οι παρακατω και οταν κανει αποτηχυμενη ENAFSI το πελλετ
ειναι μεχρι επανω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66479 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Μίλησες με εταιρεία; Από φωτό δεν βλέπω κάτι κακό. Μπορεί ο χρόνος της έναυσης να είναι μικρός και πριν προλάβει να περάσει σε φάση -on- λόγω αρκετού χρόνου σε φάση εναυσης σου βγάζει alarm 01. Όταν αρχίζει η έναυση μπες στις πληροφορίες και κοίτα την τροφοδοσία πέλλετ πόσο είναι. Πες μου επίσης τι πέλλετ καις;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66481 από blaxaki
Απαντήθηκε από blaxaki στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bear79 έγραψε: Καλημερασας.ειδα το σιτε σας και ειπα να μπω να πωτησω και να μαθω περισσοτερα πραγματα για τον λεβητα που πηρα.
Εχω ενα προβλημα ομως?μια στο τοσο λεγοντασ μια περιπου μια φορα την ημερα ο λεβητας μου γραφει αποτυχια εναρξης
και με τον κωδικο του Error A01 Που αυτο σημενει οτι δεν εχει πελλετ μεσα στο καδο του,ελλα που εχει ομως και κοιταω
το κουπακι του γεματο μεχρι επανω,το αδειαζω στον καδο τον κανω επανεκινηση και μετα αρχιζει κανονικα.Ο τεχνικος
που το ειδε μου ειπε πτι ειναι ο κοχλιασ μεταφορας.τον αλλαξαμε εχτες το πρωι και ξαναεκανε το ιδιο παλι εχτες τοο βραδυ στισ 3 .
Ξερει καποιος κατι επανω σε αυτο?


Ευχαριστω πολυ και καλη χρονια.

Χρονια πολλα καλη χρονια. τι πελλετ καις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66502 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Πως το κοιτανε αυτο δεν ξερω ακριβως?(chris1)
Το πελλετ που καιω ειναι το Αυστριακο.(Blaxaki)
Εαν μπορεις να μου πεις πως παω ακριβως?
Ευχχαριστω....
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66507 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Προφανώς είσαι Λάρισα (μάλλον); Όταν θα κάνει έναυση πάτα στο μενού πληροφορίες και με αριστερό βελάκι θα δεις την τροφοδοσία (θα λέει πχ 6,00 s). Από τις εικόνες σου δεν φαίνεται κάτι που να δικαιολογεί το alarm αλλά πιστεύω ότι κάποιες ρυθμίσεις σε αέρα θες γιατί η στάχτη κοντεύει να σου κλείσει τις τρύπες που περνά ο αέρας στο τασάκι. Να τις καθαρίζεις σχολαστικά.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.153 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ