Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140752 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
εισαι θεος giokspart. εχω βαλει πελλετ μεταβατικων -5 και αερα μεταβατικων +3. προεναυση 2 και προεναυση 2 200 κι εγω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140877 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Λια, τι φιλοφρόνηση ήταν αυτή!!! :P :P :P Ευχαριστώ.

Τι έκανες με τις αλλαγές, μίλησες μαζί τους;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140881 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
ολοκληρο σχεδιο εκανες και μας ενημερωσες. λοιπον οχι δεν μιλησα μαζι τους και χθες και προχθες φτου μην την ματιασω αναψε εσβησε 3 φορες και 2 φορες μια χαρα. χωρις προβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140882 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Μου έφεραν κι εμένα την κεραμική αντίσταση ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το Σάββατο, έκανα δύο εναύσεις, πήγαν καλά. Σωλήνα δεν μου άλλαξαν. Η αντίσταση όντως είναι κοντή, δε φαίνεται το άκρο της, ενώ η μαμίσια εξείχε και ερχόταν σε επαφή με το πέλετ. Είναι χαρακτηριστικό ότι πριν το πέλετ σχηματίσει σωρό και κλείσει το σωλήνα, εμφανίζονταν καύτρες από τη ροή του καυτού αέρα στα κομματάια που βρίσκονταν μπροστά στο σωλήνα. Οι καύτρες μετά απο 1-2 λεπτά έγιναν φλόγα. Άλλο χαρακτηριστικό είναι ότι άναψε αρκετά γρήγορα και με το μεταβατικό στο -2 όπως το είχα από πέρυσι, δεν είχε αρκετό καύσιμο για να ανεβάσει ένταση η φλόγα, κι έτσι άργησε να περάσει τους 55 βαθμούς η Θ καυσαερίων, και πέταξε "αποτυχημένη έναυση"! Μετά τό -2 το έκανα 0 και όλα πήγαν καλά. Θα το κάνω και +1. Πέρυσι το είχα στο -2 γιατί αργούσε να ανάψει κι έτσι το πέλετ σχημάτιζε μεγάλο σωρό και "έπνιγε" την αντίσταση.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140900 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Και σε μένα έτσι έκανε στην αρχή όταν άλλαξα την αντίσταση και λίγο τις ρυθμίσεις. Για 10 μέρες δούλευε χωρίς πολλές αποτυχημένες μέχρι που σε μια μέρα είχα 5 στη σειρά. Τότε θεωρούσα ότι είχε θέμα το λογισμικό και ζήτησα να το δούνε, αλλά τελικά το πρόβλημα ήταν στο σύστημα έναυσης. Η μεν μεταλλική αντίσταση είχε μεν επαφή με το πέλλετ αλλά επειδή ο σωλήνας ήταν στενός όταν έπεφτε λίγο παραπάνω μπούκωνε και αν έπεφτε λιγότερο κρύωνε. Η δε κεραμική έβγαζε περισσότερη θερμοκρασία αλλά πάλι για τον ίδιο λόγο όταν το πέλλετ ήταν οριακά περισσότερο ή λιγότερο δεν άναβε και ας έβγαζε πολλές φορές σπίθες. Και αυτό γιατί ο περισσότερος αέρας δεν περνούσε μέσα από το σωλήνα αλλά έξω από αυτόν και από το σιλό του πέλλετ.
Με το που άλλαξε και ο σωλήνας το πρόβλημα λύθηκε οριστικά όπως σας είπα. Τώρα έτσι που δουλεύει μου θύμισε το φλογοβόλο που λέγαμε με τον Bobus πριν λίγες μέρες. Ανάβει πάντα και μάλιστα πολύ σύντομα.
Γι' αυτό πιστεύω ότι πρέπει να αλλάξετε και το σωλήνα για να ησυχάσετε επιτέλους και σεις και αυτοί στο εργοστάσιο.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140976 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Bobus ποιο πέλλετ καις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ