Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140660 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: καλημερα παιδια. πρωτη φορα χτες για φετος ειχα τρεις αποτυχημενες εναυσεις. αν συνεχιστει θ αλλαξω κι εγω την αντισταση. πρεπει να παρω κσι σωληνα;; τον παραγγελνω κι αυτον giokspart;; κατι αλλο. για μου φαινεται οτι το manual 1 οταν συντηρει την θερμοκρασια των καλοριφερ ειναι πιο οικονομικο απο eco αναψε σβησε;;



Λία, αν ο σωλήνας της αντίστασης στο δικό σου μηχάνημα έχει και ένα κομμάτι ακόμη εσωτερικά, τότε σίγουρα θέλει αλλαγή μαζί με την αντίσταση. Αυτό βέβαια δεν νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις μόνη σου γιατί θέλει τροχό και ηλεκτροκόλληση.
Μάλλον θα πρέπει να βρεις κάποιο μάστορα ο οποίος να επικοινωνήσει με το εργοστάσιο να πάρει οδηγίες για την αλλαγή.
Η άποψή μου είναι ότι για την οριστική λύση του προβλήματος πρέπει να γίνει αλλαγή και της αντίστασης και του σωλήνα. Το ίδιο συστήνω και στον bobus. Η απόφαση δική σας. Σε μένα, από την αλλαγή του σωλήνα και μετά δεν είχα καμία αποτυχημένη και ανάβει στα 5 λεπτά περίπου. Επιτέλους τελείωσαν τα βάσανά μου!!!!

Όσο για το πρόγραμμα λειτουργίας, και εγώ κάποια στιγμή το είχα αλλάξει αλλά από το εργοστάσιο μου είπαν ότι η λειτουργία eco είναι η πλέον ενδεδειγμένη. Πάντως αν εσύ νομίζεις ότι στο manual 1 σε βολεύει καλύτερα, δούλεψέ το έτσι και στην πορεία βλέπεις. Αφού υπάρχει και αυτή η δυνατότητα που λές γιατί να μην τη δοκιμάσεις....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140697 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Τελικά πήρες το σβάι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140701 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
ναι το σβαι πηρα παλι. δεν αλλαζω για να μην εχω θεματα. οποτε πρεπει να παραγγειλω και σωληνα αν ισχυει αυτο που μου λες giokspart; και απο που;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140702 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
οταν ηρθε ο τεχικος να την καθαρισει του εδειξα την αντισταση την ειδε και μεσα μου ειπε οτι πρεπει να εχει ενα ειδικο υγρο να την κολλησει γιατι ειναι ενιαια με το airflow

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140707 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Η αντίσταση βιδώνει στο σωλήνα που βγαίνει μέσα στην τρύπα στο τασάκι. Για τοποθέτηση αντίστασης με κόλλα πρώτη φορά ακούω. Η αντίσταση θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να μπορεί να αλλάζει εύκολα.
Ο σωλήνας του air flow είναι πίσω και βγαίνει ξεβιδώνοντας 4 βίδες. Για να αλλάξει ο σωλήνας της αντίστασης θα πρέπει να κοπεί με τροχάκι το μπροστινό μεταλλικό λαμάκι που τη στηρίζει και στο σημείο εκείνο να κολληθεί ο καινούργιος σωλήνας ο οποίος έχει μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο για να περνάει μεγαλύτερη ποσότητα ζεστού αέρα για την έναυση.
Θα κάνω σε λίγο και ένα σχεδιάγραμμα να το καταλάβεις καλύτερα.
Καλύτερα μίλα με το εργοστάσιο να σου στείλουν αυτοί το σωλήνα και το μάστορα γιατί αυτός που σου είπε για τοποθέτηση αντίστασης με κόλλα τον κόβω για ψιλοάσχετο.
Α και κάτι άλλο, με το σβάι αν είναι σκληρό σαν το δικό μου, θα πρέπει να αλλάξουν πολύ προς τα πάνω οι ρυθμίσεις τροφοδοσίας στο πέλλετ (Προέναυση 2 εγώ το έχω στα 200 sec, στις μεταβατικές την πήγα στο 0 και τον αέρα μεταβατικών στο +5.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140711 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το σχέδιο είναι πρόχειρο, ελπίζω όμως να σε βοηθήσει.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.142 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ