Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66618 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Γειά σας και καλή χρονιά.
Για τον φίλο με το πρόβλημα στην έναυση, σκέφτομαι μήπως η τροφοδοσία στην έναυση είναι αυξημένη. Στη δική μου σόμπα, την έχω ρυθμίσει στο -4 (απ το μενού τροφοδοσίας πέλλετ-μεταβατικές ενέργειες). Έτσι, δεν συσσωρεύεται πολύ πέλλετ στο τασάκι, ώστε περνώντας από την έναυση(μεταβατικές ενέργειες) στο ΟΝ (ισχύος), υπάρχει χαμηλή στάθμη πέλλετ, που είναι και το επιθυμητό για καλή-αεράτη καύση.
Το τασάκι επίσης (όπως προείπε κι ο chris) να προσέξει να το τοποθετήσει έτσι ώστε η αντίσταση έναυσης να είναι όσο πιο μέσα γίνεται (στο τασάκι). Αυτό το πετυχαίνεις κουνώντας λίγο δεξια-αριστερά-μέσα έξω το τασάκι και βλέποντας που κάθεται καλύτερα. Υπάρχει ένας τζόγος των 3-4 χιλιοστών που ίσως είναι σημαντικός.
Επίσης στο μικρόξεσκόνισμα που κάνω με ένα πινελάκι πριν από κάθε έναυση (σχεδον), σκουπίζω λίγο και το στοιχείο της αντίστασης έναυσης.
Το πέλλετ που προτιμώ τώρα είναι Biotherm (Σερβίας) γιατί μ αρέσει περισσότερο η μυρωδιά της οξιάς και δε μαυρίζει τόσο το τζαμάκι και το εσωτερικό γενικά. Νομίζω πως η ερυθρελάτη(Ρουμανίας) που έχουν τα Golden Nuggets προκαλεί περισσότερη επικάθηση μαυρίλας (και εξαγωγή στο μπουρι), λόγω ρητίνων στο ξύλο που έχουν τα κωνοφόρα. Αυτό είναι προσωπική μου εικασία, όχι πραγματικότητα. Κάποιος έμπορος μου είπε πως πουλά μόνο πέλλετ οξιάς γιατί τα έλατα χαλάν τη σόμπα μακροπρόθεσμα (ανεπιβεβαίωτο και πάλι αλλά υπ'οψιν).
Σε αυτο το σημείο θα ήθελα να ρωτήσω κιόλας, σε τι πιστεύετε πως οφείλεται το μαύρισμα του τζαμιού και πως θα το ελαχιστοποιήσουμε?

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66667 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

georgepap31 έγραψε: Γειά σας και καλή χρονιά.
Για τον φίλο με το πρόβλημα στην έναυση, σκέφτομαι μήπως η τροφοδοσία στην έναυση είναι αυξημένη. Στη δική μου σόμπα, την έχω ρυθμίσει στο -4 (απ το μενού τροφοδοσίας πέλλετ-μεταβατικές ενέργειες). Έτσι, δεν συσσωρεύεται πολύ πέλλετ στο τασάκι, ώστε περνώντας από την έναυση(μεταβατικές ενέργειες) στο ΟΝ (ισχύος), υπάρχει χαμηλή στάθμη πέλλετ, που είναι και το επιθυμητό για καλή-αεράτη καύση.
Το τασάκι επίσης (όπως προείπε κι ο chris) να προσέξει να το τοποθετήσει έτσι ώστε η αντίσταση έναυσης να είναι όσο πιο μέσα γίνεται (στο τασάκι). Αυτό το πετυχαίνεις κουνώντας λίγο δεξια-αριστερά-μέσα έξω το τασάκι και βλέποντας που κάθεται καλύτερα. Υπάρχει ένας τζόγος των 3-4 χιλιοστών που ίσως είναι σημαντικός.
Επίσης στο μικρόξεσκόνισμα που κάνω με ένα πινελάκι πριν από κάθε έναυση (σχεδον), σκουπίζω λίγο και το στοιχείο της αντίστασης έναυσης.
Το πέλλετ που προτιμώ τώρα είναι Biotherm (Σερβίας) γιατί μ αρέσει περισσότερο η μυρωδιά της οξιάς και δε μαυρίζει τόσο το τζαμάκι και το εσωτερικό γενικά. Νομίζω πως η ερυθρελάτη(Ρουμανίας) που έχουν τα Golden Nuggets προκαλεί περισσότερη επικάθηση μαυρίλας (και εξαγωγή στο μπουρι), λόγω ρητίνων στο ξύλο που έχουν τα κωνοφόρα. Αυτό είναι προσωπική μου εικασία, όχι πραγματικότητα. Κάποιος έμπορος μου είπε πως πουλά μόνο πέλλετ οξιάς γιατί τα έλατα χαλάν τη σόμπα μακροπρόθεσμα (ανεπιβεβαίωτο και πάλι αλλά υπ'οψιν).
Σε αυτο το σημείο θα ήθελα να ρωτήσω κιόλας, σε τι πιστεύετε πως οφείλεται το μαύρισμα του τζαμιού και πως θα το ελαχιστοποιήσουμε?



Δεν ξερω φιλε μου.Να το δοκιμασω?Καποιος αλλος ισως?
Ευχαριστω παντως.....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66751 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Εγώ πιστεύω οτι πρώτα πρέπει να τελειώσουμε (οσο μπορούμε με το μενού έναυσης). Οπότε αν θες πήγαινε στο μενού τεχνικού-μενού έναυσης και κατέγραψε τις υπάρχουσες ρυθμίσεις. Έπειτα βάλε:
1. Θερμοκρ. καυσαερίων on 65
2. Θερμοκρ. καυσαερίων off 60
3. Διάρκεια προέναυσης 1 94s
4. Διάρκεια προέναυσης 2 150s
5. Διάρκεια προέναυσης εν θερμώ 80s
6. Διάρκεια έναυσης 1080s
7. Διάρκεια φλόγας on 300s
8. Θερμοκοπία off

Δοκίμασε αυτές τις ρυθμίσεις και πες μας. Επιμένω να είναι καθαρό το τασάκι για να περνά ο αέρας.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66760 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Αυτες ειναι απο θαλιA20KW.Pωτησα τον τεχικο που μου το περασε και μου
Ειπε εαν ειναι αο 20αρα δεν κανουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66797 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Εσύ ποια έχεις; Ο τεχνικός τι νομίζει ότι φταίει; Πάντως αφού καταγράψεις τις αρχικές ρυθμίσεις δοκίμασε τες. Εσένα στην έναυση τι ρυθμίσεις έχει; Αυτό που είπε ο georgepap31 για την στάθμη πέλλετ το ιδανικό είναι το πέλλετ να φτάνει λίγο πάνω από την αντίσταση όταν θα πάψει να τροφοδοτεί με 6,00sec και πέσει στο 1,20sec (στην διάρκεια έναυσης πάντα). Κατά την ταπεινή μου γνώμη πιστεύω οτι θα πρέπει να ανεβάσεις την διάρκεια έναυσης ( 90sec είναι λίγο) και η φλόγα να είναι στα 300s. Δές το και τα λέμε.

Φίλε Γιώργο το συχνό μαύρισμα είναι πιθανόν δείγμα ατελούς καύσης.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66813 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Εγω εχω την30αρα.θα το δοκιμαδω αυριο να μην μεινω χωρις θερμανση σε
Περιπτωση που δεν τεριαζουν οι ρυθμισεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.133 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ