Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138378 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καίγαμε περίπου 1200 λίτρα πετρελαιο το χρόνο και ζεσταινόμασταν τέλεια. Ταράτσα ανέβαινα μια φορά το χρόνο για καθαρισμό του καυστήρα.

Ο καυστήρας αυτός καθαυτός κόστισε 3750. Ήταν με μεγάλη διαφορά ο φτηνότερος στα 60 ΚΒ. Τώρα ο ίδιος πωλείται στο ίδιο κατάστημα 3100.

Τώρα ανεβαίνω τουλαχιστον 3 φορές τη μέρα αναγκαστικά και το ενεργοποιώ και λιγότερο γιατί φοβάμαι την αποτυχημένη έναυση. Για παράδειγμα προγραμματιζα το καλοριφέρ να ανάψει πριν ξυπνήσω να έχω ζεστό σπίτι το πρωί και ζεστό νερό, τώρα δεν το κάνω γιατί είναι τρελή πίκρα να ξυπνάς και να έχεις χρεωθεί κιόλας και το σπίτι να είναι πάγος γιατί ΠΑΛΙ δεν άναψε το μπου***λο, το έπαθα πολλές φορές, νισάφι πια....

Αν φέτος με την κεραμική στρώσει, πάει στο καλό. Περιθώριο για 3ο χειμώνα ταλαιπωρίας δεν υπάρχει, αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Θα κοιτάξω και νομικά το θέμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138379 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

scouter έγραψε: με μισή παλέτα τσβάι, παρατημένη στην αυλή από το καλοκαίρι και με τα μισά τσουβαλάκια (αυτά που χτυπούσε ο ήλιος και έτρωγε η βροχή) διαλυμένα και το υλικό σε πολύ άσχημη κατάσταση, έκανα δύο δοκιμαστικά ανάματα και το ξεκίνησα κανονικά από εχθές .... κανένα πρόβλημα στον 27αρι με air flow για σπίτι 140 τμ.

με φτύνω για να μη με ματιάξω, με αυτά που διαβάζω εδώ :whistle: :oops: :whistle:


H 27αρα Ευθαλία είναι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138380 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το ωραίο είναι ότι στο εργοστάσιο το τηλέφωνο το σήκωσε μια φορά μια κυρία Θάλεια, φαίνεται ο ιδιοκτήτης αφενός έχει τη γυναίκα του στο γραφείο για τα φηλέφωνα κι αφετέρου βάφτισε τα μηχανήματα προς τιμή της...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138386 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε:
Φ3= η φάση όπου η ροή αέρα είναι μεγάλη και υποτίθεται πως θα πάρει φωτιά, νομίζω τη λένε μεταβατική φάση, εκεί η ροή καυσίμου ελέγχεται από το -5 ως +5 και αέρα από -10 ως +10, εγώ έχω ψηλά τον αέρα και στο -3 το πέλετ για να μη κάνει σωρό και "πνίξει" την αντίσταση


Δεν παθένει κάτι η αντηστασή αν την πνίξουν τα πελέτ καλό θα τις κάνουν οσό πιο πόλλα και κοντά της είναι τόσο αυξάνει η πιθανότητα να πιάσουν φωτιά.
Το άλλο μυστικό είναι ο αέρας.
Οτάν τον ανάβεις μόνος σου τι κάνεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138410 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το ότι δεν πρέπει να υπερ-σωρευτεί πέλετ πάνω στην αντίασταση μου το έχουν πει και από το εργοστάσιο, προτρέποντάς με να χαμηλώσω το μεταβατικό πέλετ για να το αποφύγω.

Δεν έγραψα ποτέ πως παθαίνει κάτι η αντίσταση, αλλά πως δυσκολεύεται η έναυση.

Όταν αποτυγχάνει, αδειάζω το τρυπητό και ξανακάνω έναυση. Με τη 2η-3η και ορισμένες φορές ως και με την 5η :angry: προσπάθεια, παίρνει, πιθανότατα γιατί πλέον η αντίταση είναι αρκετά θερμή, άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω. Άλλος ένας λόγος που πιστεύω πως η αντίσταση είναι ο μεγάλος φταίχτης, γι' αυτό εξάλλου ο μηχανικός πριν καν του πω πως ψάχνω ο ίδιος να αλλάξω αντίσταση αμέσως μου πρότεινε να μου στείλουν την κεραμική οι ίδιοι, φαίνεται πως μετά από πολλά παράπονα έψαξαν επιτέλους το θέμα πιο σοβαρά και βρήκαν λύση. Θέμα που όφειλαν να έχουν ξεψειρίσει σχολαστικά πριν βγάλουν το μοντέλο στο εμπόριο. Όχι βέβαια μόνο για να αποφύγουν τα παράπονα και την κακή δημοσιότητα αλλά για να φτιάξουν όνομα στην αγορά ως η εταιρία που βγάζει καυστήρες που δεν έχουν προβλήματα έναυσης και να εκτοξεύσουν τις πωλήσεις τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #138423 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γειά σας μετά απο καιρό. Εύχομαι καλά ανάμματα και καλά καθαρίσματα και για φέτος! Πλησιάζει η ώρα να ανάψω και γώ εδώ στην Καλαμαριά. Μετά από ένα καλοκαίρι τεμπελιά για το λέβητα. πρέπει να καθαρίσω μπουριά + φίλτρο νερού και να επεκτείνω την καμινάδα ψηλότερα γιατί ενοχλώ γείτονα στα 5 μέτρα. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος για το πέρασμα air flow σε Thalia κατόπιν αγοράς. Απο το εργοστάσιο μου είπαν μια τιμή και σκέφτηκα πως αν είναι εύκολο να το κάνω μόνος μου για φτηνότερα. 2 τρύπες φαντάζομαι και μια σύνδεση κάπου.
Άντε να ξαναθυμηθούμε τα μενού, το κουβάλημα και τη μαυρίλα στο μπαλκόνι!
Ένα άλλο θέμα που έχω με την επέκταση καμινάδας είναι πως αναρωτιέμαι αν θα λειτουργεί σωστά με προέκταση 7-8 μέτρα πάνω απ το φίλτρο νερού. Ως τώρα είχα 3 μέτρα μπουρί και φίλτρο μόνο.
Τα σέβη μου!

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ