Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142845 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
bobus που να στο στειλω;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142847 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Νόμιζα πως όλα τα φόρα υποστηρίζουν προσωπικά μηνύματα μεταξύ μελών, μάλλον τούτο δω είναι η εξαίρεση

bobus67 στο gmail.com

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142853 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Χθες έκανε την 3η και 4η έναυση αφότου το πρόβλημα έκρινα πως λύθηκε.

Η 3η έναυση απέτυχε. :( Δεν ήμουν παρών, το άναψε η αδελφή μου. Εγώ το βρήκα με το γνωστό σφάλμα Α01.

Όταν το άναψα εγώ, πήρε ομαλά.

Όπως φαίνεται ποτέ δεν θα ησυχάσω μ' αυτό το μηχάνημα. Ποτέ. Σε κάθε έναυση θα πρέπει να είμαι από πάνω να επιβεβαιώσω αν άναψε ή όχι.



Μετά όλα αυτά, υποπτεύομαι ότι κάπου στη διαδρομή εισαγωγή αέρα - εξαγωγή καυσαερίων ίσως υπάρχει κάποιο θεματάκι ακόμη.
Θα σου πρότεινα ένα γενικό καθαρισμό, τούμπα, ελατήρια, πίσω χώρο στάχτης και κυρίως του οριζόντιου σωλήνα μετά το φαν εξαγωγής των καυσαερίων. Καλό θα ήταν να γίνει και καθαρισμός του φαν αλλά έχει πολλή φασαρία και μετά θέλει καλή στεγάνωση.
Το πρόβλημα με τη συσσώρευση στάχτης στα μηχανήματα πέλλετ παρουσιάζονται στα οριζόντια τμήματα των αγωγών απαγωγής καυσαερίων.
Air flow έχει το μηχάνημα;

Από τη στιγμή που άλλαξα και το σωλήνα μέχρι και σήμερα δεν είχα ούτε μία αποτυχημένη.
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by giokaspart.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142854 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Από τότε που έκανα τελευταία φορά ΟΛΑ αυτά, το μηχάνημα έχει λειτουργήσει περίπου 10 ώρες

Με άλλα λόγια, δεν είναι εκεί η απάντηση

Μην ξεχνάς πως εσύ το έχεις σε εσωτερικό χώρο, εγώ σε λεβητοστάσιο, σε μένα οι εναύσεις είναι λιγο πιο δύσκολες, δουλεύει σε πιο κρύο και πιο υγρό περιβάλλον. Τη δεύτερη φορά χθες βράδυ πήρε μια χαρά μάλλον γιατί είχε συνέλθει λίγο μετά την πρώτη προσπάθεια. Το μηχάνημα είχε μείνει σβηστό για μέρες πριν. Ίσως αν κάνει κάθε μέρα εναύσεις θα στρώσει. Το ελπίζω τουλάχιστον. Επίσης θα βαλω technopellet που μου το συνέστησε και ο Σάββας εξάλλου, ενώ το GN το κατέκρινε ως "δύσκολο".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142855 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Φέτος με το σβάι παρατηρώ ότι έχω 16% λιγότερη κατανάλωση σε σχέση με το βουλγάρικο που έκαψα πέρυσι.
Θεωρώ τη διαφορά σημαντική. Και μάλιστα πέρυσι καθάριζα σχεδόν κάθε μέρα το συρτάρι της στάχτης και μία φορά το μήνα γενικό καθαρισμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142856 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Νόμιζα πως όλα τα φόρα υποστηρίζουν προσωπικά μηνύματα μεταξύ μελών, μάλλον τούτο δω είναι η εξαίρεση

bobus67 στο gmail.com


Μια χαρά μπορείς να στείλης Pm στο energ.Δες εδώ www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59134&Itemid=384

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ