Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140978 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Golden nugget

Το ειπα στο εργοστάσιο και μου είπαν ότι πέρυσι (κι εγώ τότε το πήρα) είχαν θέμα μ' αυτό γιατί ήταν πολύ "σκληρό"

Πριν αυτό έκαιγα το technopellet που κάπνιζε πολύ και πολύ γρήγορα και συνεπώς ήταν έτοιμο να πάρει φλόγα αλλά δεν άναβε γιατί το μηχάνημα έδινε ελάχιστο αέρα. Όταν άλλαξα πρόγραμμα και πλέον έδινε (και δίνει) πολύ αέρα κατά την έναυση, την ίδια ακριβώς περίοδο άλλαξα και πέλετ με προτροπή του δικού τους τεχνικού που βρίσκεται στην Αθήνα. Πιστεύω πως αν είχα και πάλι αγοράσει technopellet, θα είχα γλιτώσει τις αναρίθμητες αποτυχημένες εναύσεις που είχα με το GN.

Τώρα που αυτό τελειώνει, technopellet θα πάρω που είναι και φθηνότερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140981 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Το Technopellet γράφει από τι ξύλο είναι και τι μυρωδιά έχει πριν καεί;
Απ΄ ότι έψαξα στο net (αν είναι αυτό), μου μοιάζει με ένα βουλγάρικο που έκαψα πέρυσι. Η πρώτη παρτίδα καιγόταν καλά αλλά η δεύτερη είχε πολλές αποτυχημένες και οι δύο πολύ πολύ βρωμιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140987 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δεν γράφει από τι είναι, ούτε έιναι πιστοποιημένο, γράφει μόνο ότι ξεπερνά τις προδιαγραφές κάποιας γνωστής πιστοποίησης που δεν θυμάμαι κιόλας. Έχω κάψει δύο τόνους και δεν είχα πρόβλημα (δηλαδή είχα αλλά δεν έφταιγε αυτό, έφταιγε ο καυστήρας). Πηγαίνοντας στο ΓΝ, δεν είδα βελτίωση σε μυρωδιά ή κατακάθια ή ο,τιδήποτε. Ίσα ίσα, το ΓΝ δεν άναβε όπως έγραψα. Με βάση την ως τώρα εμπειρία μου, προτιμώ ξεκάθαρα το Τ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140992 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
OK. Μάλλον είναι από πεύκο με λεύκη γιαυτό και ανάβει πιο εύκολα και είναι πιο μαλακό. Αν είναι και φτηνότερο ακόμη καλύτερα.

Πάντως εδώ έχει τρελή ζήτηση το ξύλο λεύκης από Βουλγαρία για πέλλετ. Και ακούω κάτι τιμές πολύ χαμηλές (180 - 200 €/τονο). Αν βρω κάτι τόσο φθηνό θα το δοκιμάσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141054 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Εσείς στη βόρεια ελλάδα έχετε βέβαια βαρύ χειμώνα αλλά και πολλές επιλογές για πέλετ σε πολύ καλές τιμές

Στην Αθήνα πέλετ κάτω απο 300Ε τον τόνο δύσκολα βρίσκεις και είναι και μέτριο ως χάλια

Από την άλλη, ανάγκη για θέρμανση ως τώρα δεν είχα φέτος. Πέρυσι το πρωτοάναψα 1/12.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #141063 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλύτερα να μην έχεις βαρύ χειμώνα, παρά χαμηλότερες τιμές στο πέλλετ. Φέτος άναψα τέλος Σεπτεμβρίου και μέχρι τώρα έχω κάψει μισό τόνο περίπου. Βέβαια έχω καλή ζέστη μέσα και ζεστό νερό λόγω των παιδιών. Απ΄ότι βλέπω στο meteo.gr έχουμε κάθε μέρα κατά μέσο όρο 5-6 οC διαφορά μέσης θερμοκρασίας. Τώρα π.χ. εδώ έχουμε 15,3 και σεις στο κέντρο της Αθήνας 21,4. Με πάνω από 20 έξω, τι θέρμανση να ανάψεις.
Πάντως εδώ ανάβουμε σχεδόν κάθε χρόνο από αρχές Οκτωβρίου μέχρι μέσα Μαϊου. Και το τρελό είναι ότι πιο πολύ καίμε την άνοιξη (Μάρτιο- Απρίλιο).
Και κάτω αν συνασπιστείτε σε ομάδες που μπορεί να παραγγείλουν σχετικά μεγάλες ποσότητες μέσα στο καλοκαίρι, νομίζω ότι μπορεί να πετύχετε σχετικά καλές τιμές (καλή τιμή θεωρώ τα 230-260 €/τόνο για ένα καλό πέλλετ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.165 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ