Λέβητας Thalia 20 kW

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143438 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
παιδια καλησπερα. σκεφτομαι να αλλαξω την αντισταση αφου την εχω θυμηστε μου μονο θελει και αλλο σωληνα και αν ναι τον παιρνω απο το εργοστασιο;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143485 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW

lia77 έγραψε: παιδια καλησπερα. σκεφτομαι να αλλαξω την αντισταση αφου την εχω θυμηστε μου μονο θελει και αλλο σωληνα και αν ναι τον παιρνω απο το εργοστασιο;;



Θα την αλλάξεις γιατί υπάρχει πρόβλημα με την έναυση ή επειδή την έχεις αγοράσει;

Αν δεν έχεις πρόβλημα με την έναυση και την αλλάξεις δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αλλάξεις και το σωλήνα της αντίστασης γιατί η κεραμική ούτως ή άλλως βγάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία.
Σε κάθε περίπτωση συμβουλέψου και το μάστορα που θα την αλλάξει, αν τον έχεις εμπιστοσύνη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143944 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Γειά σας και χρόνια πολλά!

Καθώς έκανα την μια έναυση μετά την άλλη και παρακολουθούσα την εξέλιξη, διαρκώς μου έμπαινε στο μυαλό η ιδέα πως το πέλετ κατά την έναρξη του αέρα παραήταν πολύ. Σήμερα έκανα μια έναυση με τέτοια Π2 που η τρύπα της αντίστασης ήταν ξεκάθαρα ορατή όταν ξεκίνησε ο αέρας, και η φλόγα ήλθε το πολύ στα 15", με διαφορά η γρηγορότερη έναυση που έχω κάνει ποτέ. Ο καυτός αέρας είχε εύκολο διάδρομο να φύγει, και η έναυση΄έγινε σαν από φλογοβόλο που κουβεντιάζαμε προ καιρού. Με άλλα λόγια, η σαφέστατη οδηγία του εργοσίου ότι η τρυπα πρέπει να καλύπτεται πλήρως όταν ξεκινά ο αέρας δεν ισχύει. Με τον τρόπο αυτό ο αέρας δεν έχει οδό διαφυγής.

Στη βόρεια Ελλάδα πρέπει να έχει ψοφόκρυο αυτές τις μέρες, ελπίζω όλα να πηγαίνουν καλά με τις σόμμες σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144009 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
καλησπερα σε ολους και καλη χρονιαααα. giokspart ελεγα να την αλλαξω γιατι μου ειχε δημιουργησει προβλημα σε μια με δυο εναυσεις ομως μονο. τωρα εχω αλλο θεμα χτες ενω εκαιγε κανονικα ξαφνικα σταματαει να ριχνει πελλετ κανει ενα τρομερο θορυβο και αρχιζει να σβηνει η φωτια. αυξανω το πελλετ ισχυος απο 0 σε +3 και ξεκιναει να ριχνει αλλα δεν προλαβαινει εχει σβησει. την ξανανοιγω και την βαζω στο eco προγραμμα παλι και απο χτες μεχρι τωρα ριχνει κανονικα. εχει προβλημα ο κοχλιας;;; γιατι καπου διαβαζα και για τον bobus

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144033 από bobus
Απαντήθηκε από bobus στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
Αν ο κοχλίας κολλήσει θα σου βγάλει σφάλμα Α02 (αν έχεις το ίδιο λογισμικο και νομίζω αυτό έχεις)

Αν δε σου βγάζει σφάλμα στην κονσόλα και κάνει θόρυβο ίσως έχει σοβαρό πρόβλημα ο κοχλίας ο ίδιος, στο μοτέρ που τον γυρίζει

Δεν έχει νόήμα να αυξήσεις την παροχή του πέλετ, το πρόβλημά σου δεν είναι ότι ρίχνει λίγο αλλά ότι δεν ρίχνει καθόλου

Εγώ εδώ και πολλές μέρες δεν έχω πρόβλημα έναυσης, από ΠΕΡΥΣΙ έχει να μου βγάλει αποτυχημένη :-)

φτου να μην το ματιάσω

Μόνο που μου βγάζει καπνό για αρκετή ώρα όταν μεταβαίνει στο μεγάλο κοχλία, στη φούλ ισχύ, λίγο μετά την έναυση

Αν του αυξήσω τον αέρα ο καπνός μειώνεται αλλά τότε ο αέρας είναι τόσο δυνατός που πετάει διαρκώς καύτρες έξω από το τρυπητό, και μια καύτρα είναι πέλετ που έχει καεί μόνο μερικώς, με άλλα λόγια χάνω καύσιμο... οπότε είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144054 από lia77
Απαντήθηκε από lia77 στο θέμα Re:Λέβητας Thalia 20 kW
αποτυχημενη εναυση θα εβγαζε αλλα δεν προλαβε γιατι αρχισε να ριχνει. τον θορυβο τον εκανε χτες λιγο 2 τρεις φορες αλλα εριχνε κανονικα. σημερα την καθαρισα παντου ακομα και εκει που ριχνουμε τονπελλετ γιατιβειχε μεινει απο περσι κατω κατω αρκετο απο το παλιο. μπραβο με την εναυση !. ειναι θεμα λογισμικου δηλαδη;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ