Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66864 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Δεν είναι και τόσο μπερδεμένα τα πράγματα πάντως και ούτε νομίζω πως το μενού έναυσης της σόμπας πρέπει να αφορά ακριβώς το μοντέλο 30 ή 25 ή 20. Στη δική μου π.χ. προέναυση 1 έχει 60δευτ, προέναυση 2 150, διάρκεια 1080 δευτ και εν θερμώ 0 δευτ.
Αυτές οι ρυθμίσεις τώρα δεν ξέρω αν είναι σωστές μα βλέπω πως διαφέρουν απ αυτές που είπατε και παρ όλα αυτά έχω κανονική έναυση πάντα. Μόνο στην αρχή είχα πρόβλημα και αυτό συνέβαινε από υπερβολική τροφοδοσία (τις πρώτες φορές) και από λάθος τοποθέτηση στο τασάκι (το είχα βάλει ανάποδα 180 μοιρες).
Επίσης ξαναεπισημαινω τη σπουδαιότητα του ξεσκονισματος με ένα πινέλο και του αδειάσματος των σταχτών στο τασάκι για την ελεύθερη κυκλοφορία αέρα.
Κάθησε και παρακολούθησε από την αρχή μια έναυση:καθάρισε καλά το τζαμάκι, δες πώς κατεβαίνει το πέλλετ, πως κοκκινίζει η αντίσταση, πως αρχίζει το πέλλετ εκεί μπροστά στην αντίσταση να πυρώνεται σαν κάφτρα τσιγάρου και τέλος να ανάβει φωτιά. Αν πέφτει πολύ καύσιμο, αν δεν κοκκινίζει η κάφτρα, αν δεν καθάρισες το τασάκι να ανοίξουν οι τρύπες, αν δεν πέφτει πολύ πέλλετ, είναι λόγοι να έχεις Αλάρμ 01>αποτυχημένη έναυση.
Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να βοηθήσεις την έναυση με το ξηρό άκαπνο προσάναμμα που θα ρίξεις στο τασάκι αναμμένο, οπότε μη φοβάσαι πως θα μείνεις χωρίς θέρμανση.

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66875 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Συμφωνώ ότι για την έναυση δεν πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση μεταξύ μοντέλων. Αλλά όταν ένα πέλλετ είναι μακρύκοκο θα αφήνει κενό να περνά αέρας ενώ αν έχεις ένα κοντό (μέγεθος καλαμποκιού) θα αγκομαχά η σόμπα να ανάψει. Παράλληλα ανάλογα το μήκος πέφτει και ανάλογη ποσότητα.

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by chris1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66971 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Καλημερα.Με τις ρυθμισεις που μου εδωσες (cris1)αποτυχημενη εαυση μου
Εκανε.Το γυρισα στις παλιες τωρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #66976 από chris1
Απαντήθηκε από chris1 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Είναι δύσκολο να βοηθηθείς γράφοντας σε ένα πληκτρολόγιο και από απόσταση. Εγώ όταν εγκατέστησα το μηχάνημα είχα το ίδιο πρόβλημα το οποίο λύθηκε με τις ρυθμίσεις που σου έδωσα και ρυθμίζοντας και το αρχικό τάισμα (μέσω λογισμικού βέβαια το τελευταίο). Ο τεχνικός σου τι λέει;

Οικονομική πολιτική σημαίνει: αν κινείται φορολόγησε το, αν συνεχίζει να κινείται ρύθμισε το νομοθετικά, αν σταματήσει να κινείται επιδότησε το. (Ρήγκαν Ρ.)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67060 από bear79
Απαντήθηκε από bear79 στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW
Κατι στις ρυθμισεις πρεπει να ειναι αλλα επειδη δεν το κανε συνεχεια δεν μπορουμε να το βρουμε.
Να φανταστεις οτι εκανε αναφλεξη αλλα εκει που πηγαιμε να μπει σε φαση on επεσε η φωτια και εκανε αλαρμ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #67110 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Λέβητας Thalia 20 kW

bear79 έγραψε: Κατι στις ρυθμισεις πρεπει να ειναι αλλα επειδη δεν το κανε συνεχεια δεν μπορουμε να το βρουμε.
Να φανταστεις οτι εκανε αναφλεξη αλλα εκει που πηγαιμε να μπει σε φαση on επεσε η φωτια και εκανε αλαρμ


Δώσε λίγο παραπάνω αέρα στη σχάρα που πέφτει το πέλλετ, για να διώχνει την στάχτη και να κάνει ποιο εύκολα ανάφλεξη. Περισσότερες φορές φταίει αυτό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bear79

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ