Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143218 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

bobus έγραψε: Ευχαριστώ, το έλαβα.

Χθες και σήμερα είχα 3 φορές Α02, "σβήσιμο φλόγας", δηλαδή με άλλα λόγια κόλλησε ο κοχίας γιατί πέλετ είχε άφθνο.

Ο Σάββας λέει πως φταίει το πέλετ που είναι σκληρό και μπλοκάρει τον κοχλία. Εγώ λέω πως τις πρώτες 50 σακούλες ΓΝ τις έκαψε χωρίς ούτε ένα Α02, τώρα σε δύο μέρες πώς βγαζει τρία τέτοια; Έτσι συμπτωματικά;

Το θέμα είναι ότι αν το κάνεις ρισέτ και πάει σε έναυση, ο κοχλίας συνέρχεται αμέσως. Οπότε ευλόγως ρωτάει κανείς, γιατί όταν κολλάει δεν το παλεύει μερικές φορές ώστε να ξεκολλήσει μόνος του; Πώς θα το πάρω εγώ είδηση ότι ο καυστήρας στο λεβητοστάσιο στην ταράτσα έχει πρόβλημα;;; Θα σβήνει ο καυηστήρας και το σπίτι θα κρυώνει ενώ ο μετρητής γράφει μομάδες μέχρι εγώ να αναρωτηθώ τι συμβαίνει... Έχει εγκέφαλο το σύστημα, σίγουρα μπορεί να προγραμματιστεί μια τέτοια λειτουργία αυτόματης επαναφοράς.

Επίσης, γιατί ο κοχλίας δεν είναι σχεδιασμένος έτσι ώστε να δουλεύει ΚΑΙ με σκληρά πέλετ;

Πρόκειται για ένα ανώριμο προϊόν, είναι αρκετά ξεκάθαρο πιστεύω. Θέλει δουλειά ακόμη.




Δοκίμασε να ανεβάσεις σιγά σιγά τις ρυθμίσεις της τροφοδοσίας στο πέλλετ (μεταβατικές, προέναυση 1, 2, και ισχύος).
Το ίδιο θέμα είχα και εγώ με το σβάι και έτσι το έλυσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143220 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: bobus στο εστειλα. Ερωτηση οταν το νερο στο καλοριφερ φτανει 63 βαθ η πιεση εξω δειχνει 2.4 ειναι ενταξει;;



Η πίεση 2,4 μου φαίνεται πολύ ψηλά ειδικά μιας και το μηχάνημα είναι μέσα στο σπίτι. Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να τη μειώσεις γύρω στο 1 με 1,2 κάνοντας εξαέρωση στα σώματα και ρυθμίζοντας τον πληρωτή στην εισαγωγή του νερού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143242 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
θα εχω προβλημα δηλαδη;; μπορει να συμβει κατι;; το μηχσνημα μεσα στο σπιτι ειναι αλλα οι σωληνες εξω. μα 1.8 ειναι οταν ειναι σβηστει. μου ειπε ο υδραυλικος οτι αν πεσει τοσο κατω θα αργουν να ζεσταθουν τα σωματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143245 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Κατεβασε την οπως σου ειπαν .... Μια χαρα ειναι στο 1.2 κρυο
Μονο που πρεπει να μειωσει την πιεση στο δοχειο διαστολης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143265 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

giokaspart έγραψε: Δοκίμασε να ανεβάσεις σιγά σιγά τις ρυθμίσεις της τροφοδοσίας στο πέλλετ (μεταβατικές, προέναυση 1, 2, και ισχύος).
Το ίδιο θέμα είχα και εγώ με το σβάι και έτσι το έλυσα.


Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, οι ρυθμίσεις είναι τώρα όπως τις θέλω και όπως (ψιλο)δουλεύουν. Παίζοντας με τις ρυθμίζεις πώς θα βοηθηθεί ο κοχλίας να μη μπλοκάρει;

Κάθε μέρα, και μάλιστα σύντομα μετά την έναυση, μας πετάει Α02

Έχω και ένα άλλο θέμα όπου ίσως κάποιος ξέρει κάτι.

Έχω ψηλό κοψλία στο 4 και χαμηλό στο 1.6.

Όταν ανεβάζει Θ και πλησιάζει ή και ξεπερνά τη Θ στόχου στο νερό, ο κοχλίας κατεβαίνει πολύ λίγο, π.χ. στο 3.40

Εγώ θα ήθελα να κατέβει πολύ, στο 2 ας πούμε, και χθες το έβαλα με το ζόρι στο 2 σετάροντας το μέγιστο στο 2, και επιβεβαίωσα πως με τα δύο διαμερίμσατα ως φορτίο (δηλαδή πληρες φορτίο) άνετα κρατούσε Θ πάνω από 52, δηλαδή το μηχάνημα θέλει μεν ψηλό κοχλία για να ζεστάνει το νερό στο ξεκίνημα αλλά μετά ακόμη και με χαμηλό κοχλία κρατάει το νερό εκεί που το θέλω

Με άλλα λόγια, αν πέφτει μόνο στο 3.κάτι, μου ανεβάζει την κατανάλωση χωρίς λόγο.

Πώς μπορώ να το κάνω να πέφτει περισσότερο ο κοχλίας; Μήπως πρέπει να βάλω ελάχιστο όχι 1.6 αλλά π.χ. 1;
Last edit: 9 Χρόνια 4 Μήνες πριν by bobus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143271 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Να διευκρινίσω πως έχω Θ στόχου τους 55 βαθμούς

Θέλω ως 52-53 περίπου να δουλεύει στον ψηλό κοχλία, ας πούμε στο 4

Αλλά από κει και πάνω, να πέφτει στο 2 ή και 1.8, όχι στο 3.4 περίπου που πέφτει τώρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.156 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ